Jedynie prawda jest ciekawa


Nie będzie koalicji Merkel z SPD? Lewica nie wierzy już w zwycięstwo

31.08.2017

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel nie wierzy w zwycięstwo swojej partii SPD w wyborach do Bundestagu, a tym samym w możliwość zdobycia przez Martina Schulza fotela kanclerza. Polityk SPD powiedział "Spieglowi", że kontynuowanie koalicji z CDU/CSU nie ma sensu.

- Kontynuacja wielkiej koalicji (dwóch największych sił politycznych CDU/CSU - SPD) nie ma sensu, gdyż SPD nie będzie mogła w tym układzie dostać stanowiska kanclerza - powiedział Gabriel w środę wieczorem w transmitowanej na żywo w internecie rozmowie ze "Spieglem".

Jak wyjaśnił, jego partia mogłaby objąć fotel kanclerza tylko wtedy, gdyby zdobyła więcej głosów niż CDU i CSU. W aktualnych sondażach SPD ma poparcie od 22 do 24 proc. elektoratu, a traktowane jak jeden blok CDU/CSU - od 37 do 40 proc.

Gabriel przypomniał, że kandydat SPD na kanclerza Schulz zapowiada, iż jego celem jest stanowisko szefa rządu. W ocenie Gabriela ambicje Schulza "są nierealistyczne". W przypadku kontynuowania koalicji z chadekami Schulz "może się pożegnać" ze swoimi kanclerskim ambicjami.

O końcu koalicji z chrześcijańskimi demokratami szef MSZ mówił już na początku sierpnia w wywiadzie dla tygodnika "Stern". Tłumaczył wtedy, że po czterech latach współpracy między obu ugrupowaniami uwidoczniły się wyraźne różnice. - Dlatego się rozstaniemy - powiedział wówczas.

Odmowa koalicji z CDU/CSU oznaczałaby dla SPD przejście po wyborach z 24 września do opozycji. Rozważana wcześniej koalicja SPD z Lewicą i Zielonymi nie dysponuje - według aktualnych sondaży - większością potrzebną do utworzenia rządu.

W rozmowie ze "Spieglem" Gabriel zakwestionował zdolność Lewicy do rządzenia ze względu na silne w części tej partii tendencje lewicowo-populistyczne i antysemityzm. - Lewica jest z mojego punktu widzenia niestety nieobliczalna - powiedział.

Gabriel był do początku tego roku szefem SPD i uważany był za pewnego kandydata tej partii na głównego rywala Angeli Merkel. W styczniu nieoczekiwanie zrezygnował z kierownictwa partii na rzecz Schulza, uważając, że ma on większe szanse na pokonanie w wyborach urzędującej kanclerz.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 6. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 7. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 8. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook