Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy organizują debatę o neonazizmie w Polsce. Prawda czy fałsz?

26.01.2018
debata25012018
Niemcy organizują debatę o neonazizmie w Polsce. Prawda czy fałsz?

Od kilki dni nie milkną echa reportażu o „neonazistach w Polsce”, który wyemitowano w telewizji TVN. Do przygotowanego przez reporterów "Superwizjera" programu odnoszą się liczne źródła medialne w Polsce i za granicą. Dwa dni temu pisaliśmy, iż niemiecki dziennik informacyjny "Tagesschau" organizuje debatę o „nazizmie w Polsce”. Część osób, w tym Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie) zarzuca nam, iż informacja o debacie nt. "neonazizmu w Polsce" jest nieprawdziwa. Sprawdźmy, kto w tym sporze ma rację. Czy wprowadziliśmy naszych Czytelników w błąd?

– Tagesschau, niemiecki  dziennik informacyjny emitowany jednocześnie w kilku programach publicznej telewizji, organizuje debatę o „nazizmie w Polsce” – napisaliśmy 24 stycznia 2018 roku, powołując się na ogólnodostępne źródła z publicznej telewizji.

Nasz artykuł trafił m. in. na Wykop, gdzie jeden z internatów sugerował, iż jest to informacja nieprawdziwa, bo w Niemczech nie jest organizowana żadna debata o "neonazistach w Polsce". Komentarz wspomnianego użytkownika można znaleźć tutaj:

http://www.wykop.pl/wpis/29567897/niestety-ale-na-glownej-wyladowala-znow-informacja/

Podobnego zdania był również Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech, który zarzucił nam, iż piszemy nieprawdę.

– Niestety w @Stefczyk_Info chyba nikt nie włada niemieckim linkowany w tym material https://t.co/fGYaVZNVFG informuje o debacie jaka się toczy w Polsce a nie o tym, że @tagesschau organizuje debatę – napisał Gmyz na Twitterze.

Niestety, naszym zdaniem dziennikarz telewizji publicznej nie ma w tym momencie racji i dezinformuje swoich czytelników. 

Podsumujmy fakty. Kilka dni po reportażu wyemitowanym przez telewizję TVN, niemiecki dziennik "Tagesschau" wyemitował program, o którym wspominamy w tekście powyżej, jest on dostępny pod tym adresem:

http://www.tagesschau.de/multimedia/video/video-368461.html

W zaprezentowanym w niemieckiej telewizji publicznej reportażu widać fragmenty programu pokazanego w TVN, a także relacje polskich polityków. Słyszymy uwagi dotyczące "problemu neonazizmu w Polsce” i to właśnie one stają się zaproszeniem do debaty o problemie. To do tego, wyemitowanego przez niemiecką telewizję publiczną materiału, odnosili się niemieccy publicyści m. in. w tym miejscu:

http://www.taz.de/!5479974/

Późniejszą dyskusję widać także tutaj:

https://www.tagesschau.de/multimedia/video/video-368493.html

Dyskusję /debatę/ podjęto także w innych miejscach. Według nas nie tylko można, ale i trzeba nazwać to świadomą i celową organizacją debaty. Ponadto, w naszej ocenie jest to dyskusja, która próbuje wykreować z marginalnego zjawiska poważny problem. To oczywiście świadomy element niemieckiej polityki historycznej, która od lat zakłamuje i falsyfikuje rzeczywistą odpowiedzialność za zbrodnie II wojny światowej. Zachowanie Niemców jest szczególnie godne napiętnowania, bo jak wszyscy wiemy, reakcja polskiego rządu była zdecydowana i nie pozostawiała żadnych wątpliwości co do tego, iż nawet śladowe formy "wspierania nazizmu" są w Polsce radykalnie zwalczane. Tymczasem część komentarzy medialnych sugeruje, iż to właśnie polski rząd przyczynia się do rozwoju tego zjawiska i taki wydźwięk mają komentarze niemieckich publicystów. 

Okazją do niemieckiej debaty stał się reportaż przygotowany przez dziennikarzy śledczych "Superwizjera" i późniejszy reportaż na ten temat wyemitowany przez niemiecką publiczną telewizję. Opozycja próbuje ten temat wykorzystać politycznie, a pokazane wyżej przykłady pokazują według nas dość dokładnie, iż reportaż z niemieckiej telewizji stał się wręcz zaproszeniem do szerokiej dyskusji o problemie rzekomego „neonazizmu w Polsce”.

Stąd nie do końca zrozumiała jest dla nas sugestia red. Gmyza, iż wprowadzamy w błąd naszych Czytelników, bo Niemcy nie organizują żadnej debaty. Tym bardziej trudno nam się zgodzić ze stanowiskiem korespondenta TVP, iż w sprawie tego typu potrzebny byłby raczej wspólny front w walce z dezinformacją niż tego typu ataki na polskie media. Bo przecież redaktor Gmyz nie ma chyba wątpliwości, iż zjawisko "neonazizmu" w Polsce jest marginalne, zwłaszcza wówczas, jeśli próbuje się je odnieść od skali problemu u naszych zachodnich sąsiadów. 

Redakcja Stefczyk.info

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook