Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy: Powódź przerwała tamę na Łabie

10.06.2013

Przerwanie tamy na Łabie w okolicach Fischbeck w Saksonii-Anhalcie spowodowało w poniedziałek poważne zakłócenia w komunikacji kolejowej w Niemczech. Sparaliżowany został ruch pociągów pomiędzy Berlinem a Frankfurtem nad Menem i Hanowerem.

Z powodu zagrożenia powodziowego zamknięty został most kolejowy na Łabie w Haemerten. Część połączeń została odwołana, inne pociągi skierowano na trasy zastępcze - poinformowały niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB), ostrzegając, że opóźnienia mogą wynieść od jednej do nawet trzech godzin. Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia.

Kilkuset ochotników, wspieranych przez służby ratownicze i wojsko, od soboty umacniało i podwyższało wały w Fischbeck na północ od Magdeburga, usiłując nie dopuścić do wtargnięcia wody. Pomimo ich wysiłków w nocy z niedzieli na poniedziałek w wale powstała 50-metrowa wyrwa.

Woda zalała całkowicie Fischbeck i kilka innych miejscowości. Ich mieszkańcy zostali wcześniej ewakuowani. Zagrożone jest pobliskie Jerichow, gdzie znajduje się zabytkowy klasztor.

Fala kulminacyjna o rekordowej długości 40 kilometrów przeszła w niedzielę przez Magdeburg i wolno płynie przez Brandenburgię i Dolną Saksonię w kierunku północnym. Trwa ewakuacja mieszkańców z najbardziej zagrożonych powodzią miejsc.


Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)
Greg
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 2. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 3. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 4. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

 5. 1270ISLAMPD2707 27.07.2017

  To ma być terror na wielką skalę. ISIS: „Będziemy zabijać Wasze dzieci, mordować Wasze kobiety”!

  Terroryści z ISIS planują mordy na wielką skalę i ćwiartowanie ofiar

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook