Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy za silniejszą współpracą policji w Europie

09.04.2017

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench opowiedział się za wzmocnieniem współpracy służb policyjnych krajów europejskich w celu skuteczniejszego zwalczania terroryzmu.

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench opowiedział się w niedzielę na łamach „Bilda” za wzmocnieniem współpracy służb policyjnych krajów europejskich w celu skuteczniejszego zwalczania terroryzmu.

- Musimy być zdolni do wymiany między sobą informacji policyjnych tak, jakbyśmy byli jednym narodem — powiedział Muench w wywiadzie dla „Bild am Sonntag” - niedzielnego wydania tabloidu.

Jego zdaniem konieczne jest powołanie centralnej instytucji koordynującej działalność narodowych służb policyjnych. - W Europie bez granic wewnętrznych policje poszczególnych krajów muszą ze sobą ściśle współpracować — zaznaczył Muench.

Jak podkreślił, system informacyjny obszaru Schengen musi zostać uzupełniony o dane biometryczne osób przekraczających granice zewnętrzne tego obszaru, aby na podstawie odcisku palca można było zidentyfikować daną osobę. Brak jest ponadto europejskiej kartoteki kryminalnej, pozwalającej na szybkie dotarcie do wszystkich policyjnych informacji.

Muench powiedział „Bildowi”, że największe zagrożenie dla bezpieczeństwa stanowią osoby, które radykalizują się „po cichu”, a do terrorystycznych ataków używają przedmiotów codziennego użytku jak noże czy siekiery.

Na terenie Niemiec przebywa obecnie 620 osób uznanych przez służby za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ich liczba zwiększyła się od 2013 roku czterokrotnie. Dwie trzecie z nich posiada niemieckie obywatelstwo, co oznacza, że nie mogą być deportowane do innych krajów.

Muench skrytykował obowiązujący w Niemczech system kontroli osób uznanych za niebezpieczne. Obecnie zadanie to spoczywa na władzach policyjnych krajów związkowych. „Naszym celem musi być stworzenie centralnego systemu oceny i kontroli oraz ujednoliconego systemu prawnego” - powiedział Muench.

Obecnie każdy z 16 landów ma odrębne przepisy, co utrudnia kontrolę potencjalnych terrorystów. W pięciu krajach związkowych, między innymi w Berlinie i Nadrenii Północnej-Westfalii, prawo zabrania stosowanie podsłuchów. - Ustawy o policji muszą zostać jak najszybciej ujednolicone — oznajmił.

[fot. PAP/EPA]

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook