Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemcy i Francja chcą sterować UE

24.11.2011

9 grudnia przed posiedzeniem Rady Europejskiej Niemcy i Francja przedstawią propozycję modyfikacji traktatu UE, aby wzmocnić koordynację polityki budżetowej w eurogrupie – zapowiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zdaniem Konrada Szymańskiego, to kolejny dowód na to, że Paryż i Berlin chcą ręcznie sterować zjednoczeniem Europy.

Angela Merkel oraz Nicolas Sarkozy zaznaczają, że zaproponowane zmiany nie będą miały wpływu na zakres działań Europejskiego Banku Centralnego. Zdaniem przywódców Niemiec i Francji kontrola polityki budżetowej krajów strefy euro może pozwolić wyjść Europie z kryzysu.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, europosła PiS, proponowane rozwiązania będą nieskuteczne. To nie jest rozwiązanie najbardziej palących problemów. Te problemy muszą być rozwiązane już. Tymczasem zmiany traktowe będą się ciągnąć miesiącami. One wymagają m.in. negocjacji – tłumaczy portalowi Stefczyk.info.

Nasz rozmówca wskazuje również, że ma obawy, czy projekt zmian nie stanie się pretekstem do wprowadzenia innych niekorzystnych rozwiązań. Podczas zmian dotyczących strefy euro Niemcy i Francja mogą chcieć przeforsować zgodę na wpływanie na politykę budżetową również państw, które wspólnej waluty nie przyjęły – tłumaczy Szymański. W jego ocenie byłoby to „bezprecedensowe rozszerzenie kompetencji instytucji unijnych wobec krajów europejskich”.

Konrad Szymański, pytany czy nie dziwi go, że z propozycją zmian wychodzą jedynie dwa kraje, a nie że powstały one w toku szerszych negocjacji, mówi, że to zwykła dla UE taktyka. Ona w zwykłych czasach jest jednak skrzętnie ukrywana. Teraz, w dobie kryzysu, nikt się z nią nie kryje. Niemcy i Francja mają nieskrywaną ochotę, aby zarządzać ręcznie procesem integracji – kwituje europoseł.

saż

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sejmarszalek 28.10.2016

  Kuchciński w Turcji o kryzysie migracyjnym

  Bezpieczeństwo, kryzys migracyjny, rozwój gospodarczy, relacje parlamentarne oraz stosunki polsko-tureckie - to główne tematy rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przedstawicielami najwyższych władz Turcji.

 2. mid-epa05603261 28.10.2016

  KE: Starannie przeanalizujemy polską odpowiedź

  „Na tym etapie nie będziemy spekulować na temat możliwych dalszych kroków”.

 3. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-135135 28.10.2016

  Orban pozwie Komisję Europejską?

  Premier Węgier zagroził, że pozwie Komisję Europejską, jeśli nie zrezygnuje ona z obowiązkowych kwot osiedlania uchodźców.

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-121606 28.10.2016

  Gen. Shirreff o zagrożeniach ze strony Rosji

  "Jeśli NATO z 3,5-milionowej armii jest w stanie jedynie wygenerować jednostkę wielkości 5 tys. żołnierzy, to nie jest to najlepszy sposób odstraszania"

 5. niemiec-straszny 28.10.2016

  Szef Bundestagu krytykuje polski rząd

  Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert poparł krytyczne wobec polskiego rządu stanowisko prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Andreasa Vosskuhlego.

 6. ГрадСвияжск 28.10.2016

  Waszczykowski: Zachowanie Rosjan agresywne

  Szwecja potwierdziła w środę, że dwie rosyjskie korwety, mogące przenosić broń atomową, wpłynęły we wtorek wieczorem na wody Morza Bałtyckiego.

 7. mid-epa05605443 27.10.2016

  NATO wesprze UE na Morzu Śródziemnym

  Sojusz udzieli wsparcia unijnej operacji, której celem jest zwalczanie przemytników migrantów z Afryki Północnej do Europy.

 8. mid-epa05603595 27.10.2016

  Ważny głos papieża w obronie rodziny

  Jako jedną z przyczyn obecnego kryzysu rodziny wymienił narzucanie "ideologii, które bezpośrednio atakują plan rodziny".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook