Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemcy współtwórcą globalnego porządku?

28.05.2016

Niemcy mają ogromny wkład w współtworzenie globalnego porządku w świecie - to prezentują autorzy nowej białej księgi mającej określić strategiczne cele niemieckiej polityki zagranicznej. Uważają, że bezpieczeństwo Europy nie jest możliwe bez Rosji.

"Nowa biała księga jest odzwierciedleniem radykalnej zmiany poglądów Niemców na ich sytuację w świecie" - pisze, omawiając dokument, niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Konsultowany obecnie projekt przyznaje Niemcom "znacznie ważniejszą" rolę w polityce światowej niż 10 lat temu, gdy wydano poprzednią białą księgę - oceniają dziennikarze "FAZ". Konsekwencją tego założenia są "zwiększone możliwości działania, ale i większa odpowiedzialność".

W dokumencie z 2006 roku - brzmiącym zdaniem "FAZ" znacznie skromniej - mowa była o "ważnej roli" Niemiec w procesie kształtowania Europy. Berlin deklarował, że chce być "solidnym" partnerem w UE i NATO.

Nowa wersja białej księgi stawia w centrum "światowe interesy" Niemiec. Dobrobyt kraju zależy zdaniem autorów od warunków ramowych w Europie i na świecie. Podobnie jak w poprzedniej wersji, podkreślono integrację Niemiec w wielonarodowym systemie bezpieczeństwa oraz partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Inaczej niż 10 lat temu autorzy zaznaczają, że Niemcy muszą być nie tylko solidnym, lecz także atrakcyjnym partnerem. Zdaniem autorów warunkiem jest przeznaczenie na obronność większych środków - zarówno pieniędzy, jak i personelu.   

Biała księga zawiera ofertę pod adresem partnerów: "Niemcy są gotowe do tego, by włączyć się odpowiednio wcześnie, zdecydowanie i merytorycznie do międzynarodowej debaty (o bezpieczeństwie) jako kraj dający impulsy, przejmujący odpowiedzialność i przejmujący kierownictwo" - cytuje "FAZ".

Odnosząc się do Rosji, autorzy nowej białej księgi piszą, że państwo kierowane przez prezydenta Władimira Putina będzie w przewidywalnej przyszłości "wyzwaniem dla bezpieczeństwa na naszym kontynencie". Jednak trwałego bezpieczeństwa i dobrobytu nie da się w przyszłości zagwarantować "bez kooperacji z Rosją". W podejściu do Rosji autorzy proponują "właściwą mieszankę" pomiędzy zdolnością do obrony i odstraszania a ofertami współpracy.

W białej księdze mowa jest o tym, że Republika Federalna Niemiec korzystała przez prawie 40 lat z solidarności i ochrony swoich partnerów w NATO. Teraz Niemcy "czują się zobowiązane do udziału w solidarnej i wiarygodnej obronie". Autorzy dokumentu potwierdzają, że celem rządu jest wzrost wydatków na obronność do 2 proc. PKB. oraz przeznaczenie 20 proc. budżetu wojska na inwestycje w sprzęt.

Niemcy zobowiązują się też do obejmowania - zmieniając się z innymi krajami - dowództwa nad siłami natychmiastowego reagowania NATO, tzw. szpicą.

Za zwrot w podejściu Niemiec do ich roli w świecie uważa się przemówienie prezydenta Joachima Gaucka w lutym 2014 roku podczas 50. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Prezydent powiedział wówczas, że Niemcy nie mogą być "dekownikami" i "chować głowy w piasek", lecz powinni być bardziej

aktywni na arenie międzynarodowej. Historyczne winy nie mogą jego zdaniem być pretekstem do unikania odpowiedzialności za wydarzenia w świecie.

 

wkt/PAP

 

[fot. PAP/EPA/MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS OF JAPAN / HANDOUT]

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

polityka

,

bezpieczeństwo

,

Rosja

,

Europa

,

Świat

Warto poczytać

 1. mid-epa05732686 20.01.2017

  Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

  Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

 2. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 3. mid-epa057329422 20.01.2017

  Atak kierowcy na przechodniów w Australii

  "Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał świadek.

 4. mid-epa05732480 20.01.2017

  Dziś zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta USA

  Nowego prezydenta zaprzysięgnie na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 5. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 6. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 7. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 8. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook