Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy motorem sankcji

19.03.2015

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w Bundestagu, że podczas dwudniowego szczytu UE, który rozpoczyna się dziś w Brukseli, będzie zabiegała o uzależnienie decyzji o zniesieniu sankcji wobec Rosji od pełnej realizacji porozumienia z Mińska; apelowała do krajów UE o jedność. Bez jednomyślnej decyzji 28 państw UE wygasną one bowiem pod koniec lipca.

Merkel powiedziała, że błędem byłoby podjęcie decyzji o zniesieniu sankcji wobec Rosji, których ważność kończy się w lipcu bądź we wrześniu, w odpowiedzi na pierwsze i dość niemrawe oznaki realizacji lutowego porozumienia z białoruskiej stolicy.

„Dlatego dziś wieczorem (w Brukseli) będę zabiegała o to, aby czas trwania sankcji powiązany był z pakietem z Mińska i jego realizacją” - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu dodając, że Berlin domaga się spełnienia wszystkich warunków z Mińska. Szefowa niemieckiego rządu rozmawiała wczoraj wieczorem na ten temat z prezydentem USA Barackiem Obamą.

„Kanclerz Niemiec i prezydent USA stwierdzili podczas tej rozmowy, że są zgodni, iż sankcje wobec Rosji powinny być podtrzymane” - poinformował Biały Dom. Waszyngton nie wykluczył też zaostrzenia już istniejących kar, jeśli „Moskwa dalej będzie wzniecała niepokoje na wschodniej Ukrainie”.

Jak twierdzi niemiecki dziennik „Handelsblatt” zwolenników zniesienia sankcji wobec Rosji w UE nie brakuje. Lobbują za tym Włochy oraz głównie małe kraje m.in. Austria, Czechy, Węgry, czy Grecja. Kanclerz Austrii Werner Faymann wezwał przed dzisiejszym szczytem UE do „wstrzemięźliwości”.

„Dodatkowe sankcje, bądź zaostrzenie już istniejących, to ostateczne rozwiązanie, które nie może zastąpić planu pokojowego” - podkreślił. Włochy oficjalnie złamały izolację Władimira Putina. Piątego marca wizytę w Moskwie złożył premier tego kraju Matteo Renzi. 10 czerwca prezydent Rosji z kolei pojedzie do Mediolanu na wystawę Expo.

Według unijnych dyplomatów Merkel pracuje wraz z prezydentem Francji François Hollande’m oraz szefem Rady UE Donaldem Tuskiem nad oficjalną deklaracją Rady Europejskiej. Nie  będzie to wprost decyzją o przedłużeniu sankcji: tę będą musieli podjąć ministrowie spraw zagranicznych lub ambasadorowie państw UE do końca lipca. Ale będzie stanowiła polityczną podstawę dla takiej decyzji. Prace nad deklaracją nie przebiegają jednak bez trudności.

Według portalu „EUobserver” Tusk, podobnie jak przywódcy krajów Bałtyckich, wolałby nie tylko przedłużyć, ale także zaostrzyć sankcje wobec Rosji. „Ponieważ to jednak Niemcy i Francuzi wyhandlowali umowy z Mińska, nie nalega. Wie, że twarda linia nie znalazłaby zbyt wielu zwolenników. Tym bardziej iż nawet Francuzi i Niemcy nie są do końca zgodni co do przedłużenia kar. Francuzi, choćby ze względu na Mistrale, nie są temu zbyt przychylni” - pisze portal.

Jak twierdzi, wszystko jest obecnie możliwe: zniesienie sankcji w lipcu (czyli brak jednomyślnej decyzji o ich podtrzymaniu na dzisiejszym szczycie), przełożenie decyzji w tej sprawie na następny szczyt UE w czerwcu w Brukseli, czy jednomyślne podtrzymanie ich do końca roku.

„Jeśli uda się uzgodnić wspólny tekst między Merkel, zwolenniczką ostrego kursu wobec Rosji, i Hollande'em, opowiadającym się za łagodzeniem unijnego stanowiska, oznaczać to będzie jedność dwóch obozów w UE” - podkreśla portal.

Bez względu na to, jaka decyzja zapadnie, na Kremlu zapewne nie zrobi to większego wrażenia. Putin nazwał dyskusje unijnych przywódców o sankcjach „bezsensownym zajęciem”. Przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy wynegocjowali 12 lutego w Mińsku porozumienie przewidujące m.in. rozejm, wycofanie ciężkiej broni, utworzenie strefy buforowej, a w dalszej kolejności wybory w Donbasie i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosja.

„Chociaż rozejm jest nadal kruchy, a wycofanie broni nie jest dostatecznie kontrolowane, to początek został zrobiony” - oceniła Merkel. Jak podkreśliła, aneksja Krymu przez Rosję "była i pozostaje aktem naruszającym prawo międzynarodowe". „Rosja naruszyła fundament europejskiego ładu pokojowego” - dodała. Merkel apelowała o zachowanie przez kraje UE wspólnego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie, "pomimo odmiennych interesów".

„Cieszę się, że Europa od początku odpowiedziała w sposób jasny (na działania Rosji)” - oceniła.

„UE zdała jak dotąd egzamin. Nie daliśmy się podzielić. Chciałabym, cały rząd tego chce, aby tak było nadal. Będziemy się o to starali” - zapewniła niemiecka kanclerz.

Ryb, handelsblatt.de, wirtschaftsnachrichten.de, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook