Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Negatywna opinia KE dot. praworządności w Polsce

01.06.2016

Według nieoficjalnych informacji Komisja Europejska przyjęła w środę opinię o zagrożeniach dla .praworządności w Polsce. Na godz. 12.30 zaplanowano konferencję prasową wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa.

Wiceszef Komisji Europejskiej mówił o krytycznej opinii o praworządności w Polsce przyjętej przez komisarzy KE. Timmermans zapewniał, że Komisja Europejska jest w intensywnym dialogu z Polską - by znaleźć rozwiązanie z wyjścia ze sporu wokół TK.

"Podróżowałem do Polski dwa razy, wymieniamy korespondencję, nasze zespoły pracują na szczeblu technicznym. Zawsze była to konstruktywna rozmowa. Wczoraj wieczorem rozmawiałem z premier Szydło i jestem zadowolony z woli kontynuacji dialogu. Do tej pory nie znaleźliśmy jednak rozwiązań tych problemów" - powiedział wiceprzewodniczący KE. 

Timmermans, który od stycznia prowadzi z Polską dialog w ramach procedury ochrony praworządności, zdał komisarzom relację z ostatnich kontaktów z polskimi władzami na temat możliwości rozwiązania kryzysu wokół TK. We wtorek wieczorem doszło do rozmowy telefonicznej Timmermansa z premier Beatą Szydło, ale - jak twierdzą źródła - nie przyniosła ona przełomu i nie przekonała wiceszefa KE do zmiany projektu krytycznej opinii o Polsce. 

Polskie władze mają dwa tygodnie na to, by ustosunkować się do opinii. Jeżeli wskazane problemy nie zostaną rozwiązane, to kolejnym etapem procedury jest wydanie przez KE zaleceń z określonym terminem rozwiązania konkretnych problemów. Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z artykułem 7 unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności.   

wkt/PAP   

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

Facebook