Jedynie prawda jest ciekawa


Nie będzie odszkodowań za nalot na Afganistan

06.10.2016

Niemiecki Sąd Najwyższy BGH odrzucił w czwartek roszczenia odszkodowawcze rodzin ofiar nalotu lotniczego NATO na cysterny z benzyną w 2009 r. w Afganistanie. Rozkaz do ataku, w którym zginęło sto osób, w tym wielu cywili, wydał niemiecki oficer Georg Klein.

Do incydentu doszło we wrześniu 2009 roku w okolicach Kunduzu w północnym Afganistanie. Pułkownik Klein wydał rozkaz zniszczenia dwóch uprowadzonych przez talibów cystern, ponieważ obawiał się, że mogą one zostać użyte przez dżihadystów do ataku na pozycje wojsk NATO.

"Podjęta decyzja była z punktu widzenia prawa międzynarodowego dopuszczalna" - oświadczył przewodniczący składu sędziowskiego Ulrich Herrmann. Orzeczenie BGH wyklucza możliwość wysuwania przez cywilne ofiary konfliktów zbrojnych roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec - pisze agencja dpa.

BGH - Trybunał Federalny pełni w Niemczech funkcję sądu najwyższego w sprawach cywilnych i karnych.
 
Podejmując decyzję, niemiecki oficer opierał się na informacjach przekazanych przez afgańskich informatorów, według których w pobliżu cystern miało nie być osób cywilnych. Na jego rozkaz myśliwce amerykańskie dokonały nalotu. Jak się okazało, w wyniku eksplozji cystern zginęło wielu cywili, którzy - korzystając z okazji - chcieli zaopatrzyć się w paliwo na własną rękę.   

Adwokat dwojga krewnych ofiar, którzy zdecydowali się na proces, domagał się w imieniu swoich klientów od Niemiec odszkodowań w wysokości 40 tys. i 50 tys. euro. Jego zdaniem nalot był zbrodnią wojenną.

Niemieckie władze wypłaciły wcześniej dobrowolnie wszystkim rodzinom po 5 tys. dolarów (4470 euro) za każdego zabitego. Berlin zastrzegł, że nie oznacza to uznania winy.

Postępowanie toczy się od trzech i pół roku. Sądy niższych instancji oddaliły pozwy o odszkodowanie.

Telewizja publiczna ARD podkreśliła w komentarzu do procesu, że przedmiotem sporu jest kwestia, czy indywidualne osoby z danego państwa mogą występować o odszkodowanie od władz innego państwa. Prawo międzynarodowe stanowi, że takie roszczenia mogą być rozstrzygane jedynie w negocjacjach między państwami.

Adwokat rodzin ofiar zapowiedział skargę konstytucyjną - podała dpa.

Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko oficerowi.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 2. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 3. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 4. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 5. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 6. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 7. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 8. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook