Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy współtwórcą globalnego porządku?

28.05.2016

Niemcy mają ogromny wkład w współtworzenie globalnego porządku w świecie - to prezentują autorzy nowej białej księgi mającej określić strategiczne cele niemieckiej polityki zagranicznej. Uważają, że bezpieczeństwo Europy nie jest możliwe bez Rosji.

"Nowa biała księga jest odzwierciedleniem radykalnej zmiany poglądów Niemców na ich sytuację w świecie" - pisze, omawiając dokument, niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Konsultowany obecnie projekt przyznaje Niemcom "znacznie ważniejszą" rolę w polityce światowej niż 10 lat temu, gdy wydano poprzednią białą księgę - oceniają dziennikarze "FAZ". Konsekwencją tego założenia są "zwiększone możliwości działania, ale i większa odpowiedzialność".

W dokumencie z 2006 roku - brzmiącym zdaniem "FAZ" znacznie skromniej - mowa była o "ważnej roli" Niemiec w procesie kształtowania Europy. Berlin deklarował, że chce być "solidnym" partnerem w UE i NATO.

Nowa wersja białej księgi stawia w centrum "światowe interesy" Niemiec. Dobrobyt kraju zależy zdaniem autorów od warunków ramowych w Europie i na świecie. Podobnie jak w poprzedniej wersji, podkreślono integrację Niemiec w wielonarodowym systemie bezpieczeństwa oraz partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Inaczej niż 10 lat temu autorzy zaznaczają, że Niemcy muszą być nie tylko solidnym, lecz także atrakcyjnym partnerem. Zdaniem autorów warunkiem jest przeznaczenie na obronność większych środków - zarówno pieniędzy, jak i personelu.   

Biała księga zawiera ofertę pod adresem partnerów: "Niemcy są gotowe do tego, by włączyć się odpowiednio wcześnie, zdecydowanie i merytorycznie do międzynarodowej debaty (o bezpieczeństwie) jako kraj dający impulsy, przejmujący odpowiedzialność i przejmujący kierownictwo" - cytuje "FAZ".

Odnosząc się do Rosji, autorzy nowej białej księgi piszą, że państwo kierowane przez prezydenta Władimira Putina będzie w przewidywalnej przyszłości "wyzwaniem dla bezpieczeństwa na naszym kontynencie". Jednak trwałego bezpieczeństwa i dobrobytu nie da się w przyszłości zagwarantować "bez kooperacji z Rosją". W podejściu do Rosji autorzy proponują "właściwą mieszankę" pomiędzy zdolnością do obrony i odstraszania a ofertami współpracy.

W białej księdze mowa jest o tym, że Republika Federalna Niemiec korzystała przez prawie 40 lat z solidarności i ochrony swoich partnerów w NATO. Teraz Niemcy "czują się zobowiązane do udziału w solidarnej i wiarygodnej obronie". Autorzy dokumentu potwierdzają, że celem rządu jest wzrost wydatków na obronność do 2 proc. PKB. oraz przeznaczenie 20 proc. budżetu wojska na inwestycje w sprzęt.

Niemcy zobowiązują się też do obejmowania - zmieniając się z innymi krajami - dowództwa nad siłami natychmiastowego reagowania NATO, tzw. szpicą.

Za zwrot w podejściu Niemiec do ich roli w świecie uważa się przemówienie prezydenta Joachima Gaucka w lutym 2014 roku podczas 50. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Prezydent powiedział wówczas, że Niemcy nie mogą być "dekownikami" i "chować głowy w piasek", lecz powinni być bardziej

aktywni na arenie międzynarodowej. Historyczne winy nie mogą jego zdaniem być pretekstem do unikania odpowiedzialności za wydarzenia w świecie.

 

wkt/PAP

 

[fot. PAP/EPA/MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS OF JAPAN / HANDOUT]

Warto poczytać

 1. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 2. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 3. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 4. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 5. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 6. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 7. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 8. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook