Jedynie prawda jest ciekawa

Nieformalne rozmowy krajów OBWE

01.09.2016

W Poczdamie w czwartek rozpoczęło się nieformalne spotkanie szefów dyplomacji krajów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy będą szukać dróg wyjścia z konfliktu we wschodniej Ukrainie i w innych punktach zapalnych na terenie b. ZSRR.

Otwierając obrady szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że Europa "przeżywa burzliwe czasy", a aneksja Krymu przez Rosję doprowadziła do utraty zaufania między Wschodem a Zachodem.

"Teraz chodzi o to, by odzyskać zaufanie" - zaznaczył minister wspominając przy tej okazji o swojej najnowszej propozycji podjęcia rozmów rozbrojeniowych. Jego zdaniem OBWE jest obecnie, ze względu na szereg nierozwiązanych konfliktów, "ważniejsza niż w minionych dekadach".

W spotkaniu w stolicy Brandenburgii uczestniczy 40 ministrów spraw zagranicznych, w tym szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Pozostałe kraje, w tym USA i Rosja, reprezentowane są przez wiceministrów. Do OBWE należy 57 państw. W tym roku właśnie Niemcy sprawują przewodnictwo w tej międzynarodowej organizacji.

Najważniejszym tematem rozmów jest sytuacja na Ukrainie. Obserwatorzy OBWE kontrolują przestrzeganie rozejmu w Donbasie wynegocjowanego w Mińsku w lutym 2014 roku. Uczestnicy spotkania zajmą się też innymi konfliktami na terenie byłego ZSRR.

Witold Waszczykowski zamierza poruszyć w rozmowie z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem problem ataków na Polaków w Wielkiej Brytanii, w tym niedawne zabójstwo polskiego obywatela w Harlow.

Ze względu na nieformalny charakter spotkania w Poczdamie nie należy oczekiwać konkretnych decyzji. Konferencja służy raczej przygotowaniu regularnego szczytu OBWE, który odbędzie się w grudniu w Hamburgu. W przyszłym roku przewodnictwo ma przejąć Austria.

Steinmeier powiedział w wywiadzie dla gazety kół gospodarczych "Handelsblatt", że Europie grozi nowy niebezpieczny wyścig zbrojeń, który może narazić na szwank pokój na naszym kontynencie. Ostrzegł, że pokój w Europie, traktowany w ostatnich dekadach jako coś oczywistego, jest znów zagrożony.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270arbeti-macht 19.09.2017

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom za pracę w czasie wojny. Ich składki zasiliły niemiecki ZUS

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom, którzy podczas II wojny światowej byli zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i odprowadzali z tego tytułu składki do niemieckiego systemu emerytalnego, a po wojnie powrócili do Polski.

 2. jetcrew19082017 19.09.2017

  Dwóch popularnych blogerów obejrzało film IPN-u. Ich reakcje są niesamowite!

  JETCrew to nazwa ekipy złożonej z dwóch niezwykle popularnych w sieci wideoblogerów.

 3. Niewolnictwo 19.09.2017

  Te dane wiele mówią o współczesnym świecie. Liczba niewolników jest ogromna

  Ponad 40 mln ludzi padło w 2016 r. ofiarą współczesnego niewolnictwa, czyli pracy przymusowej bądź wymuszonych małżeństw - wynika z zamieszczonych we wtorkowym raporcie szacunków trzech organizacji międzynarodowych walczących z niewolnictwem.

 4. Imigranciwiki3 19.09.2017

  Prasa alarmuje: liczba gwałtów popełnianych przez migrantów rośnie lawinowo!

  Liczba gwałtów popełnionych na terenie Bawarii przez migrantów ubiegających się o azyl wzrosła w pierwszym półroczu br. o 91 proc. - podał we wtorek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na szefa bawarskiego MSW Joachima Herrmanna.

 5. HurananMaria19092017 19.09.2017

  Huragan Maria osiągnął najwyższą kategorię i uderzył w wyspę Dominikę

  Huragan Maria osiągnał najwyższą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona i z porywami, których prędkość dochodzi do 260 km na godz. uderzył w Dominikę - podało NHC, Krajowe Centrum ds. Huraganów USA. Oko huraganu przeszło 70 km na północ od Martyniki.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook