Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy deportowały 26 Afgańczyków

24.01.2017

Władze Niemiec deportowały we wtorek do kraju pochodzenia 26 Afgańczyków - podały media. Ich wnioski o azyl zostały odrzucone, część weszła w konflikt z prawem. To druga zbiorowa deportacja w ramach bardziej restrykcyjnej polityki Berlina wobec imigrantów.

Wyczarterowany samolot wylądował na lotnisku w Kabulu zgodnie z planem o godz. 7.15 - podała agencja dpa. Jeden z deportowanych odmówił opuszczenia maszyny twierdząc, że jest chory. Nie wiadomo, czy będzie mógł wrócić do Niemiec, czy też zostanie zmuszony do wyjścia z samolotu. Dpa zwraca uwagę, że wielu deportowanych dobrze mówi po niemiecku. Część z nich miała w Niemczech pracę lub szansę na naukę zawodu. Niektórzy założyli w Niemczech rodziny, co nie uchroniło ich przed odesłaniem.

W przeciwieństwie do dobrowolnie powracających imigrantów, którzy otrzymują jednorazową dotację w wysokości 700 euro, osoby deportowane nie otrzymują żadnej pomocy materialnej. Kilku deportowanych zapowiedziało, że wkrótce znów wyruszą w kierunku Niemiec. Około 100 osób reprezentujących organizacje pomagające uchodźcom protestowało przeciwko deportacji przed odlotem maszyny z lotniska we Frankfurcie nad Menem. Ich zdaniem Afganistan nie jest krajem bezpiecznym, a odsyłanym z Niemiec imigrantom grozi śmierć z ręki talibów.

W Niemczech przebywa obecnie 250 tys. Afgańczyków; blisko 12 tys. z nich powinno opuścić terytorium Niemiec. Pierwsza zbiorowa deportacja, obejmująca 50 osób, miała miejsce w połowie grudnia. Niemiecki rząd podpisał w październiku z władzami w Kabulu umowę, która jest podstawą obecnej akcji deportacyjnej. W najbliższych latach Berlin przekaże władzom Afganistanu tytułem rekompensaty dodatkowo 1,7 mld euro.

Zbiorowa deportacja jest elementem nowej polityki rządu Angeli Merkel wobec imigrantów. Na niedawnym zjeździe partii rządzącej CDU postanowiono zwiększyć presję na cudzoziemców, którym odmówiono azylu, a którzy czasami latami uchylają się od wyjazdu. Kanclerz Angela Merkel nazwała te działania "narodowym zadaniem". Imigrantom powracającym dobrowolnie władze oferują zachęty materialne. 

fot. [PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID]

pc/PAP

PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook