Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemcy i Francja chcą sterować UE

24.11.2011

9 grudnia przed posiedzeniem Rady Europejskiej Niemcy i Francja przedstawią propozycję modyfikacji traktatu UE, aby wzmocnić koordynację polityki budżetowej w eurogrupie – zapowiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zdaniem Konrada Szymańskiego, to kolejny dowód na to, że Paryż i Berlin chcą ręcznie sterować zjednoczeniem Europy.

Angela Merkel oraz Nicolas Sarkozy zaznaczają, że zaproponowane zmiany nie będą miały wpływu na zakres działań Europejskiego Banku Centralnego. Zdaniem przywódców Niemiec i Francji kontrola polityki budżetowej krajów strefy euro może pozwolić wyjść Europie z kryzysu.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, europosła PiS, proponowane rozwiązania będą nieskuteczne. To nie jest rozwiązanie najbardziej palących problemów. Te problemy muszą być rozwiązane już. Tymczasem zmiany traktowe będą się ciągnąć miesiącami. One wymagają m.in. negocjacji – tłumaczy portalowi Stefczyk.info.

Nasz rozmówca wskazuje również, że ma obawy, czy projekt zmian nie stanie się pretekstem do wprowadzenia innych niekorzystnych rozwiązań. Podczas zmian dotyczących strefy euro Niemcy i Francja mogą chcieć przeforsować zgodę na wpływanie na politykę budżetową również państw, które wspólnej waluty nie przyjęły – tłumaczy Szymański. W jego ocenie byłoby to „bezprecedensowe rozszerzenie kompetencji instytucji unijnych wobec krajów europejskich”.

Konrad Szymański, pytany czy nie dziwi go, że z propozycją zmian wychodzą jedynie dwa kraje, a nie że powstały one w toku szerszych negocjacji, mówi, że to zwykła dla UE taktyka. Ona w zwykłych czasach jest jednak skrzętnie ukrywana. Teraz, w dobie kryzysu, nikt się z nią nie kryje. Niemcy i Francja mają nieskrywaną ochotę, aby zarządzać ręcznie procesem integracji – kwituje europoseł.

saż

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

Facebook