Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy rozpatrzą ponad 435 tys. wniosków azylowych

08.02.2017

Niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zamierza w najbliższych miesiącach rozpatrzeć ponad 435 tys. wniosków azylowych złożonych jeszcze w 2016 r.

- Niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zamierza w najbliższych miesiącach rozpatrzeć ponad 435 tys. wniosków azylowych złożonych jeszcze w 2016 r. - powiedziała nowa szefowa urzędu Jutta Cordt w wywiadzie dla gazety "Handelsblatt".

Cordt, która objęła stanowisko w lutym, podkreśliła w opublikowanej w środę rozmowie z niemieckim dziennikiem kół gospodarczych, że priorytetami będą: przyspieszenie rozpatrywania wniosków o przyznanie azylu, pogłębienie integracji i nasilenie deportacji osób, których wnioski azylowe zostały odrzucone.

"Ponad 435 tys. (nierozpatrzonych) wniosków przesunęliśmy na ten rok, chcemy się z nimi uporać wiosną" - powiedziała Cordt.

Szefowa BAMF powiedziała, że jej urząd otrzymał dodatkowe 40 mln euro na 2017 rok z przeznaczeniem na prowadzenie repatriacji oraz że zamierza on rozpocząć je szybciej, niż dotąd planowano. "Jeśli migrant rzeczywiście nie ma żadnych szans na pozostanie tutaj (w Niemczech-PAP), sensowne jest naleganie na szybką repatriację i proponowanie w tym celu zachęt finansowych" - podkreśliła.

W oddzielnym wywiadzie dla regionalnego dziennika "Passauer Neue Presse" Cordt powiedziała, że lokalne władze powinny pobierać od migrantów odciski palców, by lepiej monitorować ich tożsamość i uniknąć wielokrotnego składania wniosków azylowych przez tę samą osobę.

Obecnie policja pobiera odciski palców od migrantów, jeśli przekraczają oni granicę Niemiec bez ważnego paszportu; drugi raz odciski palców pobierane są od przybyszów w ośrodku dla imigrantów i trzeci raz przy składaniu wniosku o przyznanie azylu.

BAMF informował już wcześniej, że ma dane biometryczne wszystkich migrantów w Niemczech, nie wiadomo jednak, ile jest przypadków złożenia kilku wniosków azylowych przez te same osoby.

Ponad milion migrantów m.in. z Bliskiego Wschodu i Afryki przybyło do Niemiec od początku 2015 roku, budząc w niemieckim społeczeństwie obawy o bezpieczeństwo i możliwość integracji – pisze Reuters. Sondaże pokazują, że migracja będzie kluczowym tematem w zaplanowanych na wrzesień wyborach parlamentarnych.

Kwestia repatriacji i skuteczniejszej identyfikacji migrantów stała się pilnym zadaniem po serii islamistycznych ataków przeprowadzonych w Niemczech przez osoby, których wnioski azylowe zostały odrzucone. W grudniu 2016 roku Tunezyjczyk Anis Amri skradzioną ciężarówką wjechał w tłum na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie, zabijając 12 osób. Później wyszło na jaw, że Amri funkcjonował w Niemczech pod 14 różnymi nazwiskami.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 6. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 7. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 8. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook