Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemcy chcą z Polską zwalczać przestępczość

31.08.2013

Nowy minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Ralf Holzschuher (SPD) zadeklarował gotowość do wzmocnienia współpracy z Polską w walce z przestępczością w strefie nadgranicznej. Wschodnioniemiecki kraj związkowy jest sąsiadem Polski.

"Większa aktywność policji w strefie nadgranicznej przyniosła już pierwsze sukcesy. Sytuacja na obszarze położonym wzdłuż Odry i Nysy jest jednak nadal trudna" - powiedział Holzschuher agencji dpa. Jak zaznaczył, w walce ze zorganizowaną przestępczością międzynarodową nieodzowna jest ścisła kooperacja z policją i wymiarem sprawiedliwości w Polsce.

"Mam nadzieję, że już wkrótce nastąpi przełom w pracach nad powstaniem planowanych od dawna wspólnych grup dochodzeniowych i że wreszcie zostanie zawarta nowa polsko-niemiecka umowa policyjna" - powiedział szef brandenburskiej MSW, dodając, że nowa umowa jest pilnie potrzebna, gdyż obowiązujące obecnie porozumienie pochodzi z 2002 roku i jest zdaniem strony niemieckiej przestarzałe.

Jak dodał Holzschuher, poważnym problemem są też włamania do mieszkań, przede wszystkim w okolicach Berlina. "Musimy znaleźć odpowiedź na to wyzwanie" - powiedział polityk SPD. Holzschuher zastąpił na stanowisku szefa resoru spraw wewnętrznych Dietmara Woidke, wybranego w środę na nowego premiera Brandenburgii.

Liczba przestępstw po niemieckiej stronie wspólnej granicy wzrosła gwałtownie po zlikwidowaniu kontroli granicznych w związku z przyjęciem Polski do strefy Schengen w 2007 roku. Dopiero w ubiegłym roku policji udało się zahamować ten negatywny trend. Z policyjnych statystyk wynika, że liczba przestępstw spadła w 2012 roku o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2011. Wzrosła też do 53,4 proc. ich wykrywalność. Liczba kradzieży spadła o 20 proc., w tym także kradzieży samochodów z 669 do 546.

Duża liczba przestępstw przeciwko mieniu była powodem zaniepokojenia mieszkańców terenów przygranicznych, którzy domagali się bardziej zdecydowanych działań policji i krytykowali bierność resortu spraw wewnętrznych. Niemieckie media biły na alarm, pisząc o fali przestępstw, uniemożliwiającej mieszkańcom przygranicznych gmin normalne życie. Oprócz włamań i kradzieży samochodów plagą stały się kradzieże maszyn budowlanych i paneli słonecznych. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook