Jedynie prawda jest ciekawa

Prezes Stowarzyszenia Niemieckich Sędziów krytykuje wymiar sprawiedliwości. Powodem m.in. wyroki ws. imigrantów

13.08.2017
1270migranci
Prezes Stowarzyszenia Niemieckich Sędziów krytykuje wymiar sprawiedliwości. Powodem m.in. wyroki ws. imigrantów

Prezes Stowarzyszenia Niemieckich Sędziów Jens Gnisa ostro skrytykował w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "der Spiegel" niemiecki wymiar sprawiedliwości. Wśród mankamentów wymienił brak zdecydowania w wykonywaniu nakazów aresztowania i deportacji.

Pretekstem do rozmowy jest książka Gnisy "Koniec sprawiedliwości? Sędzia bije na alarm", która ukaże się w Niemczech w najbliższy czwartek. 

Gnisa powiedział dziennikarzom "Spiegla", że niemieckiemu sądownictwu dają się we znaki zarówno problemy materialne, jak i polityczne. "Budynek sądu niedaleko nas chroniony jest siatką, ponieważ z fasady odpada tynk. Ja sam wydałem kiedyś nieprawidłowy wyrok, ponieważ nie miałem aktualnego tekstu ustawy" - wyjaśnił sędzia. 

Prezes Stowarzyszenia powiedział, że niemieckie sądownictwo przeżywa kryzys zaufania. "Jeżeli będziemy postępowali nadal tak jak teraz, to sprawiedliwość przestanie istnieć" - ostrzegł. 

Wśród przyczyn tego stanu rzeczy Gnisa wskazał na pogłębiającą się przepaść pomiędzy światem prawa a społeczeństwem. "Jako prawnicy staramy się postępować bez emocji, pozostawiając moralność na boku, natomiast społeczeństwo coraz bardziej poddaje się emocjom i moralizuje się" - wyjaśnił. 

Jak dodał, obywatele rozróżniają pomiędzy "dobrymi i złymi przestępcami". "Źli są zgodnie z tym sposobem myślenia oszuści podatkowi i osoby zatruwające środowisko naturalne, natomiast dobrzy są ludzie działający z pobudek altruistycznych, nawet jeśli sięgają po niezgodne z prawem środki" - tłumaczy Gnisa. 

Sędzia przyznał, że sam stracił zaufanie do państwa prawa, a niektórych decyzji politycznych po prostu nie rozumie. Jako przykład podał brak wykonania 150 tys. nakazów aresztowania. Wiele do życzenia pozostawia też jego zdaniem postępowanie z cudzoziemcami. "Moralność stawiana jest zbyt często ponad prawem" - zauważył. Abstrahując od sympatii dla poszczególnych migrantów, trzeba uznać, że ten, komu odmówiono azylu, musi wrócić do kraju pochodzenia - podkreślił. Jak dodał, w wielu przypadkach odstępowano od wykonania wyroku, gdyż "nie przynosiło to splendoru". 

Gnisa opowiedział się za ograniczeniem prawa do "pobytu tolerowanego", czyli pozwolenia na pobyt pomimo odmowy azylu. "Obcokrajowcy, z którymi mamy problemy, na przykład Kurdowie z Duisburga-Marxloh czy klany arabskie z Berlina, są właśnie osobami tolerowanymi" - powiedział sędzia w wywiadzie dla "Spiegla".   

Gnisa wskazał na problem nacisków ze strony społeczeństwa. Podał przykład albańskiej rodziny, której nie udało się deportować, ponieważ demonstranci blokowali przez siedem godzin sąd w Bielefeld. 

Sędzia skrytykował polityków za publiczne wypowiedzi, w których sugerują "najwyższy wymiar kary". Za błąd uznał ponadto bardzo drobiazgowe ściganie wykroczeń, które traktowane są bardziej surowo niż drobne przestępstwa. W Berlinie 20 proc. policjantów zajmuje się wyłącznie ustalaniem tożsamości kierowców złapanych przez radar. To powoduje, że brak sił na ściganie sprawców przestępstw - złodziei rowerów, oszustów i osób, które spowodowały u innych obrażenia ciała - powiedział Gnisa "Spieglowi". 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

fot. PAP/EPA/REDUAN

 

Warto poczytać

 1. 1270kataloniapolice 18.08.2017

  Policja: cztery osoby poszukiwane w związku z atakami w Katalonii

  Katalońska policja poinformowała w piątek, że szuka czterech młodych mężczyzn, którzy mogli mieć związek z czwartkowymi zamachami w Barcelonie i Cambrils. Zginęło w nich 14 osób. Wśród poszukiwanych jest główny podejrzany, 17-letni Marokańczyk Mussa Ukabir.

 2. finland17082017 18.08.2017

  Kolejny zamach? Dwie osoby zabite przez nożownika w Turku

  Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych, gdy uzbrojony w nóż mężczyzna zaatakował w piątek po południu ludzi w centrum Turku w południowo-zachodniej Finlandii - podała policja, zaznaczając, że nie jest jasne, czy ten atak miał podłoże terrorystyczne.

 3. 1270barcelonazamach 18.08.2017

  Trzech Marokańczyków wśród zatrzymanych po zamachach w Katalonii

  Spośród czterech osób zatrzymanych w związku z zamachami w Katalonii trzej to Marokańczycy, a czwarty jest Hiszpanem - poinformowała w piątek policja. Dodano, że zamachy były przygotowywane od pewnego czasu w miejscowości Alcanar na południe od Barcelony.

 4. Ukrainewar 18.08.2017

  Wzrasta liczba cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie

  65 osób cywilnych zginęło od początku bieżącego roku w wyniku konfliktu zbrojnego między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE Alexander Hug.

 5. paris09082017 18.08.2017

  Akcja policji w Paryżu. Zlikwidowano nielegalne obozowiska

  Francuska policja zlikwidowała w piątek na północy Paryża kilka nielegalnych obozowisk, gdzie mieszkało ponad 2 tys. imigrantów. Stanowiły one poważne ryzyko dla bezpieczeństwa i zdrowia przebywających tam osób, jak i okolicznych mieszkańców - poinformowano.

CS146fotMINI

Czas Stefczyka 146/2017

PDF (9,21 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook