Jedynie prawda jest ciekawa


Nie żyje o. Paolo Dall’Oglio. Słynny włoski jezuita został zamordowany przez ekstremistów islamskich

16.12.2017
ojcjec16122017
Nie żyje o. Paolo Dall’Oglio. Słynny włoski jezuita został zamordowany przez ekstremistów islamskich

Pod koniec lipca br. minęły cztery lata od zaginięcia w Syrii, w Ar-Rakka, nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego, włoskiego jezuity o. Paolo Dall’Oglio. Według polskiego dziennikarza, który w przeszłości był zakładnikiem islamskich bojowników, ojciec Paolo został zamordowany.

– Otrzymałem właśnie informacje od dobrze poinformowanej osoby z Syrii, że włoski ksiądz, Ojciec Paolo Dall'Oglio porwany w lipcu 2013 roku, nie żyje. Dotąd nawet po zdobyciu stolicy ISIS Raqqa nie było żadnych informacji, co się z nim stało. Wielokrotnie pytałem o niego, będąc w Syrii – napisał na Facebooku Marcin Mamoń, polski dziennikarz specjalizujący się w tematyce Bliskiego Wschodu, , w przeszłości działacz opozycji antykomunistycznej.

– Ojciec Paolo został zastrzelony z karabinu maszynowego PKS przez Abu Ayuba al-Raqqawi, szefa bezpieczeństwa miasta ar-Raqqa, mimo, że chwilę wcześniej spotkał się z jednym z liderów ISIS, osobą nr 2 i rzecznikiem Państwa Islamskiego Abu Muhammadem al- Adnanim, z którym wynegocjował okup i uwolnienie innych więźniów. Po tym spotkaniu Ojciec Paolo został zamordowany. Pochowano go na cmentarzu w Raqqa w jego tzw. 17 części pod koniec 2013 roku. Informacja pochodzi od osoby, która uciekła z Państwa Islamskiego i była świadkiem egzekucji – relacjonuje Marcin Mamoń.

Dziennikarz dodaje, że ojciec Paolo zginął śmiercią męczeńską i dołączył do grona świętych.

Włoski misjonarz mieszkał w Syrii przez 30 lat. W położonym niedaleko Damaszku zabytkowym kościele utworzył centrum dialogu między chrześcijanami a muzułmanami. Duchowy został wydalony z Syrii w ubiegłym roku i przeniósł się do irackiego Kurdystanu.

Duchowny zaginął pod koniec lipca 2013 roku w opanowanym przez rebeliantów mieście Ar-Rakka na północy Syrii. Opozycjoniści twierdzili początkowo, że Dall'Oglio został porwany przez ISIS, ale według ich późniejszych relacji duchowny sam spotkał się z islamistycznymi rebeliantami, by uzgodnić zawarcie przez nich rozejmu z bojownikami kurdyjskim.

ac/fb

Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 5. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 6. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 7. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook