Jedynie prawda jest ciekawa


Nie będzie koalicji Merkel z SPD? Lewica nie wierzy już w zwycięstwo

31.08.2017

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel nie wierzy w zwycięstwo swojej partii SPD w wyborach do Bundestagu, a tym samym w możliwość zdobycia przez Martina Schulza fotela kanclerza. Polityk SPD powiedział "Spieglowi", że kontynuowanie koalicji z CDU/CSU nie ma sensu.

- Kontynuacja wielkiej koalicji (dwóch największych sił politycznych CDU/CSU - SPD) nie ma sensu, gdyż SPD nie będzie mogła w tym układzie dostać stanowiska kanclerza - powiedział Gabriel w środę wieczorem w transmitowanej na żywo w internecie rozmowie ze "Spieglem".

Jak wyjaśnił, jego partia mogłaby objąć fotel kanclerza tylko wtedy, gdyby zdobyła więcej głosów niż CDU i CSU. W aktualnych sondażach SPD ma poparcie od 22 do 24 proc. elektoratu, a traktowane jak jeden blok CDU/CSU - od 37 do 40 proc.

Gabriel przypomniał, że kandydat SPD na kanclerza Schulz zapowiada, iż jego celem jest stanowisko szefa rządu. W ocenie Gabriela ambicje Schulza "są nierealistyczne". W przypadku kontynuowania koalicji z chadekami Schulz "może się pożegnać" ze swoimi kanclerskim ambicjami.

O końcu koalicji z chrześcijańskimi demokratami szef MSZ mówił już na początku sierpnia w wywiadzie dla tygodnika "Stern". Tłumaczył wtedy, że po czterech latach współpracy między obu ugrupowaniami uwidoczniły się wyraźne różnice. - Dlatego się rozstaniemy - powiedział wówczas.

Odmowa koalicji z CDU/CSU oznaczałaby dla SPD przejście po wyborach z 24 września do opozycji. Rozważana wcześniej koalicja SPD z Lewicą i Zielonymi nie dysponuje - według aktualnych sondaży - większością potrzebną do utworzenia rządu.

W rozmowie ze "Spieglem" Gabriel zakwestionował zdolność Lewicy do rządzenia ze względu na silne w części tej partii tendencje lewicowo-populistyczne i antysemityzm. - Lewica jest z mojego punktu widzenia niestety nieobliczalna - powiedział.

Gabriel był do początku tego roku szefem SPD i uważany był za pewnego kandydata tej partii na głównego rywala Angeli Merkel. W styczniu nieoczekiwanie zrezygnował z kierownictwa partii na rzecz Schulza, uważając, że ma on większe szanse na pokonanie w wyborach urzędującej kanclerz.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 7. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 8. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook