Jedynie prawda jest ciekawa

Nie będzie baz USA w Polsce

22.07.2015

Amerykanie ulegli Niemcom – nie będzie stałych baz US Army nad Wisłą. Zwyciężył niemiecki punkt widzenia, aby „nie drażnić” Rosji.

Informacja o tym pochodzi od Johna A. Heffern’a, zastępcy szefa działu europejskiego w Departamencie Stanu, z którym rozmawiał dziennik „Rzeczpospolita”.

- Chcemy uniknąć poważnego sporu w Sojuszu z powodów semantycznych - powiedział Heffern. Nawiązał w ten sposób do wykorzystywanego przez władze Niemiec zapisu z umowy z 1997 r., gdy NATO zapewniły Rosję, że nie przesuną na terytorium nowych członków sojuszu znacznych sił.

Amerykański urzędnik zapewnił jednocześnie, że będzie „permanentna rotacyjna obecność" na terenie Polski i innych krajów zagrożonych agresją Rosji.

Heffern powiedział jednocześnie, że na szczycie NATO, który odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie, Ukraina nie zostanie zaproszona do sojuszu. To kolejne zwycięstwo Berlina...

Slaw/ "Rzeczpospolita"

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

USA

,

Niemcy

,

baza

,

Rosja

Warto poczytać

 1. barc200092017 20.09.2017

  Hiszpański rząd przejął bezterminowo kontrolę nad budżetem Katalonii

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczyła, że Niemcy odrzucają militarne rozwiązanie konfliktu z Koreą Północną.

 2. football127020092017 20.09.2017

  Anglicy zwolnili trenera reprezentacji, choć ten miał świetne wyniki. Zgubiło go poczucie humoru

  - Mark Sampson od 2013 roku prowadził piłkarską reprezentację Angli kobiet. Jego podopieczne grały bardzo dobrze, ale został zwolniony za niewłaściwe zachowanie w poprzedniej pracy.

 3. Merkel05092017 20.09.2017

  Merkel ostro krytykuje przemówienie Trumpa w ONZ

  - Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 4. StanislawPietrow 20.09.2017

  Zmarł człowiek, który "uratował świat"

  Rodzina rosyjskiego oficera Stanisława Pietrowa - nazywanego człowiekiem, który uratował świat przed wojną nuklearną - potwierdziła informację o jego śmierci. W 1983 roku Pietrow słusznie ocenił, iż sygnał o ataku rakietowym USA na ZSRR jest błędny.

 5. Katalonia 20.09.2017

  Hiszpańskie media: Katalonia bez szans na referendum

  Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook