Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy motorem sankcji

19.03.2015

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w Bundestagu, że podczas dwudniowego szczytu UE, który rozpoczyna się dziś w Brukseli, będzie zabiegała o uzależnienie decyzji o zniesieniu sankcji wobec Rosji od pełnej realizacji porozumienia z Mińska; apelowała do krajów UE o jedność. Bez jednomyślnej decyzji 28 państw UE wygasną one bowiem pod koniec lipca.

Merkel powiedziała, że błędem byłoby podjęcie decyzji o zniesieniu sankcji wobec Rosji, których ważność kończy się w lipcu bądź we wrześniu, w odpowiedzi na pierwsze i dość niemrawe oznaki realizacji lutowego porozumienia z białoruskiej stolicy.

„Dlatego dziś wieczorem (w Brukseli) będę zabiegała o to, aby czas trwania sankcji powiązany był z pakietem z Mińska i jego realizacją” - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu dodając, że Berlin domaga się spełnienia wszystkich warunków z Mińska. Szefowa niemieckiego rządu rozmawiała wczoraj wieczorem na ten temat z prezydentem USA Barackiem Obamą.

„Kanclerz Niemiec i prezydent USA stwierdzili podczas tej rozmowy, że są zgodni, iż sankcje wobec Rosji powinny być podtrzymane” - poinformował Biały Dom. Waszyngton nie wykluczył też zaostrzenia już istniejących kar, jeśli „Moskwa dalej będzie wzniecała niepokoje na wschodniej Ukrainie”.

Jak twierdzi niemiecki dziennik „Handelsblatt” zwolenników zniesienia sankcji wobec Rosji w UE nie brakuje. Lobbują za tym Włochy oraz głównie małe kraje m.in. Austria, Czechy, Węgry, czy Grecja. Kanclerz Austrii Werner Faymann wezwał przed dzisiejszym szczytem UE do „wstrzemięźliwości”.

„Dodatkowe sankcje, bądź zaostrzenie już istniejących, to ostateczne rozwiązanie, które nie może zastąpić planu pokojowego” - podkreślił. Włochy oficjalnie złamały izolację Władimira Putina. Piątego marca wizytę w Moskwie złożył premier tego kraju Matteo Renzi. 10 czerwca prezydent Rosji z kolei pojedzie do Mediolanu na wystawę Expo.

Według unijnych dyplomatów Merkel pracuje wraz z prezydentem Francji François Hollande’m oraz szefem Rady UE Donaldem Tuskiem nad oficjalną deklaracją Rady Europejskiej. Nie  będzie to wprost decyzją o przedłużeniu sankcji: tę będą musieli podjąć ministrowie spraw zagranicznych lub ambasadorowie państw UE do końca lipca. Ale będzie stanowiła polityczną podstawę dla takiej decyzji. Prace nad deklaracją nie przebiegają jednak bez trudności.

Według portalu „EUobserver” Tusk, podobnie jak przywódcy krajów Bałtyckich, wolałby nie tylko przedłużyć, ale także zaostrzyć sankcje wobec Rosji. „Ponieważ to jednak Niemcy i Francuzi wyhandlowali umowy z Mińska, nie nalega. Wie, że twarda linia nie znalazłaby zbyt wielu zwolenników. Tym bardziej iż nawet Francuzi i Niemcy nie są do końca zgodni co do przedłużenia kar. Francuzi, choćby ze względu na Mistrale, nie są temu zbyt przychylni” - pisze portal.

Jak twierdzi, wszystko jest obecnie możliwe: zniesienie sankcji w lipcu (czyli brak jednomyślnej decyzji o ich podtrzymaniu na dzisiejszym szczycie), przełożenie decyzji w tej sprawie na następny szczyt UE w czerwcu w Brukseli, czy jednomyślne podtrzymanie ich do końca roku.

„Jeśli uda się uzgodnić wspólny tekst między Merkel, zwolenniczką ostrego kursu wobec Rosji, i Hollande'em, opowiadającym się za łagodzeniem unijnego stanowiska, oznaczać to będzie jedność dwóch obozów w UE” - podkreśla portal.

Bez względu na to, jaka decyzja zapadnie, na Kremlu zapewne nie zrobi to większego wrażenia. Putin nazwał dyskusje unijnych przywódców o sankcjach „bezsensownym zajęciem”. Przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy wynegocjowali 12 lutego w Mińsku porozumienie przewidujące m.in. rozejm, wycofanie ciężkiej broni, utworzenie strefy buforowej, a w dalszej kolejności wybory w Donbasie i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosja.

„Chociaż rozejm jest nadal kruchy, a wycofanie broni nie jest dostatecznie kontrolowane, to początek został zrobiony” - oceniła Merkel. Jak podkreśliła, aneksja Krymu przez Rosję "była i pozostaje aktem naruszającym prawo międzynarodowe". „Rosja naruszyła fundament europejskiego ładu pokojowego” - dodała. Merkel apelowała o zachowanie przez kraje UE wspólnego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie, "pomimo odmiennych interesów".

„Cieszę się, że Europa od początku odpowiedziała w sposób jasny (na działania Rosji)” - oceniła.

„UE zdała jak dotąd egzamin. Nie daliśmy się podzielić. Chciałabym, cały rząd tego chce, aby tak było nadal. Będziemy się o to starali” - zapewniła niemiecka kanclerz.

Ryb, handelsblatt.de, wirtschaftsnachrichten.de, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook