Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy: Dymisja szefa urzędu rejestracji imigrantów

10.12.2015

Dymisję złożył szef urzędu odpowiedzialnego za rejestrację imigrantów w Berlinie, Franz Allert. Burmistrz Berlina Michael Mueller zarzucał mu, że nie radzi sobie z przyjęciem uchodźców, którzy tygodniami pod gołym niebem oczekują na zarejestrowanie.

Zadaniem Krajowego Urzędu Zdrowia i Spraw Socjalnych (Lageso), którym kierował Allert, jest rejestracja nowo przybyłych imigrantów, udzielenie im pierwszej pomocy medycznej, przydzielenie im tymczasowych kwater oraz wypłata kieszonkowego.

Od lata na terenie Lageso w Berlinie tygodniami koczują setki imigrantów oczekujących niezależnie od pogody w długich kolejkach na rejestrację, która jest warunkiem złożenia wniosku o azyl. W tym czasie między oczekującymi dochodziło wielokrotnie do incydentów. Media informowały o przypadkach brutalnego traktowania uchodźców przez służby porządkowe.

W wywiadzie dla telewizji RBB Mueller w środę wieczorem wezwał szefa Lageso do ustąpienia. "Potrzebne jest nowe kierownictwo, które naprawdę przejmie odpowiedzialność za sytuację. Nie wolno dłużej czekać" - powiedział burmistrz.

Prezes Izby Lekarskiej w Berlinie Guenther Jonitz powiedział po wizycie na terenie Lageso, że panujące tam warunki medyczne przypominają sytuację w Trzecim Świecie.

Wiceprzewodnicząca Bundestagu Claudia Roth, która spotkała się pod koniec listopada z uchodźcami w Lageso, powiedziała, że to, co zobaczyła, było dla niej szokiem. "Mam wrażenie, że godność człowieka nie jest traktowana (przez urząd) w sposób priorytetowy" - dodała działaczka Zielonych.

Dotychczas temperatura w Berlinie nie spada w nocy poniżej zera, jednak nadciągająca zima może zaostrzyć sytuację. Kolejka oczekujących na przyjęcie w Lageso zwiększy się z pewnością pod koniec roku, ponieważ urząd będzie zamknięty od Wigilii do końca tygodnia, a następnie od sylwestra do 3 stycznia.

Od początku roku do Berlina przybyło 72 tys. uchodźców. Codziennie do stolicy Niemiec przyjeżdża 500 nowych imigrantów. Do największych ośrodków należą hangary na terenie dawnego lotniska Tempelhof. Mieszkańcy skarżą się na panujące tam warunki. W obiekcie nie ma pryszniców; kąpiel możliwa jest jedynie w pobliskim kąpielisku, do którego uchodźcy są dowożeni autokarami.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

 

Warto poczytać

 1. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 5. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 6. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook