Jedynie prawda jest ciekawa


Nawet Cerkiew ratuje Grecję

29.12.2011

Rząd Grecji zapowiedział w środę, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2012 roku stworzy ok. 150 000 miejsc pracy i wzmocni programy pomocy społecznej, aby złagodzić skutki kryzysu gospodarczego w tym kraju, w tym bardzo wysokie bezrobocie. Oprócz rządu w program zwiększania pomocy społecznej i tworzenia miejsc pracy włączą się władze lokalne oraz grecka Cerkiew prawosławna.

- Kryzys i bezrobocie dotknęły tysiące rodzin, które stają przed ogromnymi wyzwaniami. Obowiązkiem rządu jest udzielić (tym osobom) wsparcia i umocnić solidarność społeczną - powiedział premier Lukas Papademos.

Nowe stanowiska powstaną w zakresie prac na rzecz lokalnych społeczności. Władze samorządowe otrzymają środki na zatrudnianie osób obecnie pozostających bez pracy, w tym ok. 5 000 osób w wieku od 55 do 64 lat. Łączny koszt tych inicjatyw ma wynieść ok. 900 mln euro.

W zamian za międzynarodowe pożyczki ratujące kraj przed bankructwem Grecja zobowiązała się do daleko idących posunięć oszczędnościowych. Agencja AP wskazuje jednak, że przyczyniły się one do pogłębienia recesji i wywindowały wskaźnik bezrobocia do 17,5 proc. (stan na październik 2011). Oznacza to, że bez pracy pozostaje obecnie ponad 850 000 aktywnych zawodowo Greków.

PAP
[fot. sxc.hu]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook