Jedynie prawda jest ciekawa


Niedorzeczny budżet UE

07.11.2012

Brytyjski premier ostro skrytykował Komisję Europejską za to, że domaga się cięć wydatków od innych, a sama nie ma w planach żadnych cięć swojej własnej administracji.

Brytyjski premier David Cameron uznał propozycje budżetowe Komisji Europejskiej na lata 2014-20 "za niedorzeczne". Na spotkaniu z dziennikarzami w Jordanii zapowiedział, że jego rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel będą "twarde".

Cameron ma spotkać się z Merkel na Downing Street  jeszcze dziś.

Dziennikarzom powiedział, że będzie nalegał na dotrzymanie porozumienia z 2010 r. podpisanego przez niego, ówczesnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego oraz Angelę Merkel, które przewidywało zamrożenie lub zmniejszenie wieloletniego budżetu UE.

"Jeśli przyjrzeć się temu, co stało się w Europie po 2010 r., to widać, że poziomy długu i deficytu pogorszyły się, zamiast poprawić i dlatego argumenty zawarte w naszym wspólnym liście z 2010 r. Są dziś tym ważniejsze" - zaznaczył Cameron.

Brytyjski premier ostro krytykuje Komisję za to, że domaga się cięć wydatków od innych, a sama nie ma w planach żadnych cięć swojej własnej administracji.

"Propozycje budżetowe Komisji są szczególnie warte odnotowania nie tylko dlatego, że zakładają niedorzeczną zwyżkę budżetu o 100 mld euro, ale także dlatego, że nie przewidują żadnej obniżki kosztów w centralnej (unijnej) administracji. Wszyscy inni muszą podejmować trudne decyzje (budżetowe)" - podkreślił.

"W Wielkiej Brytanii obniżyliśmy uposażenia ministerialne, zamroziliśmy diety poselskie, zmniejszyliśmy zatrudnienie w administracji państwowej, zredukowaliśmy liczbę quasi-rządowych agend, zmniejszyliśmy wydatki z budżetu centralnego. Podobnych działań oczekujemy od UE" - mówił dziennikarzom.

Cameron zaznaczył, że świadom jest trudności strefy euro, ale wskazał, że budżet UE jest dla 27 członków, a nie tylko dla 17 państw eurolandu.

"Jeśli strefa euro chce własnego budżetu, to powinna go mieć, jeśli chce systemu transferów fiskalnych, to może go mieć, jeśli chce instrumentów finansowego wsparcia dla zadłużonych członków, to może je ustanowić, ale budżet UE nie powinien służyć pośredniej realizacji tych celów" - przekonywał.

Stanowisko Londynu zakłada zamrożenie budżetu UE (zwyżkę tylko w stopniu odpowiadającym inflacji). Eurosceptyczne skrzydło konserwatystów i opozycyjna Partia Pracy chcą realnego zmniejszenia wydatków.

ansa/PAP

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 2. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 3. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 4. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 5. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 6. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 7. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook