Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy oskarżają Merkel o zdradę stanu. Już tysiąc zawiadomień

30.08.2017

Do niemieckiej Prokuratury Federalnej w Karlsruhe wpłynęło od otwarcia granicy dla uchodźców w 2015 roku ponad 1000 zawiadomień o popełnieniu przez kanclerz Angelę Merkel zdrady stanu - podał w środę dziennik "Mannheimer Morgen". Wszystkie zostały odrzucone.

- Wszystkie zawiadomienia skierowane przeciwko kanclerz Angeli Merkel okazały się bezpodstawne - powiedziała gazecie rzeczniczka prokuratury Frauke Koehler.

Znaczną część autorów zawiadomień stanowią zwolennicy Alternatywy dla Niemiec (AfD) - partii domagającej się zamknięcia granicy dla migrantów z krajów muzułmańskich. Zarzut zdrady stanu wobec Merkel należy do głównych haseł wyborczych partii, która po wyborach parlamentarnych 24 września wejdzie prawdopodobnie do Bundestagu. Poparcie w sondażach dla eurosceptyków sięga obecnie 10 proc.

Sympatycy AfD, którzy mają największe wpływy na terenach byłej NRD, próbują zakłócać mitingi wyborcze z udziałem Merkel. We wtorek w Bitterfeld-Wolfen na terenie landu Saksonia-Anhalt przemówienie urzędującej kanclerz przerywane było głośnymi gwizdami i okrzykami "spadaj". Protestujący trzymali transparenty z napisem "Merkel musi odejść". Protesty nie mają większego wpływu na popularność Merkel wśród wyborców. Z najnowszego, opublikowanego w środę przez tygodnik "Stern" sondażu wynika, że na partię Merkel, CDU chce głosować 38 proc. wyborców, a na jej głównego rywala - SPD tylko 24 proc.

Gdyby kanclerz Niemiec wybierany był w wyborach bezpośrednich, 48 proc. poparłoby Merkel, a 23 proc. jej adwersarza Martina Schulza z SPD.

PAP

Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 5. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 6. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 7. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 8. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook