Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy coraz wyraźniej za sankcjami

27.07.2014

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział dziś w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk, że ewentualne negatywne skutki sankcji nałożonych na Rosję powinny zostać równomiernie rozłożone na poszczególne kraje UE.

„W przypadku pojawienia się negatywnych skutków sankcji powinna ponosić je solidarnie cała Europa” - powiedział Steinmeier. Jego zdaniem pakiet restrykcji musi być "wyważony i obejmować przemysł zbrojeniowy, sektor finansowy oraz nowoczesne technologie". Szef niemieckiej dyplomacji zastrzegł, że nie zgodzi się na sankcje, których skutki uderzyłyby tylko w Niemcy lub jedynie w część krajów UE.

Steinmeier bronił stanowiska rządu w Berlinie wobec Rosji, polegającego na utrzymywaniu dialogu z Moskwą. „Cóż innego mamy na podorędziu? Być może są tacy, którzy mówią, że powinniśmy odpowiedzieć na rosyjską politykę środkami militarnymi. Być może są w Niemczech ludzie, którzy uważają, że powinniśmy zaangażować Bundeswehrę, aby wojskowymi środkami skontrować działania Rosji. Nie podzielam tego stanowiska; ogromna większość Niemców też nie” - powiedział niemiecki polityk.

„Jeżeli nie dysponujemy środkami do militarnej kontrakcji, to pozostają nam środki polityczne i dyplomatyczne. Nie powinniśmy ich dyskredytować” - wyjaśnił szef resortu spraw zagranicznych, dodając, że dyplomacja jest "cennym dobrem". W rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel" Steinmeier wezwał do szybkiego nałożenia sankcji na Rosję w związku z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie.

„Chcemy wdrożenia sankcji ukierunkowanych, które mogą zostać szybko wzmocnione. Jeśli wszystkie kraje unijne będą wspólnie wywierały tę presję, to będzie to konieczny i jasny sygnał dla Moskwy” - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji. Tymczasem wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Sigmar Gabriel zauważył w rozmowie z "Der Spiegel", że należy objąć tymi sankcjami również rosyjskich oligarchów.

„Musimy doprowadzić do tego (nałożenia sankcji na oligarchów) w przyszłym tygodniu. Musimy zamrozić ich konta bankowe w europejskich stolicach i uniemożliwić im podróżowanie (po Europie)” - zaznaczył Gabriel. W piątek szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wysłał list do rządów państw UE, prosząc, by dały swym ambasadorom w Brukseli zielone światło dla przyjęcia we wtorek pakietu sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Sankcje sektorowe, nad którymi pracuje UE, dotyczą obronności, ograniczeń przepływu kapitału, sprzedaży wysokich technologii, w tym w sektorze energii, oraz sprzętu podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego). W piątek kraje UE zleciły Komisji Europejskiej przygotowanie projektów aktów prawnych, pozwalających na wprowadzenie sankcji sektorowych. Według Van Rompuya dokumenty te zostaną przedstawione ambasadorom państw unijnych "do wtorku 29 lipca w celu ich przyjęcia".

Według źródeł dyplomatycznych prośba Van Rompuya ma na celu sprawne przyjęcie sankcji, bez potrzeby zwoływania dodatkowego szczytu UE. Do niedawna w Brukseli uważano, że tak ważna decyzja jak nałożenie sankcji gospodarczych na Rosję, wymagałaby politycznej zgody przywódców państw unijnych i zwołania szczytu.

Na krok ten UE zdecydowała się po tragedii malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który 17 lipca został zestrzelony nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Zginęło prawie 300 osób. Unia uznała, że katastrofa była konsekwencją dostarczania separatystom ciężkiej broni przez granicę rosyjsko-ukraińską.

Ryb, PAP

Fot. [spd.de]


Warto poczytać

 1. NiszczycielUSApublicnavymil 13.12.2017

  Okrętami wojennymi w narkotyki. USA wypowiada wojnę przemytnikom

  Marynarka wojenna USA (US Navy) będzie ponownie brała udział w antynarkotykowych misjach Dowództwa Południowego (United States Southern Command - SOUTHCOM) - podał przeznaczony dla personelu marynarki magazyn informacyjny "Navy Times"

 2. Twitter1 13.12.2017

  Policja? Proszę przyjechać na Twittera! Rosja żąda by portal usunął konto opozycji

  Rosyjski regulator Roskomnadzor skierował do portalu społecznościowego Twitter pismo z żądaniem usunięcia konta ruchu Otwarta Rosja, związanego z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim - poinformowali w środę przedstawiciele Otwartej Rosji

 3. Tusk24112017 13.12.2017

  Tusk postawił się w Brukseli w sprawie relokacji uchodźców. To dobra wiadomość dla Polski

  Stanowisko przedstawione przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska świadczy o tym, iż zauważył on oczekiwania wielu państw członkowskich dot. metod wyjścia z kryzysu migracyjnego - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański

 4. Jerozolima 13.12.2017

  Ostra odpowiedź Organizacji Współpracy Islamskiej na decyzję Trumpa

  Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) w deklaracji ze szczytu w Stambule uznała Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny i wezwała społeczność międzynarodową do podobnej deklaracji.

 5. 1270wyszyn 12.12.2017

  Ważny krok na drodze do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

  Komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł kościelnych.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook