Jedynie prawda jest ciekawa

Sawczenko skazana

21.03.2016

Ukraińska lotniczka uznana ze winną śmierci rosyjskich żołnierzy.

Sąd uznał Nadię Sawczenko za winną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy w Donbasie. Wyrok ogłasza sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Posiedzenie sądu przebiega przy wzmocnionych środkach bezpieczeństwa. Prokurator żądał dla Sawczenko 23 lat pozbawienia wolności. Wymiar kary ogłoszony zostanie jutro.

Sąd uznał, że Sawczenko kierowała się motywami nienawiści i wrogości na tle politycznym. Uznano ją również za winną nielegalnego przekroczenia granicy.

Nadia Sawczenko jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy Igora Korneluka i Antona Wołoszyna w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko od września 2014 roku przebywa w aresztach śledczych w Moskwie. Lotniczka nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów.

UE podtrzymuje apel do Rosji o natychmiastowe uwolnienie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, nielegalnie więzionej w Rosji - powiedział w ubiegłym tygodniu szef Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Brukseli.

„Rozmawialiśmy o sprawie Nadii Sawczenko, która ciągle jest nielegalnie więziona w Rosji. Chciałbym powtórzyć apel UE o jej natychmiastowe uwolnienie, a także o uwolnienie Ołeha Sencowa oraz wszystkich pozostałych nielegalnie zatrzymanych ukraińskich obywateli” — powiedział Tusk.

Reżyser Ołeh Sencow został skazany w sierpniu 2015 r. przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie.

Rosja nie chce rozmawiać z Ukrainą o uwolnieniu przetrzymywanej przez Moskwę lotniczki wojskowej Nadii Sawczenko i innych ukraińskich więźniów politycznych – oświadczył Dmytro Kułeba, ambasador do zadań specjalnych MSZ w Kijowie.

Dyplomata ocenił, że jedyną nadzieją dla Sawczenko są naciski dyplomatyczne i presja międzynarodowej opinii publicznej.

„Na początku myśleliśmy, że z Rosją można się porozumieć i dojść do kompromisu. Rosja jednak zajęła stanowisko „nie, bo nie”, dlatego powinniśmy stwarzać takie kombinacje i takie warunki międzynarodowe, w których uwolnienie Sawczenko i innych więźniów będzie w interesie samej Rosji” – powiedział.

Lotniczka nie jest jedynym ukraińskim więźniem przetrzymywanym przez Moskwę. Niedawno władze w Kijowie wystąpiły do Rosji z wnioskiem o przekazanie im czterech obywateli ukraińskich skazanych przez rosyjskie sądy. Chodzi o reżysera Ołeha Sencowa, Ołeksandra Kolczenkę, Hennadija Afanasjewa i Jurija Sołoszenkę.

Sencow, Afanasjew i Kolczenko zostali w Rosji oskarżeni o terroryzm. W sierpniu 2015 roku Sencow otrzymał wyrok 20 lat kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie po inkorporacji półwyspu przez Rosję. Kolczenko, aktywista społeczny, został skazany na dziesięć lat, Afanasjew - na siedem lat więzienia.

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]
CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook