Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy liczą się z możliwością cyberataków

04.05.2017

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Hans-Georg Maassen powiedział w czwartek, że liczy się w okresie przed wyborami parlamentarnymi we wrześniu z nasileniem ataków hakerskich na niemieckich polityków i członków rządu.

Dodał, że niepokoi go dostępność w internecie środków do cyberataków. 

"Spodziewamy się dalszych ataków, bardzo uważnie przyglądamy się zagrożeniom" - powiedział Maassen w Poczdamie podczas konferencji poświęconej zapobieganiu cyberatakom. 

Szef BKA ujawnił, że jego służby wykryły i unieszkodliwiły przeprowadzane za pomocą spreparowanych e-maili ataki na rządzącą w Niemczech partię CDU kanclerz Angeli Merkel. Czujność strony niemieckiej wzrosła po atakach hakerów rosyjskich na cele wojskowe w USA. Obiektem hakerskich ataków był w przeszłości między innymi Bundestag. 

W przemówieniu do uczestników konferencji Maasen zaznaczył, że w internecie można kupić wszystkie potrzebne do cyberataków instrumenty. 

"Można kupić luki w systemach zabezpieczeń, a także wykradzione dane" - powiedział. 

Dostępne są też jego zdaniem systemy pozwalające na ukrycie tożsamości osoby przeprowadzającej cyberatak. Według Maassena ceny usług internetowych spadły, co powoduje, że wiele konwencjonalnych gałęzi przestępczych przeniosły swoją działalność do sieci. W darknecie, czyli w swego rodzaju ukrytej, istniejącej równolegle sieci, dostępne są narkotyki, broń i pornografia dziecięca - ostrzegł szef BKA. 

"Crime as a service" ("Przestępstwo jako usługa") jest jego zdaniem rosnącą gałęzią przemysłu.

wkt/PAP

[pixabay.com]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook