Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy kapitulują w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców? FAZ: jest zarys porozumienia

21.03.2018
refugeeswelcome
Niemcy kapitulują w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców? FAZ: jest zarys porozumienia

Po wizycie Angeli Merkel w Polsce zaczyna zarysowywać się porozumienie między obu krajami w sprawie uchodźców. Osamotniona w UE Polska nie chce zostać odstawiona na boczny tor, Niemcom zależy zaś na jedności Europy w obliczu zagrożeń - pisze w środę "FAZ".

- Wszystkie sygnały wskazują, że choć między Polską i Niemcami są problemy, to obie strony doszły do wniosku, że więcej je łączy niż dzieli. Z tego powodu (podczas wizyty niemieckiej kanclerz, a wcześniej nowego szefa MSZ Niemiec Heiko Maasa w Polsce - PAP) na drugi plan spychano to, co dzieli, a na pierwszy wyciągano to, co łączy - ocenia warszawski korespondent "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Konrad Schuller.

Jeśli kierować się najnowszymi wypowiedziami kanclerz Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego - pisze "FAZ" - "to modus vivendi w tej sprawie (przyjmowania uchodźców - PAP) mógłby wyglądać następująco: Niemcy nie naciskają na Polskę w sprawie faktycznego przyjęcia i tak niewielkiej kwoty uchodźców, na którą (poprzedni polski rząd) wyraził zresztą zgodę; w zamian Polska uznaje, że kraje takie jak Włochy, dla których imigracja stanowi nadal wielkie obciążenie, w przyszłości otrzymają od UE znaczące środki. Miałoby to zostać zawarte w kolejnych wieloletnich ramach finansowych UE, które wejdą w życie w 2021 roku".

Taka "pragmatyczna linia" świadczy o możliwej zmianie myślenia w Warszawie - ocenia "FAZ". Gotowość polskiego rządu do ustępstw tłumaczy tym, że "po objęciu stanowisk przez Morawieckiego i szefa MSZ Jacka Czaputowicza chłodniej niż dotąd kalkuluje się, gdzie naprawdę leżą interesy kraju".

- Polska ma obecnie niewielu przyjaciół. Jej relacje z Rosją są w opłakanym stanie, z Francją są napięte (...). W ostatnim czasie niesnaski pojawiły się także (w kontaktach) z USA z powodu słów (polskiego) premiera o "żydowskich sprawcach" podczas Holokaustu, które zostały w Waszyngtonie źle przyjęte. Obecnie Polska najbardziej obawia się odstawienia na boczny tor, gdyby miały zrealizować się pewne wizje Francji na rzecz wzmocnienia strefy euro. (...) Zarazem (Wielka Brytania) dotychczasowy wymarzony partner (Polski) właśnie opuszcza UE. W roli strategicznego partnera (...) zostają więc tylko Niemcy - ocenia Schuller.

Jak dodaje, także Niemcom zależy na tym, by nie dopuścić do wykolejenia stosunków z Polską. - Berlin potrzebuje jedności UE - w negocjacjach w sprawie Brexitu, wobec Rosji, ale też z konflikcie handlowym z USA - zaznacza "Frankfurter Allgemeine Zeitung". 

PAP

Warto poczytać

 1. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 2. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 3. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 4. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 5. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

 6. trump-putin-14072018 14.07.2018

  Ławrow: Trump i Putin z czasem mogą się zaprzyjaźnić

  "W ideale chcielibyśmy się porozumieć ws. wznowienia komunikacji i udrożnienia jej kanałów, ażebyśmy mogli pracować nad zbliżeniem stanowisk we wszystkich trudnych kwestiach" - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ w wywiadzie, jakiego dzielił stacji RT

 7. marywagner13072018 13.07.2018

  Kanadyjska obrończyni życia ponownie za kratkami. Sędzia skazał ją na 7,5 miesiąca

  Mary Wagner, najsłynniejsza kanadyjska obrończyni życia, wkrótce trafi do więzienia. Sędzia w Ontario skazał ją na 7,5 miesiąca, jednak wliczając do wyroku czas, który spędziła za kratkami czekając na proces Wagner powinna wyjść po 60 dniach.

 8. trump28062018 13.07.2018

  Trump krytykuje May. Chce, by ostrzej negocjowała z UE

  W ruchu, który nie miał precedensu w annałach dyplomacji, Donald Trump udzielił wywiadu brytyjskiemu The Sun, w którym w bardzo ostrych słowach skrytykował premier May i jej plany dotyczące Brexitu.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook