Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy motorem sankcji

19.03.2015

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w Bundestagu, że podczas dwudniowego szczytu UE, który rozpoczyna się dziś w Brukseli, będzie zabiegała o uzależnienie decyzji o zniesieniu sankcji wobec Rosji od pełnej realizacji porozumienia z Mińska; apelowała do krajów UE o jedność. Bez jednomyślnej decyzji 28 państw UE wygasną one bowiem pod koniec lipca.

Merkel powiedziała, że błędem byłoby podjęcie decyzji o zniesieniu sankcji wobec Rosji, których ważność kończy się w lipcu bądź we wrześniu, w odpowiedzi na pierwsze i dość niemrawe oznaki realizacji lutowego porozumienia z białoruskiej stolicy.

„Dlatego dziś wieczorem (w Brukseli) będę zabiegała o to, aby czas trwania sankcji powiązany był z pakietem z Mińska i jego realizacją” - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu dodając, że Berlin domaga się spełnienia wszystkich warunków z Mińska. Szefowa niemieckiego rządu rozmawiała wczoraj wieczorem na ten temat z prezydentem USA Barackiem Obamą.

„Kanclerz Niemiec i prezydent USA stwierdzili podczas tej rozmowy, że są zgodni, iż sankcje wobec Rosji powinny być podtrzymane” - poinformował Biały Dom. Waszyngton nie wykluczył też zaostrzenia już istniejących kar, jeśli „Moskwa dalej będzie wzniecała niepokoje na wschodniej Ukrainie”.

Jak twierdzi niemiecki dziennik „Handelsblatt” zwolenników zniesienia sankcji wobec Rosji w UE nie brakuje. Lobbują za tym Włochy oraz głównie małe kraje m.in. Austria, Czechy, Węgry, czy Grecja. Kanclerz Austrii Werner Faymann wezwał przed dzisiejszym szczytem UE do „wstrzemięźliwości”.

„Dodatkowe sankcje, bądź zaostrzenie już istniejących, to ostateczne rozwiązanie, które nie może zastąpić planu pokojowego” - podkreślił. Włochy oficjalnie złamały izolację Władimira Putina. Piątego marca wizytę w Moskwie złożył premier tego kraju Matteo Renzi. 10 czerwca prezydent Rosji z kolei pojedzie do Mediolanu na wystawę Expo.

Według unijnych dyplomatów Merkel pracuje wraz z prezydentem Francji François Hollande’m oraz szefem Rady UE Donaldem Tuskiem nad oficjalną deklaracją Rady Europejskiej. Nie  będzie to wprost decyzją o przedłużeniu sankcji: tę będą musieli podjąć ministrowie spraw zagranicznych lub ambasadorowie państw UE do końca lipca. Ale będzie stanowiła polityczną podstawę dla takiej decyzji. Prace nad deklaracją nie przebiegają jednak bez trudności.

Według portalu „EUobserver” Tusk, podobnie jak przywódcy krajów Bałtyckich, wolałby nie tylko przedłużyć, ale także zaostrzyć sankcje wobec Rosji. „Ponieważ to jednak Niemcy i Francuzi wyhandlowali umowy z Mińska, nie nalega. Wie, że twarda linia nie znalazłaby zbyt wielu zwolenników. Tym bardziej iż nawet Francuzi i Niemcy nie są do końca zgodni co do przedłużenia kar. Francuzi, choćby ze względu na Mistrale, nie są temu zbyt przychylni” - pisze portal.

Jak twierdzi, wszystko jest obecnie możliwe: zniesienie sankcji w lipcu (czyli brak jednomyślnej decyzji o ich podtrzymaniu na dzisiejszym szczycie), przełożenie decyzji w tej sprawie na następny szczyt UE w czerwcu w Brukseli, czy jednomyślne podtrzymanie ich do końca roku.

„Jeśli uda się uzgodnić wspólny tekst między Merkel, zwolenniczką ostrego kursu wobec Rosji, i Hollande'em, opowiadającym się za łagodzeniem unijnego stanowiska, oznaczać to będzie jedność dwóch obozów w UE” - podkreśla portal.

Bez względu na to, jaka decyzja zapadnie, na Kremlu zapewne nie zrobi to większego wrażenia. Putin nazwał dyskusje unijnych przywódców o sankcjach „bezsensownym zajęciem”. Przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy wynegocjowali 12 lutego w Mińsku porozumienie przewidujące m.in. rozejm, wycofanie ciężkiej broni, utworzenie strefy buforowej, a w dalszej kolejności wybory w Donbasie i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosja.

„Chociaż rozejm jest nadal kruchy, a wycofanie broni nie jest dostatecznie kontrolowane, to początek został zrobiony” - oceniła Merkel. Jak podkreśliła, aneksja Krymu przez Rosję "była i pozostaje aktem naruszającym prawo międzynarodowe". „Rosja naruszyła fundament europejskiego ładu pokojowego” - dodała. Merkel apelowała o zachowanie przez kraje UE wspólnego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie, "pomimo odmiennych interesów".

„Cieszę się, że Europa od początku odpowiedziała w sposób jasny (na działania Rosji)” - oceniła.

„UE zdała jak dotąd egzamin. Nie daliśmy się podzielić. Chciałabym, cały rząd tego chce, aby tak było nadal. Będziemy się o to starali” - zapewniła niemiecka kanclerz.

Ryb, handelsblatt.de, wirtschaftsnachrichten.de, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 2. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 3. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 4. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 5. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 6. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 7. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 8. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook