Jedynie prawda jest ciekawa


Nie wiedzą czym było Auschwitz i jak wiele było ofiar Holokaustu. Szokujące wyniki badania w USA

13.04.2018
1270auschwitz
Nie wiedzą czym było Auschwitz i jak wiele było ofiar Holokaustu. Szokujące wyniki badania w USA

Konferencja Żydowskich Roszczeń Majątkowych Przeciwko Niemcom (CJMCAG) zamówiła badanie na reprezentatywnej grupie Amerykanów mające zbadać ich postawy wobec pamięci o holokauście. Jego wyniki są co najmniej zaskakujące.

Prezydent Izraela Reuven Riwlin podczas ostatniego Marszu Żywych powiedział o tym, że naziści nie daliby rady przeprowadzić holokaustu gdyby nie znaleźli pomocników, także wśród Polaków. Jego słowa wywołały oburzenie i wiele osób zaczęło się martwić, że przez nie oraz przez kłamstwa różnych środowisk świat pomyśli, że Polacy są współwinni holokaustu. Niedawne badanie przeprowadzone przez Amerykanów sugeruje jednak, że nawet jeśli tak się stanie – to może to nie mieć żadnego znaczenia gdyż nie tylko coraz mniej osób przejmuje się holokaustem – ale coraz więcej po prostu o nim nic nie wie.

Niedawno Donald Trump ogłosił, że dni od 12 do 19 kwietnia będą Dniami Wspominania Holokaustu. Z tej okazji Konferencja Żydowskich Roszczeń Majątkowych Przeciwko Niemcom (CJMCAG) zamówiła badanie na reprezentatywnej grupie Amerykanów mające zbadać ich postawy wobec pamięci o holokauście. Jego wyniki są co najmniej zaskakujące.

Część wyników jest standardowa. Aż 93% Amerykanów uważa, że amerykańskie dzieci powinny uczyć się o holokauście w szkołach, a 80% - że nauczanie o holokauście jest ważne, gdyż dzięki temu szansa na jego powtórkę jest mniejsza. Jednak aż 70% badanych przyznaje, że obecnie holokaust stał się mniej ważnym tematem niż był jeszcze niedawno. Nie zaskakuje więc, że aż 80% Amerykanów nigdy nie odwiedziło żadnego z licznych muzeów holokaustu a 66% nie zna – niekoniecznie osobiście – nikogo, kto go przeżył.

Antysemickie Stany Zjednoczone

Aż 68% Amerykanów przyznaje, że w USA istnieje antysemityzm, a 34% że żyje tam wielu neonazistów. 17% jest przekonana, że neonazistów można spotkać na każdym kroku. Fakty zdają się nie potwierdzać tej tezy. Organizacje neonazistowskie faktycznie działają w USA legalnie, ale ciężko uznać je za liczne czy popularne. Nawet Ku Klux Klan, który w szczycie popularności miał kilka milionów członków i był uznawany za jedną z najważniejszych sił politycznych w kraju obecnie liczy tylko kilku tysięcy członków. Ale poniekąd idzie zrozumieć zaniepokojenie Amerykanów. Środowiska lewicowe nie od dzisiaj nazywają swoich przeciwników nazistami, nawet jeśli taka klasyfikacja nie ma żadnego sensu, a po zwycięstwie Trumpa nawoływały do bicia „nazistów”, co bezrefleksyjnie podchwyciły amerykańskie media. Nieco bardziej niepokojące jest to, że aż 15% Amerykanów uważa, że używanie nazistowskich sloganów i retoryki powinno być całkowicie legalne. Ale w końcu mówimy o kraju, w którym wolność słowa jest tak ważna, że zapewnia ją już pierwsza poprawka do konstytucji. Nie ma za to wytłumaczenia na to, że aż 11% Amerykanów uważa, że poglądy neonazistowskie są w pełni akceptowalne. 11% może wydawać się małą częścią populacji, ale biorąc pod uwagę, że dorosła populacja USA według ostatniego spisu powszechnego wynosiła ponad 244 miliony osób daje nam to ok. 26 milionów Amerykanów, którzy uważają, że nazizm jest OK.

Psze pani, a co to był Auschwitz?

Prawdziwie ciekawie robi się jednak przy pytaniach dotyczących wiedzy o zagładzie Żydów. 11% Amerykanów nie wie w ogóle, że coś takiego jak holokaust miało miejsce ani co wtedy zaszło. Jeszce gorzej jest wśród tzw. milenialsów, czyli ludzi urodzonych pomiędzy 1984 i 1997 rokiem. W ich wypadku o holokauście nie wie aż 22% zapytanych. Podobnie tragicznie przedstawia się wiedza o liczbie ofiar: 31% ogółem i 41% milenialsów uważa, że w holokauście zginęło mniej niż 2 miliony osób. 84% wie, że holokaust miał miejsce na terenie Niemiec, ale o tym, że Niemcy budowali obozy także w Polsce wie już tylko 37%. Procent osób świadomych istnienia obozów w innych państwach jest jednocyfrowy. 45% nie potrafiła nazwać żadnego obozu ani getta. 41% nie wiedziała – jakkolwiek nieprawdopodobne się to wydaje – czym był obóz w  Oświęcimiu. W wypadku milenialsów nie wiedziało tego aż 66% zapytanych.

Postrzeganie Amerykanów jako ignorantów jest bardzo popularnym stereotypem. Jak widać w przypadku wiedzy o holokauście stereotyp ten ma bardzo mocne podstawy.

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 8. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook