Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nie dla wspólnego okrętu podwodnego Włoch i Rosji

25.07.2014

Nie będzie wspólnego okrętu podwodnego, realizowanego przez Rosję i Włochy. Projekt niewielkiej łodzi nowej generacji został odłożony, ale strona włoska zdementowała twierdzenia partnera rosyjskiego, iż miało to związek z kryzysem na Ukrainie.

Wcześniej, cytowany przez agencję ITAR-TASS Igor Wilnit, szef działającego w branży okrętów podwodnych rosyjskiego biura konstrukcyjnego Rubin oświadczył, że projekt zawieszono z powodu "sytuacji politycznej", jaka powstała po wprowadzeniu przez Zachód wobec Rosji sankcji za jej rolę w konflikcie ukraińskim. Natomiast według włoskiego rzecznika strony nie mogły się porozumieć w sprawie terminów.

Rubin zawarł 10 lat temu z włoskim państwowym koncernem zbrojeniowo-stoczniowym Fincantieri umowę o wspólnym zbudowaniu okrętu podwodnego nowej generacji o wyporności tysiąca ton, oznaczanego jako S-1000.

- Ku naszemu ubolewaniu, ze względu na znaną sytuację polityczną, projekt te zawieszono - powiedział Wilnit.

W odpowiedzi rzecznik Fincantieri Antonio Autorino oświadczył, że planowane na połowę roku spotkanie wspólnej grupy roboczej zostało odłożone wskutek trudności z ustaleniem jego terminu. Zaprzeczył, by było to rezultatem sankcji i zaznaczył, że spotkanie zostanie przesunięte na datę późniejszą.

- Strona włoska poprosiła o zmianę daty spotkania grupy roboczej, które miało się odbyć w połowie roku, gdyż kolidowała ona z innymi zobowiązaniami niektórych uczestników - powiedział Autorino. Dodał, że projekt jest wciąż w fazie studyjnej i "nie osiągnął jeszcze etapu finalnego".


Greg/PAP
[fot. Wikimedia Commons/www.fincantieri.it]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

Rosja

,

Włochy

,

okręt podwodny

,

koncern

,

projekt

Warto poczytać

Facebook