Jedynie prawda jest ciekawa


Nie będzie odszkodowań za nalot na Afganistan

06.10.2016

Niemiecki Sąd Najwyższy BGH odrzucił w czwartek roszczenia odszkodowawcze rodzin ofiar nalotu lotniczego NATO na cysterny z benzyną w 2009 r. w Afganistanie. Rozkaz do ataku, w którym zginęło sto osób, w tym wielu cywili, wydał niemiecki oficer Georg Klein.

Do incydentu doszło we wrześniu 2009 roku w okolicach Kunduzu w północnym Afganistanie. Pułkownik Klein wydał rozkaz zniszczenia dwóch uprowadzonych przez talibów cystern, ponieważ obawiał się, że mogą one zostać użyte przez dżihadystów do ataku na pozycje wojsk NATO.

"Podjęta decyzja była z punktu widzenia prawa międzynarodowego dopuszczalna" - oświadczył przewodniczący składu sędziowskiego Ulrich Herrmann. Orzeczenie BGH wyklucza możliwość wysuwania przez cywilne ofiary konfliktów zbrojnych roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec - pisze agencja dpa.

BGH - Trybunał Federalny pełni w Niemczech funkcję sądu najwyższego w sprawach cywilnych i karnych.
 
Podejmując decyzję, niemiecki oficer opierał się na informacjach przekazanych przez afgańskich informatorów, według których w pobliżu cystern miało nie być osób cywilnych. Na jego rozkaz myśliwce amerykańskie dokonały nalotu. Jak się okazało, w wyniku eksplozji cystern zginęło wielu cywili, którzy - korzystając z okazji - chcieli zaopatrzyć się w paliwo na własną rękę.   

Adwokat dwojga krewnych ofiar, którzy zdecydowali się na proces, domagał się w imieniu swoich klientów od Niemiec odszkodowań w wysokości 40 tys. i 50 tys. euro. Jego zdaniem nalot był zbrodnią wojenną.

Niemieckie władze wypłaciły wcześniej dobrowolnie wszystkim rodzinom po 5 tys. dolarów (4470 euro) za każdego zabitego. Berlin zastrzegł, że nie oznacza to uznania winy.

Postępowanie toczy się od trzech i pół roku. Sądy niższych instancji oddaliły pozwy o odszkodowanie.

Telewizja publiczna ARD podkreśliła w komentarzu do procesu, że przedmiotem sporu jest kwestia, czy indywidualne osoby z danego państwa mogą występować o odszkodowanie od władz innego państwa. Prawo międzynarodowe stanowi, że takie roszczenia mogą być rozstrzygane jedynie w negocjacjach między państwami.

Adwokat rodzin ofiar zapowiedział skargę konstytucyjną - podała dpa.

Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko oficerowi.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 7. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 8. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook