Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy za silniejszą współpracą policji w Europie

09.04.2017

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench opowiedział się za wzmocnieniem współpracy służb policyjnych krajów europejskich w celu skuteczniejszego zwalczania terroryzmu.

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench opowiedział się w niedzielę na łamach „Bilda” za wzmocnieniem współpracy służb policyjnych krajów europejskich w celu skuteczniejszego zwalczania terroryzmu.

- Musimy być zdolni do wymiany między sobą informacji policyjnych tak, jakbyśmy byli jednym narodem — powiedział Muench w wywiadzie dla „Bild am Sonntag” - niedzielnego wydania tabloidu.

Jego zdaniem konieczne jest powołanie centralnej instytucji koordynującej działalność narodowych służb policyjnych. - W Europie bez granic wewnętrznych policje poszczególnych krajów muszą ze sobą ściśle współpracować — zaznaczył Muench.

Jak podkreślił, system informacyjny obszaru Schengen musi zostać uzupełniony o dane biometryczne osób przekraczających granice zewnętrzne tego obszaru, aby na podstawie odcisku palca można było zidentyfikować daną osobę. Brak jest ponadto europejskiej kartoteki kryminalnej, pozwalającej na szybkie dotarcie do wszystkich policyjnych informacji.

Muench powiedział „Bildowi”, że największe zagrożenie dla bezpieczeństwa stanowią osoby, które radykalizują się „po cichu”, a do terrorystycznych ataków używają przedmiotów codziennego użytku jak noże czy siekiery.

Na terenie Niemiec przebywa obecnie 620 osób uznanych przez służby za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ich liczba zwiększyła się od 2013 roku czterokrotnie. Dwie trzecie z nich posiada niemieckie obywatelstwo, co oznacza, że nie mogą być deportowane do innych krajów.

Muench skrytykował obowiązujący w Niemczech system kontroli osób uznanych za niebezpieczne. Obecnie zadanie to spoczywa na władzach policyjnych krajów związkowych. „Naszym celem musi być stworzenie centralnego systemu oceny i kontroli oraz ujednoliconego systemu prawnego” - powiedział Muench.

Obecnie każdy z 16 landów ma odrębne przepisy, co utrudnia kontrolę potencjalnych terrorystów. W pięciu krajach związkowych, między innymi w Berlinie i Nadrenii Północnej-Westfalii, prawo zabrania stosowanie podsłuchów. - Ustawy o policji muszą zostać jak najszybciej ujednolicone — oznajmił.

[fot. PAP/EPA]

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook