Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemcy ruszyli na pomoc. Irakowi

15.08.2014

Gdy sprawa nie godzi w Rosję Niemcy błyskawicznie sięgają głębiej do kieszeni. Właśnie ruszyli z pomocą dla Iraku atakowanego przez islamskich terrorystów. Rosyjscy terroryści śpią spokojnie.

- Zależało mi na tym, aby Niemcy szybko rozpoczęły akcję pomocy - powiedziała minister obrony Ursula von der Leyen przed startem pierwszego samolotu.

Z lotniska w Hohn odleciało pięć maszyn transportowych typu Transall z 36 tonami żywności, środków sanitarnych i koców. Niemieckie samoloty mają dotrzeć wieczorem do stolicy Kurdystanu, miasta Irbil. Tam pomoc zostanie przekazana organizacjom charytatywnym ONZ, które rozdzielą ją między potrzebujących.

Steinmeier zapowiedział przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli, że w czasie weekendu uda się do Iraku, by wyrobić sobie pogląd na sytuację. Potwierdził, że rząd w Berlinie, podejmując decyzje o pomocy, wykorzysta "w maksymalnym stopniu możliwości, których granice wyznaczają prawne i polityczne przepisy".

Pierwsze transporty nie zawierają sprzętu wojskowego, chociaż rząd w Berlinie zadeklarował gotowość  wysłania także wojskowych pojazdów, kamizelek kuloodpornych, hełmów i sprzętu do wykrywania min.

Władze niemieckie przeznaczyły dotychczas 24,4 mln euro na pomoc dla Iraku.

Przedstawiciele władz niemieckich nie wykluczają obecnie - wbrew wcześniejszym oświadczeniom - dostaw broni dla Kurdów walczących z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

- Wykorzystujemy pole manewru, które wyznaczają polityczne i prawne dyrektywy regulujące kwestię eksportu broni - powiedziała kanclerz Angela Merkel gazecie "Hannoverische Allgemeine Zeitung" w wywiadzie, który ukazał się w piątek. Szefowa rządu uznała za "straszne" cierpienia jazydów i chrześcijan prześladowanych przez islamistów.

- Zadaniem całej wspólnoty międzynarodowej musi być powstrzymanie ofensywy tych ekstremistów i pomoc cierpiącym - podkreśliła Merkel.

Minister obrony von der Leyen powiedziała gazecie "Bild", że jeśli niemiecka broń jest jedyną możliwością powstrzymania ludobójstwa, to Niemcy muszą pomóc".

Wcześniej minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier też nie wykluczył dostaw niemieckiej broni dla irackich Kurdów.

Wypowiedzi niemieckich polityków świadczą o radykalnej zmianie stanowiska wobec dostaw broni dla Iraku. Jeszcze w poniedziałek rzecznik rządu zapewniał, że Berlin ograniczy się wyłącznie do pomocy humanitarnej dla irackich uchodźców. Powoływał się na obowiązującą od 2000 roku zasadę zakazującą dostaw broni do stref walk. We wtorek o krok dalej poszła minister obrony Ursula von der Leyen, ogłaszając, że Niemcy wyślą także sprzęt wojskowy, z wyjątkiem broni.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

Irak

,

pomoc

,

islamiści

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook