Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemcy chcą z Polską zwalczać przestępczość

31.08.2013

Nowy minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Ralf Holzschuher (SPD) zadeklarował gotowość do wzmocnienia współpracy z Polską w walce z przestępczością w strefie nadgranicznej. Wschodnioniemiecki kraj związkowy jest sąsiadem Polski.

"Większa aktywność policji w strefie nadgranicznej przyniosła już pierwsze sukcesy. Sytuacja na obszarze położonym wzdłuż Odry i Nysy jest jednak nadal trudna" - powiedział Holzschuher agencji dpa. Jak zaznaczył, w walce ze zorganizowaną przestępczością międzynarodową nieodzowna jest ścisła kooperacja z policją i wymiarem sprawiedliwości w Polsce.

"Mam nadzieję, że już wkrótce nastąpi przełom w pracach nad powstaniem planowanych od dawna wspólnych grup dochodzeniowych i że wreszcie zostanie zawarta nowa polsko-niemiecka umowa policyjna" - powiedział szef brandenburskiej MSW, dodając, że nowa umowa jest pilnie potrzebna, gdyż obowiązujące obecnie porozumienie pochodzi z 2002 roku i jest zdaniem strony niemieckiej przestarzałe.

Jak dodał Holzschuher, poważnym problemem są też włamania do mieszkań, przede wszystkim w okolicach Berlina. "Musimy znaleźć odpowiedź na to wyzwanie" - powiedział polityk SPD. Holzschuher zastąpił na stanowisku szefa resoru spraw wewnętrznych Dietmara Woidke, wybranego w środę na nowego premiera Brandenburgii.

Liczba przestępstw po niemieckiej stronie wspólnej granicy wzrosła gwałtownie po zlikwidowaniu kontroli granicznych w związku z przyjęciem Polski do strefy Schengen w 2007 roku. Dopiero w ubiegłym roku policji udało się zahamować ten negatywny trend. Z policyjnych statystyk wynika, że liczba przestępstw spadła w 2012 roku o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2011. Wzrosła też do 53,4 proc. ich wykrywalność. Liczba kradzieży spadła o 20 proc., w tym także kradzieży samochodów z 669 do 546.

Duża liczba przestępstw przeciwko mieniu była powodem zaniepokojenia mieszkańców terenów przygranicznych, którzy domagali się bardziej zdecydowanych działań policji i krytykowali bierność resortu spraw wewnętrznych. Niemieckie media biły na alarm, pisząc o fali przestępstw, uniemożliwiającej mieszkańcom przygranicznych gmin normalne życie. Oprócz włamań i kradzieży samochodów plagą stały się kradzieże maszyn budowlanych i paneli słonecznych. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook