Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy mają dość. Domagają się zaostrzenia polityki wobec imigrantów

15.06.2018
1270migranci
Niemcy mają dość. Domagają się zaostrzenia polityki wobec imigrantów

Większość Niemców - 62 proc. - opowiada się za tym, by nie wpuszczać do kraju uchodźców, którzy nie mają dokumentów - wykazał najnowszy sondaż ARD-DeutschlandTrend. Aż 86 proc. popiera konsekwentne wydalanie z Niemiec tych, którym odmówiono azylu.

Sondaż przeprowadził instytut Infratest dimap w dniach 1-12 czerwca. Agencja dpa zwraca w tym kontekście uwagę, że bawarska CSU, która domaga się twardego kursu wobec uchodźców, czuje, że ma za sobą większość społeczeństwa.

Szef CSU Horst Seehofer, który jest w rządzie koalicyjnym ministrem spraw wewnętrznych, forsuje zakaz wjazdu do Niemiec migrantów, którzy zostali zarejestrowani jako uchodźcy w innym państwie UE bądź nie mają dokumentów tożsamości. CDU kanclerz Angeli Merkel uważa, że tego rodzaju rozwiązania można wprowadzać tylko na mocy porozumienia wszystkich krajów unijnych, a nie jednostronnie. Bawarska CSU zagroziła jednak przyjęciem innego niż CDU kursu w polityce azylowej, jeśli CDU nie zgodzi się na postulaty zaostrzenia przepisów migracyjnych.

Dpa podkreśla, że spór między CDU a CSU o politykę wobec uchodźców grozi rozłamem w chadecji.

Szefowa SPD Andrea Nahles opowiedziała się jednoznacznie po stronie Merkel. Podkreśliła, że znalezienie rozsądnego rozwiązania dla polityki wobec uchodźców jest możliwe tylko wspólnie z innymi krajami europejskimi. Zwróciła uwagę, że w porozumieniu koalicyjnym socjaldemokratów z chadecją zapisano wspólne europejskie postępowanie w sprawach polityki azylowej. SPD żąda, by trzymała się tego także CSU.

CSU domaga się decyzji do poniedziałku; w przeciwnym razie Seehofer grozi podjęciem działań na własną rękę - pisze w piątek dpa. Merkel natomiast chce w najbliższych dwóch tygodniach szukać rozwiązań na szczeblu europejskim.

Według informacji dpa, w środę wieczorem podczas kryzysowego posiedzenia gabinetu Merkel odrzuciła dwie kompromisowe propozycje CSU. Jedna z nich przewidywała natychmiastowe przystąpienie do zawracania niektórych migrantów na niemieckiej granicy, ale odstąpienie od tego, jeśli za dwa tygodnie na szczycie UE znalezione zostaną rozwiązania dotyczące polityki azylowej. Druga propozycja zakładała podjęcie już teraz decyzji w sprawie odsyłania niektórych migrantów już na granicy, ale tylko w przypadku, gdyby negocjacje na szczeblu europejskim w sprawie polityki wobec uchodźców zakończyły się fiaskiem.

Dpa zwraca uwagę, że urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) przestrzega przed odsyłaniem uchodźców na granicy. Szef UNHCR w Niemczech Dominik Bartsch powiedział w wywiadzie prasowym, że w przypadku ludzi występujących na granicy o azyl, władze niemieckie są obowiązane sprawdzić, który kraj powinien się nimi zająć. Ale w okresie, kiedy trwa procedura sprawdzająca, danej osobie trzeba jednak pozwolić zostać w Niemczech - podkreślił Bartsch.

W latach 2015-2016 Niemcy przyjęły ponad milion uchodźców, głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku. W umowie koalicyjnej chadecy (CDU i CSU) oraz socjaldemokraci (SPD) uzgodnili, że ograniczą imigrację do Niemiec i Europy, aby uniknąć powtórki z rekordowego pod tym względem 2015 roku. W umowie zawarto też oczekiwanie, że migracja (z wyłączeniem migracji zarobkowej) nie przekroczy 180-220 tys. osób rocznie.

(PAP)

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 6. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 7. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook