Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy krytykują dowódcę ONZ

07.03.2015

Niemieckie władze krytykują naczelnego dowódcę NATO w Europie, amerykańskiego generała Philipa Breedlove’a, zarzucając mu, że swoimi wypowiedziami, które oceniają jako „niebezpieczną propagandę”, zaostrza konflikt z Rosją - pisze w sobotę „Der Spiegel”.

Jak twierdzi „Der Spiegel”, niemiecki minister spraw zagranicznych interweniował w tej sprawie u  sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

„Niemiecki rząd jest zaniepokojony” - ocenia redakcja wydawanego w Hamburgu tygodnika. W Berlinie zadają sobie pytanie czy Breedlove chce pokrzyżować plany kanclerz Angeli Merkel i innych krajów europejskich w sprawie rozwiązania kryzysu na drodze negocjacji - czytamy w najnowszym wydaniu „Spiegla”.

Wśród przykładów niewłaściwych - z niemieckiego punktu widzenia - wypowiedzi generała USA, „Der Spiegel” wymienia jego wystąpienie z 25 lutego. W tych dniach we wschodniej Ukrainie panował - jak pisze autor materiału - niespotykany od dawna spokój. W tym dniu Breedlove powiedział w Waszyngtonie, że sytuacja na Ukrainie ulega stałemu pogorszeniu, a ukraińskie siły zbrojne na wschodzie kraju nie mogą sobie poradzić ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Breedlove mówił o dalszej eskalacji konfliktu przez Putina i wysłaniu na Ukrainę „ponad tysiąca pojazdów bojowych, rosyjskich oddziałów wojskowych i batalionów artylerii”.

„W Berlinie (słowa generała) przyjęto ze zdumieniem. Niemcy nie rozumieli, dlaczego Breedlove zabiera głos” - pisze „Der Spiegel”.

Zdaniem redakcji dowódca NATO postępuje według stałego wzoru: podawane przez niego liczby dotyczące sił rosyjskich są znacznie wyższe niż pochodzące z innych źródeł, co jest wodą na młyn „jastrzębi” w amerykańskim Kongresie i w NATO.

Krytyczną ocenę postawy gen. Breedlove’a podzielają inne kraje - twierdzi „Der Spiegel”. Podczas spotkania przedstawicieli krajów NATO w zeszłym tygodniu ambasadorzy kilku państw zgłaszali uwagi do wypowiedzi dowódcy Sojuszu w sprawie Ukrainy. Ten jednak odrzucił wszystkie krytyczne uwagi.

„Nie wycofuję się z żadnej wypowiedzi w czasie kryzysu na Ukrainie” - zaznaczył.

AM/PAP

[fot. SSG Sean K. Harp/Wikimedia Commons]

Wiadomości z kraju

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook