Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy: dopinanie koalicji

15.10.2013

Partie chadeckie CDU i CSU oraz SPD coraz bliżej utworzenia wspólnego rządu. Przedstawiciele obu bloków politycznych sondowali przez ponad 8 godzin możliwość kompromisu w spornych kwestiach. W czwartek planowane jest kolejne spotkanie.

Spotkanie zakończyło się we wtorek po północy. Sekretarz generalny CDU Hermann Groehe powiedział dziennikarzom, że rozmowy były "bardzo intensywne i bardzo rzeczowe", co pozwoliło obu stronom na lepsze zrozumienie, "co je łączy, a co je dzieli". Zastrzegł, że celem negocjacji było poznanie stanowiska drugiej strony, a nie znalezienie konkretnych rozwiązań.

"Niczego nie ustaliliśmy, lecz wiemy teraz, gdzie możliwe są kompromisy" - wyjaśnił sekretarz generalny CSU Alexander Dobrindt. "Mamy teraz jasność, na czym stoimy" - powiedziała sekretarz generalna SPD Andrea Nahles.

Jak powiedział Groehe, możliwa jest trzecia tura rozmów sondażowych w najbliższy czwartek. Decyzja, czy przejdziemy od rozmów sondażowych do właściwych negocjacji koalicyjnych zapadnie w tym tygodniu - stwierdziła Nahles.

Jak podała agencja dpa, uczestnicy rozmów doszli do porozumienia w sprawach europejskich. Kanclerz Angela Merkel i minister finansów Wolfgang Schaeuble opowiedzieli się za silniejszym wsparciem polityki wzrost w krajach Europy południowej, za forsowaniem podatku od transakcji finansowych oraz silniejszą regulacją rynków finansowych. Nie ma natomiast zgody na uwspólnotowienie długów w strefie euro.

W rozmowach w siedzibie Towarzystwa Parlamentarnego w Berlinie uczestniczyli kanclerz Niemiec i równocześnie szefowa CDU Angela Merkel oraz przewodniczący CSU i SPD - Horst Seehofer i Sigmar Gabriel.

Delegacje obu bloków politycznych spotkały się po raz pierwszy 10 dni temu, koncentrując się przede wszystkim na sprawach łączących ewentualnych koalicjantom.

Andrea Nahles powiedziała przed rozpoczęciem rozmów, że dla jej partii "podstawowe znaczenie" ma wprowadzenie urzędowo gwarantowanej płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro dla wszystkich branż na terenie całego kraju. Chadecy są przeciwni takiemu rozwiązaniu; preferują płacę minimalną ustalaną przez związki pracodawców i pracowników dla poszczególnych branż oraz regionów, obawiając się, że jednolita stawka spowoduje likwidację miejsc pracy i wzrost bezrobocia.

Oprócz płacy minimalnej chadecy i socjaldemokraci mają odmienne poglądy na podatki, politykę unijną i energetyczną oraz formy opieki nad dziećmi. W kampanii wyborczej SPD domagała się podniesienia podatków dla najbogatszych, by uzyskać środki finansowe na inwestowanie w oświatę i infrastrukturę. Merkel wykluczała możliwość zwiększenia obciążeń dla podatników, ostrzegając przed negatywnymi skutkami dla gospodarki.

Decyzję o przejściu z fazy sondażowej do właściwych negocjacji chadecy podejmą po wtorkowym spotkaniu z Zielonymi, oceniając, która partia może być bardziej solidnym partnerem koalicyjnym. Sojusz z partią Zieloni oceniany jest przez obserwatorów jako zdecydowanie mniej realny. CDU i CSU prowadzą równolegle rozmowy z partią ekologów, by zapewnić sobie większe pole manewru i wywrzeć presję na SPD.

W przypadku SPD decydujące słowo w sprawie rozpoczęcia negocjacji koalicyjnych będą mieli uczestnicy konwentu, czyli "małego zjazdu" partii, który zbierze się w najbliższą niedzielę.

Chadecy Angeli Merkel zdecydowanie wygrali trzy tygodnie temu wybory do Bundestagu, zdobywając 311 z 631 mandatów, jednak ze względu na brak absolutnej większości w parlamencie i nieprzekroczenie progu wyborczego przez ich dotychczasowego koalicjanta, liberalną FDP, potrzebują do utworzenia rządu partnera. W rachubę wchodzą SPD (193 mandaty) i Zieloni (63).

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 2. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 3. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 4. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 5. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 6. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 7. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 8. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook