Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy chcą odsyłać azylantów do Grecji

12.01.2017

Niemiecki rząd poinformował w czwartek, że zamierza od marca rozpocząć odsyłanie do Grecji osób występujących o azyl, które przybyły do Niemiec przez ten kraj. Władze podały, że opierają się na decyzji Komisji Europejskiej w tej sprawie z grudnia 2016 roku.

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere zwrócił się do Federalnego Urzędu Migracji i Uchodźców (BAMF), by od 15 marca wznowione zostało przekazywanie migrantów do Grecji na podstawie rozporządzenia dublińskiego - poinformowała agencja AFP. Zgodnie z jego zasadami za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada państwo, w którym migrant przekroczył granicę UE; głównie chodzi o Grecję i Włochy. 

"Zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej Niemcy uważają obecnie, że odsyłanie migrantów będzie możliwe od 15 marca" - oświadczył rzecznik MSW Tobias Plate. 

Komisja Europejska 8 grudnia 2016 roku zarekomendowała "stopniowe wznowienie przekazywania osób" na podstawie rozporządzenia dublińskiego od połowy marca. Ma to dotyczyć jedynie osób ubiegających się o azyl, które przyjechały nielegalnie z Grecji, z wyjątkiem nieletnich pozbawionych opieki. 

Stosowanie tej zasady zostało zawieszono początkowo w 2011 roku z powodu złych warunków zapewnianych przez Grecję migrantom oczekującym na decyzję o azylu. 

System dubliński jest krytykowany, głównie przez władze w Atenach, ponieważ znaczna część migrantów nie zamierza zostać w kraju, w którym przekroczyli granicę UE, jak Grecja i Włochy, lecz chce przedostać się dalej do Niemiec, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. 

Niemiecka organizacja pomocy migrantom Pro Asyl skrytykowała czwartkową decyzję Berlina. Jak argumentują jej przedstawiciele, przyczyni się ona dodatkowo do pogorszenia warunków przyjmowania migrantów w Grecji, które już są uważane za bardzo trudne. 

Niemiecki rząd w środę ogłosił, że w 2016 roku do Niemiec z zamiarem starania się o azyl przyjechało 280 tys. imigrantów. W rekordowym 2015 roku władze zarejestrowały 890 tys. osób. 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN]

Warto poczytać

 1. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 2. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 3. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 4. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 5. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 6. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 7. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook