Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nie dla wspólnego okrętu podwodnego Włoch i Rosji

25.07.2014

Nie będzie wspólnego okrętu podwodnego, realizowanego przez Rosję i Włochy. Projekt niewielkiej łodzi nowej generacji został odłożony, ale strona włoska zdementowała twierdzenia partnera rosyjskiego, iż miało to związek z kryzysem na Ukrainie.

Wcześniej, cytowany przez agencję ITAR-TASS Igor Wilnit, szef działającego w branży okrętów podwodnych rosyjskiego biura konstrukcyjnego Rubin oświadczył, że projekt zawieszono z powodu "sytuacji politycznej", jaka powstała po wprowadzeniu przez Zachód wobec Rosji sankcji za jej rolę w konflikcie ukraińskim. Natomiast według włoskiego rzecznika strony nie mogły się porozumieć w sprawie terminów.

Rubin zawarł 10 lat temu z włoskim państwowym koncernem zbrojeniowo-stoczniowym Fincantieri umowę o wspólnym zbudowaniu okrętu podwodnego nowej generacji o wyporności tysiąca ton, oznaczanego jako S-1000.

- Ku naszemu ubolewaniu, ze względu na znaną sytuację polityczną, projekt te zawieszono - powiedział Wilnit.

W odpowiedzi rzecznik Fincantieri Antonio Autorino oświadczył, że planowane na połowę roku spotkanie wspólnej grupy roboczej zostało odłożone wskutek trudności z ustaleniem jego terminu. Zaprzeczył, by było to rezultatem sankcji i zaznaczył, że spotkanie zostanie przesunięte na datę późniejszą.

- Strona włoska poprosiła o zmianę daty spotkania grupy roboczej, które miało się odbyć w połowie roku, gdyż kolidowała ona z innymi zobowiązaniami niektórych uczestników - powiedział Autorino. Dodał, że projekt jest wciąż w fazie studyjnej i "nie osiągnął jeszcze etapu finalnego".


Greg/PAP
[fot. Wikimedia Commons/www.fincantieri.it]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

Rosja

,

Włochy

,

okręt podwodny

,

koncern

,

projekt

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook