Jedynie prawda jest ciekawa


Negatywny raport ws. Bułgarii i Rumunii do Schengen

26.01.2012

Przygotowywany na początek lutego raport Komisji Europejskiej o postępach Bułgarii i Rumunii na drodze do wejścia do strefy Schengen będzie niekorzystny dla tych krajów - podała w czwartek agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne w Kopenhadze.

Według pierwszych informacji raport będzie zawierał negatywną ocenę Bułgarii - wyjaśnia AFP. Jednak przyjęcie do strefy Schengen obu krajów jest sprawą traktowaną łącznie i problemy z jednym z nich będą miały skutki dla drugiego.

Kwestia rozszerzenia strefy Schengen nie była oficjalnie tematem rozmów na nieformalnym spotkaniu w czwartek unijnych ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Jednak przy okazji spotkania w Kopenhadze poruszono problemy, o których mowa w raporcie KE - dodaje AFP.

Bukareszt i Sofia napotykają na drodze do dołączenia do Schengen sprzeciw Holandii. Domaga się ona od obu krajów postępów w walce z korupcją i zademonstrowania, że zapewnią szczelną kontrolę swoich granic, ponieważ, podobnie jak w przypadku Polski, stanowią one zewnętrzną granicę UE.

KE oceniła już wcześniej, że z technicznego punktu widzenia oba kraje wypełniły wszystkie kryteria przystąpienia do Schengen, i zaleciła państwom UE rozszerzenie strefy. Mimo to od czerwca zeszłego roku decyzję blokowała właśnie Holandia, uważając, że oba kraje nie są wystarczająco wiarygodne, by móc przystąpić do strefy.

Pod koniec grudnia Holandia zapowiedziała, że wycofa swój sprzeciw, jeśli kolejne dwa raporty KE w zakresie sądownictwa i spraw wewnętrznych będą pozytywne dla Bułgarii i Rumunii. To umożliwiłoby wejście obu państw do strefy Schengen na wiosnę.

Jednak nadzieje na to, że stanie się to wkrótce, mogą się rozwiać wraz z publikacją w lutym niekorzystnego raportu - zauważa AFP.

Poprzedni raport KE opublikowała w lipcu, zalecając obu krajom dalsze reformy zwłaszcza w walce z korupcją.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook