Jedynie prawda jest ciekawa


Negatywny raport ws. Bułgarii i Rumunii do Schengen

26.01.2012

Przygotowywany na początek lutego raport Komisji Europejskiej o postępach Bułgarii i Rumunii na drodze do wejścia do strefy Schengen będzie niekorzystny dla tych krajów - podała w czwartek agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne w Kopenhadze.

Według pierwszych informacji raport będzie zawierał negatywną ocenę Bułgarii - wyjaśnia AFP. Jednak przyjęcie do strefy Schengen obu krajów jest sprawą traktowaną łącznie i problemy z jednym z nich będą miały skutki dla drugiego.

Kwestia rozszerzenia strefy Schengen nie była oficjalnie tematem rozmów na nieformalnym spotkaniu w czwartek unijnych ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Jednak przy okazji spotkania w Kopenhadze poruszono problemy, o których mowa w raporcie KE - dodaje AFP.

Bukareszt i Sofia napotykają na drodze do dołączenia do Schengen sprzeciw Holandii. Domaga się ona od obu krajów postępów w walce z korupcją i zademonstrowania, że zapewnią szczelną kontrolę swoich granic, ponieważ, podobnie jak w przypadku Polski, stanowią one zewnętrzną granicę UE.

KE oceniła już wcześniej, że z technicznego punktu widzenia oba kraje wypełniły wszystkie kryteria przystąpienia do Schengen, i zaleciła państwom UE rozszerzenie strefy. Mimo to od czerwca zeszłego roku decyzję blokowała właśnie Holandia, uważając, że oba kraje nie są wystarczająco wiarygodne, by móc przystąpić do strefy.

Pod koniec grudnia Holandia zapowiedziała, że wycofa swój sprzeciw, jeśli kolejne dwa raporty KE w zakresie sądownictwa i spraw wewnętrznych będą pozytywne dla Bułgarii i Rumunii. To umożliwiłoby wejście obu państw do strefy Schengen na wiosnę.

Jednak nadzieje na to, że stanie się to wkrótce, mogą się rozwiać wraz z publikacją w lutym niekorzystnego raportu - zauważa AFP.

Poprzedni raport KE opublikowała w lipcu, zalecając obu krajom dalsze reformy zwłaszcza w walce z korupcją.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook