Jedynie prawda jest ciekawa


Niekorzystna sytuacja Węgier. Wojna handlowa poważnym zagrożeniem

11.06.2018
budapeszt
Niekorzystna sytuacja Węgier. Wojna handlowa poważnym zagrożeniem

Zaostrzająca się wojna handlowa między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi nie leży w interesie Węgier, gdyż wolny handel jest dla nich korzystny - ocenił analityk zbliżonego do rządu węgierskiego ośrodka Szazadveg, David Szabo.

-Zaostrzająca się wojna handlowa między UE i USA nie leży w interesie Węgier. Mimo wszystkich negatywnych stron globalizacji - takich jak zniszczenie środowiska, unikanie opodatkowania z dochodów kapitałowych poprzez ich transfer i offshorowe raje podatkowe czy masowa migracja – wolny handel jest dla Węgier korzystny - ocenił Szabo w komentarzu dla PAP.

Podkreślił, że chociaż Węgry są gospodarką stosunkowo niewielką, to dzięki przestrzeni gospodarczej UE są w stanie sprzedawać do rozwiniętych krajów złożone produkty.

-Ponieważ Węgry należą do UE, nie mają możliwości zawierania osobnych porozumień celnych z krajami spoza UE i dlatego jest dla nas ważne, by handel światowy pozostał stosunkowo otwarty – zaznaczył Szabo, nawiązując do ubiegłotygodniowej wypowiedzi ministra spraw zagranicznych i handlu Węgier Petera Szijjarto.

Szijjarto oświadczył w czwartek podczas wizyty w Chinach, że w interesie Węgier leży osiągnięcie europejsko-amerykańsko-chińskiego porozumienia dotyczącego tego, jak uniknąć światowej wojny handlowej i jak utrzymać swobodę i uczciwość w handlu światowym.

-Ponieważ Węgry są krajem o małej, otwartej i zorientowanej na eksport gospodarce, z głębokim niepokojem obserwujemy, że w gospodarce światowej powstają coraz ostrzejsze fronty. Między USA, Chinami i UE zaczyna się rodzić światowa wojna handlowa za sprawą wprowadzania lub planowania wprowadzenia przeciw sobie ceł i ograniczeń handlowych - oznajmił Szijjarto, cytowany przezmagencję MTI.

Przypomniał, że 80 proc. węgierskiego eksportu idzie do UE, ale dwa kolejne największe rynki zagraniczne dla węgierskich towarów to USA i Chiny.

-Taka wojna handlowa może mieć bardzo negatywny wpływ na takie zorientowane na eksport kraje jak państwa Europy Środkowej, a wśród nich Węgry - podkreślił Szijjarto.

(PAP)

Warto poczytać

 1. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 2. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 3. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 4. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 5. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 6. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 7. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 8. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook