Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy mówią muzułmanom "nein"

21.01.2013

Nasi zachodni sąsiedzi nie ustępują muzułmanom żądającym coraz większych praw. Najbardziej uległe wobec wyznawców islamu są landy północe, zamieszkałe w znacznej mierze przez protestantów. Największy opór stawiają skonsolidowane landy, w których przeważają katolicy.

Hanzeatyckie miasto Brema – najmniejszy kraj związkowy - jako pierwszy land podpisał z kilkoma wspólnotami muzułmańskimi traktat, w którym zawarował wyznawcom islamu prawa, o które starają się na terenie całego RFN. Są to np. zagwarantowane dni wolne od pracy i od szkoły w święta muzułmańskie, możliwość budowy meczetów z minaretami i kopułą.

Jednak Brema jest wyjątkiem. W innych miejscach Niemiec muzułmanie, których jest 4,3 mln, nie mają na razie szans na podpisanie podobnych traktatów. Powodów jest wiele, ale wszystkie mają dwa wspólne mianowniki – niechęć społeczeństwa niemieckiego i władz federalnych.

Gdy kilka lat temu były prezydent RFN Christian Wulff powiedział słynne zdanie, że „islam należy do Niemiec”, u naszego zachodniego sąsiada zawrzało. W polityce i publicystyce. Na Wulffie nie pozostawiono suchej nitki, a muzułmanie nabrali ochoty na rozszerzenie swych praw. Marzy im się, aby na szczeblu federalnym przyznano im status korporacji prawa publicznego. Szybko rozwiano ich nadzieje.

- Nie da się udowodnić tezy, że islam należy do Niemiec – powiedział Hans-Peter Friedrich, szef MSW.

Najbardziej niechętne przyznaniu większych praw muzułmanom są landy, w których przeważają katolicy, zwłaszcza Bawaria. Najbardziej skłonne do obdarzania wyznawców islamu przywilejami są landy „protestanckie”, położone na północy RFN.

Slaw/ Rzeczpospolita

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

islam

,

Niemcy

,

muzułmanie

Warto poczytać

 1. 28.07.2017

  Wenezuela w ogniu strajków. Zginęło już ponad 100 osób

  Podczas trwającego od środy 48-godzinnego strajku generalnego w starciach z policją na ulicach wenezuelskich miast zginęły już cztery osoby - poinformowała w czwartek prokuratura. Tym samym tragiczny bilans zamieszek, do jakich od kwietnia dochodzi w Wenezueli wzrósł do 107 zabitych.

 2. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 3. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 4. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 5. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook