Jedynie prawda jest ciekawa


Nie terrorysta, tylko bojownik? Nadchodzi Orwellowska nowomowa

12.07.2017

Nie „pro-life”, a „antyaborcyjny”, nie "imigrant", czy "uchodźca", a „osoba starająca się dostać do Europy”, nie „islamista”, czy „terrorysta”, ale „bojownik” - takie instrukcje dla dziennikarzy przygotowała amerykańska agencja Associated Press.

Jak zauważyła w rozmowie ze stacją Fox News, która nagłośniła sprawę, Rachel Alexander z „The Stream”, media mainstreamowe deklarują, że nie są stronnicze, a jednak tę stronniczość tworzą wbudowując ją właśnie w słowa. Stwierdziła ona, że te słowa coraz częściej wymieniane są w artykułach na takie, które są poprawne politycznie. - Pierwotnym zamiarem "stylu wyrazowego" było używanie słów bardziej neutralnych niż inne. Ale w ostatnich latach pojęcie to się zmieniło. - zauważyła Alexander i dodała, że częściej niż stylem, korektorzy tekstów interesują się usuwaniem słów uznawanych za konserwatywne i promowaniem języka popieranego przez liberałów.

Według publicystki, problemem jest nie tylko pojawianie się stronniczych wytycznych, ale też nieprzestrzeganie ich w sytuacjach, w których instrukcje nie zalecają używania słów sprzyjających liberałom. - Dziennikarze zazwyczaj ignorują przewodnik w kwestii opisywania republikanów jako "prawicowych". Jednocześnie prawie nigdy nie opisują demokratów jako "lewicowych"- zauważa. W najnowszej edycji ukazującej się od 2000 roku AP Stylebook, będącą podręcznikiem zawierającym wytyczne stylistyczne i interpunkcyjne dla dziennikarzy znalazły się też instrukcje dotyczące na przykład dotyczące spraw klimatycznych, czy opisywania broni.

FoxNews/thehill.com

Warto poczytać

 1. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 2. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 3. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 4. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 5. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 6. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 7. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 8. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook