Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy ruszyli na pomoc. Irakowi

15.08.2014

Gdy sprawa nie godzi w Rosję Niemcy błyskawicznie sięgają głębiej do kieszeni. Właśnie ruszyli z pomocą dla Iraku atakowanego przez islamskich terrorystów. Rosyjscy terroryści śpią spokojnie.

- Zależało mi na tym, aby Niemcy szybko rozpoczęły akcję pomocy - powiedziała minister obrony Ursula von der Leyen przed startem pierwszego samolotu.

Z lotniska w Hohn odleciało pięć maszyn transportowych typu Transall z 36 tonami żywności, środków sanitarnych i koców. Niemieckie samoloty mają dotrzeć wieczorem do stolicy Kurdystanu, miasta Irbil. Tam pomoc zostanie przekazana organizacjom charytatywnym ONZ, które rozdzielą ją między potrzebujących.

Steinmeier zapowiedział przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli, że w czasie weekendu uda się do Iraku, by wyrobić sobie pogląd na sytuację. Potwierdził, że rząd w Berlinie, podejmując decyzje o pomocy, wykorzysta "w maksymalnym stopniu możliwości, których granice wyznaczają prawne i polityczne przepisy".

Pierwsze transporty nie zawierają sprzętu wojskowego, chociaż rząd w Berlinie zadeklarował gotowość  wysłania także wojskowych pojazdów, kamizelek kuloodpornych, hełmów i sprzętu do wykrywania min.

Władze niemieckie przeznaczyły dotychczas 24,4 mln euro na pomoc dla Iraku.

Przedstawiciele władz niemieckich nie wykluczają obecnie - wbrew wcześniejszym oświadczeniom - dostaw broni dla Kurdów walczących z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

- Wykorzystujemy pole manewru, które wyznaczają polityczne i prawne dyrektywy regulujące kwestię eksportu broni - powiedziała kanclerz Angela Merkel gazecie "Hannoverische Allgemeine Zeitung" w wywiadzie, który ukazał się w piątek. Szefowa rządu uznała za "straszne" cierpienia jazydów i chrześcijan prześladowanych przez islamistów.

- Zadaniem całej wspólnoty międzynarodowej musi być powstrzymanie ofensywy tych ekstremistów i pomoc cierpiącym - podkreśliła Merkel.

Minister obrony von der Leyen powiedziała gazecie "Bild", że jeśli niemiecka broń jest jedyną możliwością powstrzymania ludobójstwa, to Niemcy muszą pomóc".

Wcześniej minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier też nie wykluczył dostaw niemieckiej broni dla irackich Kurdów.

Wypowiedzi niemieckich polityków świadczą o radykalnej zmianie stanowiska wobec dostaw broni dla Iraku. Jeszcze w poniedziałek rzecznik rządu zapewniał, że Berlin ograniczy się wyłącznie do pomocy humanitarnej dla irackich uchodźców. Powoływał się na obowiązującą od 2000 roku zasadę zakazującą dostaw broni do stref walk. We wtorek o krok dalej poszła minister obrony Ursula von der Leyen, ogłaszając, że Niemcy wyślą także sprzęt wojskowy, z wyjątkiem broni.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 2. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 3. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 4. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 5. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 6. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 7. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 8. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook