Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy: Dymisja szefa urzędu rejestracji imigrantów

10.12.2015

Dymisję złożył szef urzędu odpowiedzialnego za rejestrację imigrantów w Berlinie, Franz Allert. Burmistrz Berlina Michael Mueller zarzucał mu, że nie radzi sobie z przyjęciem uchodźców, którzy tygodniami pod gołym niebem oczekują na zarejestrowanie.

Zadaniem Krajowego Urzędu Zdrowia i Spraw Socjalnych (Lageso), którym kierował Allert, jest rejestracja nowo przybyłych imigrantów, udzielenie im pierwszej pomocy medycznej, przydzielenie im tymczasowych kwater oraz wypłata kieszonkowego.

Od lata na terenie Lageso w Berlinie tygodniami koczują setki imigrantów oczekujących niezależnie od pogody w długich kolejkach na rejestrację, która jest warunkiem złożenia wniosku o azyl. W tym czasie między oczekującymi dochodziło wielokrotnie do incydentów. Media informowały o przypadkach brutalnego traktowania uchodźców przez służby porządkowe.

W wywiadzie dla telewizji RBB Mueller w środę wieczorem wezwał szefa Lageso do ustąpienia. "Potrzebne jest nowe kierownictwo, które naprawdę przejmie odpowiedzialność za sytuację. Nie wolno dłużej czekać" - powiedział burmistrz.

Prezes Izby Lekarskiej w Berlinie Guenther Jonitz powiedział po wizycie na terenie Lageso, że panujące tam warunki medyczne przypominają sytuację w Trzecim Świecie.

Wiceprzewodnicząca Bundestagu Claudia Roth, która spotkała się pod koniec listopada z uchodźcami w Lageso, powiedziała, że to, co zobaczyła, było dla niej szokiem. "Mam wrażenie, że godność człowieka nie jest traktowana (przez urząd) w sposób priorytetowy" - dodała działaczka Zielonych.

Dotychczas temperatura w Berlinie nie spada w nocy poniżej zera, jednak nadciągająca zima może zaostrzyć sytuację. Kolejka oczekujących na przyjęcie w Lageso zwiększy się z pewnością pod koniec roku, ponieważ urząd będzie zamknięty od Wigilii do końca tygodnia, a następnie od sylwestra do 3 stycznia.

Od początku roku do Berlina przybyło 72 tys. uchodźców. Codziennie do stolicy Niemiec przyjeżdża 500 nowych imigrantów. Do największych ośrodków należą hangary na terenie dawnego lotniska Tempelhof. Mieszkańcy skarżą się na panujące tam warunki. W obiekcie nie ma pryszniców; kąpiel możliwa jest jedynie w pobliskim kąpielisku, do którego uchodźcy są dowożeni autokarami.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

 

Warto poczytać

 1. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 2. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 3. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 4. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 5. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 6. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 7. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook