Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemcy chcą z Polską zwalczać przestępczość

31.08.2013

Nowy minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Ralf Holzschuher (SPD) zadeklarował gotowość do wzmocnienia współpracy z Polską w walce z przestępczością w strefie nadgranicznej. Wschodnioniemiecki kraj związkowy jest sąsiadem Polski.

"Większa aktywność policji w strefie nadgranicznej przyniosła już pierwsze sukcesy. Sytuacja na obszarze położonym wzdłuż Odry i Nysy jest jednak nadal trudna" - powiedział Holzschuher agencji dpa. Jak zaznaczył, w walce ze zorganizowaną przestępczością międzynarodową nieodzowna jest ścisła kooperacja z policją i wymiarem sprawiedliwości w Polsce.

"Mam nadzieję, że już wkrótce nastąpi przełom w pracach nad powstaniem planowanych od dawna wspólnych grup dochodzeniowych i że wreszcie zostanie zawarta nowa polsko-niemiecka umowa policyjna" - powiedział szef brandenburskiej MSW, dodając, że nowa umowa jest pilnie potrzebna, gdyż obowiązujące obecnie porozumienie pochodzi z 2002 roku i jest zdaniem strony niemieckiej przestarzałe.

Jak dodał Holzschuher, poważnym problemem są też włamania do mieszkań, przede wszystkim w okolicach Berlina. "Musimy znaleźć odpowiedź na to wyzwanie" - powiedział polityk SPD. Holzschuher zastąpił na stanowisku szefa resoru spraw wewnętrznych Dietmara Woidke, wybranego w środę na nowego premiera Brandenburgii.

Liczba przestępstw po niemieckiej stronie wspólnej granicy wzrosła gwałtownie po zlikwidowaniu kontroli granicznych w związku z przyjęciem Polski do strefy Schengen w 2007 roku. Dopiero w ubiegłym roku policji udało się zahamować ten negatywny trend. Z policyjnych statystyk wynika, że liczba przestępstw spadła w 2012 roku o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2011. Wzrosła też do 53,4 proc. ich wykrywalność. Liczba kradzieży spadła o 20 proc., w tym także kradzieży samochodów z 669 do 546.

Duża liczba przestępstw przeciwko mieniu była powodem zaniepokojenia mieszkańców terenów przygranicznych, którzy domagali się bardziej zdecydowanych działań policji i krytykowali bierność resortu spraw wewnętrznych. Niemieckie media biły na alarm, pisząc o fali przestępstw, uniemożliwiającej mieszkańcom przygranicznych gmin normalne życie. Oprócz włamań i kradzieży samochodów plagą stały się kradzieże maszyn budowlanych i paneli słonecznych. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Turcja24072017 24.07.2017

  Turcja: ruszył proces opozycyjnych dziennikarzy

  W poniedziałek rozpoczął się w Stambule proces 19 dziennikarzy i innych pracowników opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet", którym zarzuca się wspieranie organizacji terrorystycznych. Oskarżonym grożą kary od 7,5 roku do 43 lat więzienia.

 2. SrodkowaAfrykawiki 24.07.2017

  W Środkowej Afryce zginął żołnierz ONZ

  - W atakach na muzułmańskich uchodźców, do jakich doszło w niedzielę w mieście Bangassou w prefekturze Mbomu w Republice Środkowoafrykańskiej, zginął żołnierz misji pokojowej ONZ, a 3 innych zostało rannych - poinformował w niedzielę rzecznik Vladimir Monteiro.

 3. Macron13 24.07.2017

  Francja: Koniec "łagodnego traktowania" dla Macrona

  "Koniec stanu łagodnego traktowania" dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona to najczęściej powtarzający się tytuł w poniedziałkowych gazetach francuskich. W ten sposób media określają 10-procentowy spadek popularności wybranego w maju prezydenta.

 4. kreml19062017 24.07.2017

  "Wiedomosti": z Rosji najwięcej próśb do Google'a o usunięcie informacji

  - Rosja przoduje na świecie, jeśli chodzi o liczbę wniosków od instytucji państwowych do Google'a o usunięcie lub zablokowanie treści internetowych niezgodnych z prawem; to wynik rozszerzenia bazy prawnej dotyczącej internetu - piszą poniedziałkowe "Wiedomosti".

 5. Wlochysusza24072017 24.07.2017

  Włochy: 10 regionów chce ogłoszenia klęski żywiołowej z powodu suszy

  - Władze dziesięciu, czyli połowy wszystkich włoskich regionów przygotowały wnioski do ministerstwa rolnictwa o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu rekordowej suszy - podały media. Decyzja umożliwiłaby dostęp do funduszy na pokrycie poniesionych strat.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook