Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy deportują imigrantów. „Naruszyli warunki pobytu”

08.03.2018
merkel08032018
Niemcy deportują imigrantów. „Naruszyli warunki pobytu”

Niemcy deportowały 100 Egipcjan w związku z naruszeniem przez nich warunków pobytu; chodzi m.in. o osoby, których wnioski o azyl zostały odrzucone - podała w czwartek agencja AP za władzami lotniska w Kairze. To pierwsza taka deportacja z Niemiec do Egiptu.

Lecący z Frankfurtu samolot wylądował w środę na międzynarodowym lotnisku w Kairze. Na pokładzie maszyny znajdowało się także 50 niemieckich funkcjonariuszy, którzy po przekazaniu deportowanych władzom egipskim wrócili do kraju.

Egipska policja przystąpiła do sprawdzenia przybyłych osób i okoliczności ich deportacji, w tym ustalenia, czy w Egipcie wydany został nakaz ich aresztowania. Większość z deportowanych została zwolniona, ale kilkanaście osób w czwartek pozostawało w areszcie.

Proszący o anonimowość przedstawiciele władz kairskiego lotniska wskazali, że to pierwsza deportacja egipskich obywateli z Niemiec. Wcześniej podobną deportację przeprowadziły Włochy.

Obrońcy praw człowieka często sprzeciwiają się deportacjom do Egiptu, wskazując, że deportowanym grozi brutalne traktowanie przez władze, za którymi ciągnie się długa historia nadużyć, w tym udokumentowanych przypadków stosowania tortur.

Deportacja z Niemiec to sygnał, że władze w Berlinie przyjmują zaostrzone stanowisko w polityce migracyjnej - ocenia AP. Niemcy w latach 2015-16 przyjęły ponad milion uchodźców, głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku, ale później doświadczył wzrostu popularności populistycznych i skrajnie prawicowych polityków.

Migracja była kluczowym tematem podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi w zeszłym roku. W wyborach tych chadecy i socjaldemokracji odnotowali najgorsze wyniki od 1945 roku, za to prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) zdobyła pozycję trzeciej siły politycznej w Bundestagu.

Nowy koalicyjny rząd Niemiec, który ma zostać zaprzysiężony w przyszłym tygodniu, zapowiadał, że będzie nakłaniał migrantów do dobrowolnych wyjazdów oraz egzekwował deportację osób, których wnioski azylowe zostały odrzucone.

Partie prawicowe, w tym blok partii chadeckich CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel, chcą stanowczego postępowania w tej sprawie i zwiększenia liczby deportacji, podczas gdy ugrupowania lewicy apelują o więcej działań na rzecz integrowania uchodźców w niemieckim społeczeństwie. (PAP)


Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook