Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy deportowały 26 Afgańczyków

24.01.2017

Władze Niemiec deportowały we wtorek do kraju pochodzenia 26 Afgańczyków - podały media. Ich wnioski o azyl zostały odrzucone, część weszła w konflikt z prawem. To druga zbiorowa deportacja w ramach bardziej restrykcyjnej polityki Berlina wobec imigrantów.

Wyczarterowany samolot wylądował na lotnisku w Kabulu zgodnie z planem o godz. 7.15 - podała agencja dpa. Jeden z deportowanych odmówił opuszczenia maszyny twierdząc, że jest chory. Nie wiadomo, czy będzie mógł wrócić do Niemiec, czy też zostanie zmuszony do wyjścia z samolotu. Dpa zwraca uwagę, że wielu deportowanych dobrze mówi po niemiecku. Część z nich miała w Niemczech pracę lub szansę na naukę zawodu. Niektórzy założyli w Niemczech rodziny, co nie uchroniło ich przed odesłaniem.

W przeciwieństwie do dobrowolnie powracających imigrantów, którzy otrzymują jednorazową dotację w wysokości 700 euro, osoby deportowane nie otrzymują żadnej pomocy materialnej. Kilku deportowanych zapowiedziało, że wkrótce znów wyruszą w kierunku Niemiec. Około 100 osób reprezentujących organizacje pomagające uchodźcom protestowało przeciwko deportacji przed odlotem maszyny z lotniska we Frankfurcie nad Menem. Ich zdaniem Afganistan nie jest krajem bezpiecznym, a odsyłanym z Niemiec imigrantom grozi śmierć z ręki talibów.

W Niemczech przebywa obecnie 250 tys. Afgańczyków; blisko 12 tys. z nich powinno opuścić terytorium Niemiec. Pierwsza zbiorowa deportacja, obejmująca 50 osób, miała miejsce w połowie grudnia. Niemiecki rząd podpisał w październiku z władzami w Kabulu umowę, która jest podstawą obecnej akcji deportacyjnej. W najbliższych latach Berlin przekaże władzom Afganistanu tytułem rekompensaty dodatkowo 1,7 mld euro.

Zbiorowa deportacja jest elementem nowej polityki rządu Angeli Merkel wobec imigrantów. Na niedawnym zjeździe partii rządzącej CDU postanowiono zwiększyć presję na cudzoziemców, którym odmówiono azylu, a którzy czasami latami uchylają się od wyjazdu. Kanclerz Angela Merkel nazwała te działania "narodowym zadaniem". Imigrantom powracającym dobrowolnie władze oferują zachęty materialne. 

fot. [PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID]

pc/PAP

PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook