Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy i Francja chcą sterować UE

24.11.2011

9 grudnia przed posiedzeniem Rady Europejskiej Niemcy i Francja przedstawią propozycję modyfikacji traktatu UE, aby wzmocnić koordynację polityki budżetowej w eurogrupie – zapowiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zdaniem Konrada Szymańskiego, to kolejny dowód na to, że Paryż i Berlin chcą ręcznie sterować zjednoczeniem Europy.

Angela Merkel oraz Nicolas Sarkozy zaznaczają, że zaproponowane zmiany nie będą miały wpływu na zakres działań Europejskiego Banku Centralnego. Zdaniem przywódców Niemiec i Francji kontrola polityki budżetowej krajów strefy euro może pozwolić wyjść Europie z kryzysu.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, europosła PiS, proponowane rozwiązania będą nieskuteczne. To nie jest rozwiązanie najbardziej palących problemów. Te problemy muszą być rozwiązane już. Tymczasem zmiany traktowe będą się ciągnąć miesiącami. One wymagają m.in. negocjacji – tłumaczy portalowi Stefczyk.info.

Nasz rozmówca wskazuje również, że ma obawy, czy projekt zmian nie stanie się pretekstem do wprowadzenia innych niekorzystnych rozwiązań. Podczas zmian dotyczących strefy euro Niemcy i Francja mogą chcieć przeforsować zgodę na wpływanie na politykę budżetową również państw, które wspólnej waluty nie przyjęły – tłumaczy Szymański. W jego ocenie byłoby to „bezprecedensowe rozszerzenie kompetencji instytucji unijnych wobec krajów europejskich”.

Konrad Szymański, pytany czy nie dziwi go, że z propozycją zmian wychodzą jedynie dwa kraje, a nie że powstały one w toku szerszych negocjacji, mówi, że to zwykła dla UE taktyka. Ona w zwykłych czasach jest jednak skrzętnie ukrywana. Teraz, w dobie kryzysu, nikt się z nią nie kryje. Niemcy i Francja mają nieskrywaną ochotę, aby zarządzać ręcznie procesem integracji – kwituje europoseł.

saż

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook