Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy: Powódź przerwała tamę na Łabie

10.06.2013

Przerwanie tamy na Łabie w okolicach Fischbeck w Saksonii-Anhalcie spowodowało w poniedziałek poważne zakłócenia w komunikacji kolejowej w Niemczech. Sparaliżowany został ruch pociągów pomiędzy Berlinem a Frankfurtem nad Menem i Hanowerem.

Z powodu zagrożenia powodziowego zamknięty został most kolejowy na Łabie w Haemerten. Część połączeń została odwołana, inne pociągi skierowano na trasy zastępcze - poinformowały niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB), ostrzegając, że opóźnienia mogą wynieść od jednej do nawet trzech godzin. Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia.

Kilkuset ochotników, wspieranych przez służby ratownicze i wojsko, od soboty umacniało i podwyższało wały w Fischbeck na północ od Magdeburga, usiłując nie dopuścić do wtargnięcia wody. Pomimo ich wysiłków w nocy z niedzieli na poniedziałek w wale powstała 50-metrowa wyrwa.

Woda zalała całkowicie Fischbeck i kilka innych miejscowości. Ich mieszkańcy zostali wcześniej ewakuowani. Zagrożone jest pobliskie Jerichow, gdzie znajduje się zabytkowy klasztor.

Fala kulminacyjna o rekordowej długości 40 kilometrów przeszła w niedzielę przez Magdeburg i wolno płynie przez Brandenburgię i Dolną Saksonię w kierunku północnym. Trwa ewakuacja mieszkańców z najbardziej zagrożonych powodzią miejsc.


Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)
Greg
[fot. PAP/EPA]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook