Jedynie prawda jest ciekawa

Negatywny raport ws. Bułgarii i Rumunii do Schengen

26.01.2012

Przygotowywany na początek lutego raport Komisji Europejskiej o postępach Bułgarii i Rumunii na drodze do wejścia do strefy Schengen będzie niekorzystny dla tych krajów - podała w czwartek agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne w Kopenhadze.

Według pierwszych informacji raport będzie zawierał negatywną ocenę Bułgarii - wyjaśnia AFP. Jednak przyjęcie do strefy Schengen obu krajów jest sprawą traktowaną łącznie i problemy z jednym z nich będą miały skutki dla drugiego.

Kwestia rozszerzenia strefy Schengen nie była oficjalnie tematem rozmów na nieformalnym spotkaniu w czwartek unijnych ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Jednak przy okazji spotkania w Kopenhadze poruszono problemy, o których mowa w raporcie KE - dodaje AFP.

Bukareszt i Sofia napotykają na drodze do dołączenia do Schengen sprzeciw Holandii. Domaga się ona od obu krajów postępów w walce z korupcją i zademonstrowania, że zapewnią szczelną kontrolę swoich granic, ponieważ, podobnie jak w przypadku Polski, stanowią one zewnętrzną granicę UE.

KE oceniła już wcześniej, że z technicznego punktu widzenia oba kraje wypełniły wszystkie kryteria przystąpienia do Schengen, i zaleciła państwom UE rozszerzenie strefy. Mimo to od czerwca zeszłego roku decyzję blokowała właśnie Holandia, uważając, że oba kraje nie są wystarczająco wiarygodne, by móc przystąpić do strefy.

Pod koniec grudnia Holandia zapowiedziała, że wycofa swój sprzeciw, jeśli kolejne dwa raporty KE w zakresie sądownictwa i spraw wewnętrznych będą pozytywne dla Bułgarii i Rumunii. To umożliwiłoby wejście obu państw do strefy Schengen na wiosnę.

Jednak nadzieje na to, że stanie się to wkrótce, mogą się rozwiać wraz z publikacją w lutym niekorzystnego raportu - zauważa AFP.

Poprzedni raport KE opublikowała w lipcu, zalecając obu krajom dalsze reformy zwłaszcza w walce z korupcją.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 2. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 3. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 4. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 5. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 6. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

 7. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook