Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy rozpatrzą ponad 435 tys. wniosków azylowych

08.02.2017

Niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zamierza w najbliższych miesiącach rozpatrzeć ponad 435 tys. wniosków azylowych złożonych jeszcze w 2016 r.

- Niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zamierza w najbliższych miesiącach rozpatrzeć ponad 435 tys. wniosków azylowych złożonych jeszcze w 2016 r. - powiedziała nowa szefowa urzędu Jutta Cordt w wywiadzie dla gazety "Handelsblatt".

Cordt, która objęła stanowisko w lutym, podkreśliła w opublikowanej w środę rozmowie z niemieckim dziennikiem kół gospodarczych, że priorytetami będą: przyspieszenie rozpatrywania wniosków o przyznanie azylu, pogłębienie integracji i nasilenie deportacji osób, których wnioski azylowe zostały odrzucone.

"Ponad 435 tys. (nierozpatrzonych) wniosków przesunęliśmy na ten rok, chcemy się z nimi uporać wiosną" - powiedziała Cordt.

Szefowa BAMF powiedziała, że jej urząd otrzymał dodatkowe 40 mln euro na 2017 rok z przeznaczeniem na prowadzenie repatriacji oraz że zamierza on rozpocząć je szybciej, niż dotąd planowano. "Jeśli migrant rzeczywiście nie ma żadnych szans na pozostanie tutaj (w Niemczech-PAP), sensowne jest naleganie na szybką repatriację i proponowanie w tym celu zachęt finansowych" - podkreśliła.

W oddzielnym wywiadzie dla regionalnego dziennika "Passauer Neue Presse" Cordt powiedziała, że lokalne władze powinny pobierać od migrantów odciski palców, by lepiej monitorować ich tożsamość i uniknąć wielokrotnego składania wniosków azylowych przez tę samą osobę.

Obecnie policja pobiera odciski palców od migrantów, jeśli przekraczają oni granicę Niemiec bez ważnego paszportu; drugi raz odciski palców pobierane są od przybyszów w ośrodku dla imigrantów i trzeci raz przy składaniu wniosku o przyznanie azylu.

BAMF informował już wcześniej, że ma dane biometryczne wszystkich migrantów w Niemczech, nie wiadomo jednak, ile jest przypadków złożenia kilku wniosków azylowych przez te same osoby.

Ponad milion migrantów m.in. z Bliskiego Wschodu i Afryki przybyło do Niemiec od początku 2015 roku, budząc w niemieckim społeczeństwie obawy o bezpieczeństwo i możliwość integracji – pisze Reuters. Sondaże pokazują, że migracja będzie kluczowym tematem w zaplanowanych na wrzesień wyborach parlamentarnych.

Kwestia repatriacji i skuteczniejszej identyfikacji migrantów stała się pilnym zadaniem po serii islamistycznych ataków przeprowadzonych w Niemczech przez osoby, których wnioski azylowe zostały odrzucone. W grudniu 2016 roku Tunezyjczyk Anis Amri skradzioną ciężarówką wjechał w tłum na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie, zabijając 12 osób. Później wyszło na jaw, że Amri funkcjonował w Niemczech pod 14 różnymi nazwiskami.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 8. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook