Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy organizują debatę o neonazizmie w Polsce. Prawda czy fałsz?

26.01.2018
debata25012018
Niemcy organizują debatę o neonazizmie w Polsce. Prawda czy fałsz?

Od kilki dni nie milkną echa reportażu o „neonazistach w Polsce”, który wyemitowano w telewizji TVN. Do przygotowanego przez reporterów "Superwizjera" programu odnoszą się liczne źródła medialne w Polsce i za granicą. Dwa dni temu pisaliśmy, iż niemiecki dziennik informacyjny "Tagesschau" organizuje debatę o „nazizmie w Polsce”. Część osób, w tym Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie) zarzuca nam, iż informacja o debacie nt. "neonazizmu w Polsce" jest nieprawdziwa. Sprawdźmy, kto w tym sporze ma rację. Czy wprowadziliśmy naszych Czytelników w błąd?

– Tagesschau, niemiecki  dziennik informacyjny emitowany jednocześnie w kilku programach publicznej telewizji, organizuje debatę o „nazizmie w Polsce” – napisaliśmy 24 stycznia 2018 roku, powołując się na ogólnodostępne źródła z publicznej telewizji.

Nasz artykuł trafił m. in. na Wykop, gdzie jeden z internatów sugerował, iż jest to informacja nieprawdziwa, bo w Niemczech nie jest organizowana żadna debata o "neonazistach w Polsce". Komentarz wspomnianego użytkownika można znaleźć tutaj:

http://www.wykop.pl/wpis/29567897/niestety-ale-na-glownej-wyladowala-znow-informacja/

Podobnego zdania był również Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech, który zarzucił nam, iż piszemy nieprawdę.

– Niestety w @Stefczyk_Info chyba nikt nie włada niemieckim linkowany w tym material https://t.co/fGYaVZNVFG informuje o debacie jaka się toczy w Polsce a nie o tym, że @tagesschau organizuje debatę – napisał Gmyz na Twitterze.

Niestety, naszym zdaniem dziennikarz telewizji publicznej nie ma w tym momencie racji i dezinformuje swoich czytelników. 

Podsumujmy fakty. Kilka dni po reportażu wyemitowanym przez telewizję TVN, niemiecki dziennik "Tagesschau" wyemitował program, o którym wspominamy w tekście powyżej, jest on dostępny pod tym adresem:

http://www.tagesschau.de/multimedia/video/video-368461.html

W zaprezentowanym w niemieckiej telewizji publicznej reportażu widać fragmenty programu pokazanego w TVN, a także relacje polskich polityków. Słyszymy uwagi dotyczące "problemu neonazizmu w Polsce” i to właśnie one stają się zaproszeniem do debaty o problemie. To do tego, wyemitowanego przez niemiecką telewizję publiczną materiału, odnosili się niemieccy publicyści m. in. w tym miejscu:

http://www.taz.de/!5479974/

Późniejszą dyskusję widać także tutaj:

https://www.tagesschau.de/multimedia/video/video-368493.html

Dyskusję /debatę/ podjęto także w innych miejscach. Według nas nie tylko można, ale i trzeba nazwać to świadomą i celową organizacją debaty. Ponadto, w naszej ocenie jest to dyskusja, która próbuje wykreować z marginalnego zjawiska poważny problem. To oczywiście świadomy element niemieckiej polityki historycznej, która od lat zakłamuje i falsyfikuje rzeczywistą odpowiedzialność za zbrodnie II wojny światowej. Zachowanie Niemców jest szczególnie godne napiętnowania, bo jak wszyscy wiemy, reakcja polskiego rządu była zdecydowana i nie pozostawiała żadnych wątpliwości co do tego, iż nawet śladowe formy "wspierania nazizmu" są w Polsce radykalnie zwalczane. Tymczasem część komentarzy medialnych sugeruje, iż to właśnie polski rząd przyczynia się do rozwoju tego zjawiska i taki wydźwięk mają komentarze niemieckich publicystów. 

Okazją do niemieckiej debaty stał się reportaż przygotowany przez dziennikarzy śledczych "Superwizjera" i późniejszy reportaż na ten temat wyemitowany przez niemiecką publiczną telewizję. Opozycja próbuje ten temat wykorzystać politycznie, a pokazane wyżej przykłady pokazują według nas dość dokładnie, iż reportaż z niemieckiej telewizji stał się wręcz zaproszeniem do szerokiej dyskusji o problemie rzekomego „neonazizmu w Polsce”.

Stąd nie do końca zrozumiała jest dla nas sugestia red. Gmyza, iż wprowadzamy w błąd naszych Czytelników, bo Niemcy nie organizują żadnej debaty. Tym bardziej trudno nam się zgodzić ze stanowiskiem korespondenta TVP, iż w sprawie tego typu potrzebny byłby raczej wspólny front w walce z dezinformacją niż tego typu ataki na polskie media. Bo przecież redaktor Gmyz nie ma chyba wątpliwości, iż zjawisko "neonazizmu" w Polsce jest marginalne, zwłaszcza wówczas, jeśli próbuje się je odnieść od skali problemu u naszych zachodnich sąsiadów. 

Redakcja Stefczyk.info

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook