Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy i Francja chcą sterować UE

24.11.2011

9 grudnia przed posiedzeniem Rady Europejskiej Niemcy i Francja przedstawią propozycję modyfikacji traktatu UE, aby wzmocnić koordynację polityki budżetowej w eurogrupie – zapowiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zdaniem Konrada Szymańskiego, to kolejny dowód na to, że Paryż i Berlin chcą ręcznie sterować zjednoczeniem Europy.

Angela Merkel oraz Nicolas Sarkozy zaznaczają, że zaproponowane zmiany nie będą miały wpływu na zakres działań Europejskiego Banku Centralnego. Zdaniem przywódców Niemiec i Francji kontrola polityki budżetowej krajów strefy euro może pozwolić wyjść Europie z kryzysu.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, europosła PiS, proponowane rozwiązania będą nieskuteczne. To nie jest rozwiązanie najbardziej palących problemów. Te problemy muszą być rozwiązane już. Tymczasem zmiany traktowe będą się ciągnąć miesiącami. One wymagają m.in. negocjacji – tłumaczy portalowi Stefczyk.info.

Nasz rozmówca wskazuje również, że ma obawy, czy projekt zmian nie stanie się pretekstem do wprowadzenia innych niekorzystnych rozwiązań. Podczas zmian dotyczących strefy euro Niemcy i Francja mogą chcieć przeforsować zgodę na wpływanie na politykę budżetową również państw, które wspólnej waluty nie przyjęły – tłumaczy Szymański. W jego ocenie byłoby to „bezprecedensowe rozszerzenie kompetencji instytucji unijnych wobec krajów europejskich”.

Konrad Szymański, pytany czy nie dziwi go, że z propozycją zmian wychodzą jedynie dwa kraje, a nie że powstały one w toku szerszych negocjacji, mówi, że to zwykła dla UE taktyka. Ona w zwykłych czasach jest jednak skrzętnie ukrywana. Teraz, w dobie kryzysu, nikt się z nią nie kryje. Niemcy i Francja mają nieskrywaną ochotę, aby zarządzać ręcznie procesem integracji – kwituje europoseł.

saż

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 7. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook