Jedynie prawda jest ciekawa


Nawet Nowa Zelandia chce wydalić rosyjskich szpiegów. Problem w tym, że... nie może ich znaleźć

27.03.2018
Auckland
Nawet Nowa Zelandia chce wydalić rosyjskich szpiegów. Problem w tym, że... nie może ich znaleźć

Próba wywarcia międzynarodowego nacisku na Rosję nie zawsze jest skuteczna. Przekonali się o tym Nowozelandczycy, którzy chcieliby wydalić rosyjskich szpiegów, ale... ich nie mają.

O sprawie poinformował we wtorek portal "POLITICO". Portal cytuje premier Nowej Zeandii, Jacindę Ardern. - Sprawdziliśmy i nie mamy żadnych niezadeklarowanych oficerów rosyjskiego wywiadu - powiedziała w sobotę Ardern. - Gdybyśmy jakichś znaleźli, wyrzucilibyśmy ich - dodała. 

Portal przypomina, że Nowa Zelandia jest dawną brytyjską kolonią i członkiem anglojęzycznej sieci wymiany informacji "Five Eyes", która poza tym rakjem obejmuje USA, Wielką Brytanię, Kanadę i Australię. Pomimo tego, Andern nie jest zaskoczona brakiem agentury rosyjskiej, ze względu na zasięg międzynarodowych interesów, mogących interesować Moskwę.  

Sojusz Północnoatlantycki również może zdecydować się na kroki wobec rosyjskich dyplomatów, akredytowanych przy kwaterze głównej w Brukseli, po tym gdy szereg państw zdecydowało się na ich wydalenie - dowiedziała się PAP ze źródła w NATO.

W poniedziałek państwa należące zarówno do UE, jak i NATO, w tym 16 krajów unijnych oraz Stany Zjednoczone ogłosiły, że wydalą rosyjskich dyplomatów w reakcji na atak w brytyjskim Salisbury. Premier Wielkiej Brytanii podała, że działania te obejmą ponad 100 Rosjan.

- Sojusznicy NATO zdecydowanie potępili atak środkiem paralityczno-drgawkowym w Salisbury jako oczywiste naruszenie międzynarodowych norm i porozumień. To element lekkomyślnego schematu postępowania Rosji przez wiele lat - powiedział PAP jeden z urzędników Sojuszu w Brukseli. - W tym kontekście, w którym wielu członków sojuszu zdecydowało się wydalić rosyjskich dyplomatów, w odpowiednim czasie mogą być podjęte dalsze działania - dodał.

W skład misji dyplomatycznych krajów partnerskich NATO wchodzi około 30 osób. Rosyjska delegacja należy do największych z nich. Na tym etapie nie wiadomo, ilu dyplomatów mogłoby być wydalonych.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że Moskwa zareaguje symetrycznie na wydalenie przez kilkanaście państw rosyjskich dyplomatów.

Prezydent USA Donald Trump zarządził w poniedziałek wydalenie 60 rosyjskich dyplomatów oraz zamknięcie konsulatu generalnego Rosji w Seattle w związku ze sprawą ataku na Siergieja Skripala. Wraz z USA kroki takie podjęło w poniedziałek 16 państw UE oraz Ukraina i Kanada.

kh/PAP


Warto poczytać

 1. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 2. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 3. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 4. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 7. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook