Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy kapitulują w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców? FAZ: jest zarys porozumienia

21.03.2018
refugeeswelcome
Niemcy kapitulują w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców? FAZ: jest zarys porozumienia

Po wizycie Angeli Merkel w Polsce zaczyna zarysowywać się porozumienie między obu krajami w sprawie uchodźców. Osamotniona w UE Polska nie chce zostać odstawiona na boczny tor, Niemcom zależy zaś na jedności Europy w obliczu zagrożeń - pisze w środę "FAZ".

- Wszystkie sygnały wskazują, że choć między Polską i Niemcami są problemy, to obie strony doszły do wniosku, że więcej je łączy niż dzieli. Z tego powodu (podczas wizyty niemieckiej kanclerz, a wcześniej nowego szefa MSZ Niemiec Heiko Maasa w Polsce - PAP) na drugi plan spychano to, co dzieli, a na pierwszy wyciągano to, co łączy - ocenia warszawski korespondent "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Konrad Schuller.

Jeśli kierować się najnowszymi wypowiedziami kanclerz Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego - pisze "FAZ" - "to modus vivendi w tej sprawie (przyjmowania uchodźców - PAP) mógłby wyglądać następująco: Niemcy nie naciskają na Polskę w sprawie faktycznego przyjęcia i tak niewielkiej kwoty uchodźców, na którą (poprzedni polski rząd) wyraził zresztą zgodę; w zamian Polska uznaje, że kraje takie jak Włochy, dla których imigracja stanowi nadal wielkie obciążenie, w przyszłości otrzymają od UE znaczące środki. Miałoby to zostać zawarte w kolejnych wieloletnich ramach finansowych UE, które wejdą w życie w 2021 roku".

Taka "pragmatyczna linia" świadczy o możliwej zmianie myślenia w Warszawie - ocenia "FAZ". Gotowość polskiego rządu do ustępstw tłumaczy tym, że "po objęciu stanowisk przez Morawieckiego i szefa MSZ Jacka Czaputowicza chłodniej niż dotąd kalkuluje się, gdzie naprawdę leżą interesy kraju".

- Polska ma obecnie niewielu przyjaciół. Jej relacje z Rosją są w opłakanym stanie, z Francją są napięte (...). W ostatnim czasie niesnaski pojawiły się także (w kontaktach) z USA z powodu słów (polskiego) premiera o "żydowskich sprawcach" podczas Holokaustu, które zostały w Waszyngtonie źle przyjęte. Obecnie Polska najbardziej obawia się odstawienia na boczny tor, gdyby miały zrealizować się pewne wizje Francji na rzecz wzmocnienia strefy euro. (...) Zarazem (Wielka Brytania) dotychczasowy wymarzony partner (Polski) właśnie opuszcza UE. W roli strategicznego partnera (...) zostają więc tylko Niemcy - ocenia Schuller.

Jak dodaje, także Niemcom zależy na tym, by nie dopuścić do wykolejenia stosunków z Polską. - Berlin potrzebuje jedności UE - w negocjacjach w sprawie Brexitu, wobec Rosji, ale też z konflikcie handlowym z USA - zaznacza "Frankfurter Allgemeine Zeitung". 

PAP

Warto poczytać

 1. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 2. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 3. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 4. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 5. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 6. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 7. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook