Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemcy coraz wyraźniej za sankcjami

27.07.2014

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział dziś w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk, że ewentualne negatywne skutki sankcji nałożonych na Rosję powinny zostać równomiernie rozłożone na poszczególne kraje UE.

„W przypadku pojawienia się negatywnych skutków sankcji powinna ponosić je solidarnie cała Europa” - powiedział Steinmeier. Jego zdaniem pakiet restrykcji musi być "wyważony i obejmować przemysł zbrojeniowy, sektor finansowy oraz nowoczesne technologie". Szef niemieckiej dyplomacji zastrzegł, że nie zgodzi się na sankcje, których skutki uderzyłyby tylko w Niemcy lub jedynie w część krajów UE.

Steinmeier bronił stanowiska rządu w Berlinie wobec Rosji, polegającego na utrzymywaniu dialogu z Moskwą. „Cóż innego mamy na podorędziu? Być może są tacy, którzy mówią, że powinniśmy odpowiedzieć na rosyjską politykę środkami militarnymi. Być może są w Niemczech ludzie, którzy uważają, że powinniśmy zaangażować Bundeswehrę, aby wojskowymi środkami skontrować działania Rosji. Nie podzielam tego stanowiska; ogromna większość Niemców też nie” - powiedział niemiecki polityk.

„Jeżeli nie dysponujemy środkami do militarnej kontrakcji, to pozostają nam środki polityczne i dyplomatyczne. Nie powinniśmy ich dyskredytować” - wyjaśnił szef resortu spraw zagranicznych, dodając, że dyplomacja jest "cennym dobrem". W rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel" Steinmeier wezwał do szybkiego nałożenia sankcji na Rosję w związku z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie.

„Chcemy wdrożenia sankcji ukierunkowanych, które mogą zostać szybko wzmocnione. Jeśli wszystkie kraje unijne będą wspólnie wywierały tę presję, to będzie to konieczny i jasny sygnał dla Moskwy” - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji. Tymczasem wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Sigmar Gabriel zauważył w rozmowie z "Der Spiegel", że należy objąć tymi sankcjami również rosyjskich oligarchów.

„Musimy doprowadzić do tego (nałożenia sankcji na oligarchów) w przyszłym tygodniu. Musimy zamrozić ich konta bankowe w europejskich stolicach i uniemożliwić im podróżowanie (po Europie)” - zaznaczył Gabriel. W piątek szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wysłał list do rządów państw UE, prosząc, by dały swym ambasadorom w Brukseli zielone światło dla przyjęcia we wtorek pakietu sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Sankcje sektorowe, nad którymi pracuje UE, dotyczą obronności, ograniczeń przepływu kapitału, sprzedaży wysokich technologii, w tym w sektorze energii, oraz sprzętu podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego). W piątek kraje UE zleciły Komisji Europejskiej przygotowanie projektów aktów prawnych, pozwalających na wprowadzenie sankcji sektorowych. Według Van Rompuya dokumenty te zostaną przedstawione ambasadorom państw unijnych "do wtorku 29 lipca w celu ich przyjęcia".

Według źródeł dyplomatycznych prośba Van Rompuya ma na celu sprawne przyjęcie sankcji, bez potrzeby zwoływania dodatkowego szczytu UE. Do niedawna w Brukseli uważano, że tak ważna decyzja jak nałożenie sankcji gospodarczych na Rosję, wymagałaby politycznej zgody przywódców państw unijnych i zwołania szczytu.

Na krok ten UE zdecydowała się po tragedii malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który 17 lipca został zestrzelony nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Zginęło prawie 300 osób. Unia uznała, że katastrofa była konsekwencją dostarczania separatystom ciężkiej broni przez granicę rosyjsko-ukraińską.

Ryb, PAP

Fot. [spd.de]


Słowa kluczowe:

Niemcy

,

Rosja Ukraina

,

sankcje

,

UE

Warto poczytać

 1. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 2. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 3. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 4. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 5. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 6. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

 7. waaaaaaqxccccc 16.01.2017

  Waszczykowski spotkał się z Le Pen

  "Realizacja programu kandydatki Frontu Narodowego na prezydenta byłaby dla Polski niekorzystna, bo oznacza "duże rozbicie UE" na bardzo luźny związek".

 8. mid-epa05720961 16.01.2017

  Ukraina pozywa Rosję

  Prezydent Ukrainy chce skierować pozew przeciwko Rosji do trybunału w Hadze.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook