Jedynie prawda jest ciekawa


NATO zwiera szyki

22.06.2015

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział w w Brukseli, że ministrowie obrony państw NATO mają podjąć kroki zmierzające do wzmocnienia wspólnej obrony tak, by Sojusz mógł odpowiadać na wyzwania szybciej i bardziej efektywnie.

Wzmocnienie Sił Reagowania NATO (NRF), w tym zatwierdzenie innych niż lądowy komponentów tzw. szpicy, oraz usprawnienie procesu podejmowania decyzji o użyciu żołnierzy NRF - to niektóre decyzje, które mają podjąć w tym tygodniu ministrowie obrony państw NATO.

- Podejmiemy decyzje o dalszym wzmocnieniu siły i zdolności Sił Reagowania NATO. W całości będą one liczyły między 30 a 40 tys. żołnierzy - ponad dwa razy więcej niż obecnie - powiedział Stoltenberg. Na ubiegłorocznym szczycie NATO w Newport Sojusz zdecydował o reformie NRF; w ich ramach utworzono tzw. szpicę, czyli siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości (VJTF, ang. Very High Readiness Joint Task Force).

Jak dodał Stoltenberg, ministrowie mają zatwierdzić komponenty powietrzny, morski i sił specjalnych, które razem z komponentem lądowym będą wchodziły w skład "szpicy".

Kolejna decyzja, którą mają podjąć ministrowie, ma dotyczyć procesu podejmowania decyzji o użyciu żołnierzy. - Będziemy przyspieszać nasz polityczny i wojskowy proces podejmowania decyzji w celu umożliwienia szybkiego rozmieszczenia Sił Reagowania NATO, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli politycznej - powiedział Stoltenberg.

Jak wyjaśnił, ma temu służyć bardziej szczegółowe i zaawansowane planowanie. NATO ma dać też naczelnemu dowódcy sił Sojuszu w Europie "więcej władzy" do przygotowania żołnierzy, by wyruszyli "jak tylko zapadnie polityczna decyzja".

W ubiegłym tygodniu polski wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak podczas ćwiczeń "szpicy" NATO w Polsce, których scenariusz skupiał się na reakcji na zagrożenia hybrydowe, ocenił, że "decyzje o tego rodzaju działaniach powinny być w ręku wojskowych". - My, politycy, musimy zbudować taki mechanizm, który będzie powodował, że na różne wyzwania będziemy mogli reagować szybko i elastycznie - powiedział wtedy wicepremier.

Ministrowie obrony mają też zdecydować o utworzeniu nowego dowództwa logistycznego w strukturach NATO. Celem ma być lepsza koordynacja i lepsze zarządzanie centralnymi zapasami i ruchami wojsk przez terytorium Sojuszu.

Stoltenberg wspomniał o ubiegłotygodniowych ćwiczeniach "szpicy" w Polsce. Wysłały one bardzo jasny sygnał, że Sojusz jest w regionie i że jest gotowy do działania - mówił sekretarz generalny.

NATO opublikowało też w poniedziałek dane o wydatkach obronnych swoich członków w 2014 r. oraz szacunki na 2015 rok. Jak powiedział Stoltenberg, w tym roku pięć krajów członkowskich ma wydać na obronę 2 proc. PKB, co jest poziomem zalecanym przez Sojusz. Na szczycie w Newport kraje NATO zapowiedziały zwiększenie wydatków na cele obronne do poziomu 2 proc. PKB w ciągu dekady. Wśród państw, które w tym roku osiągną ten pułap jest Polska, a także Estonia, Grecja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kolejnych 18 członków NATO ma podnieść swoje wydatki obronne.

- To jest dobra wiadomość, ale obraz jest niejednoznaczny. Ogólnie spodziewamy się, że łączne wydatki obronne krajów NATO spadną w 2015 r. do poziomu 1,5 proc. - przyznał Stoltenberg. Zapowiedział, że poruszy ten problem na spotkaniu ministrów obrony, bowiem "nie można robić w nieskończoność więcej mniejszym kosztem".

Stoltenberg ocenił też, że ewentualne rozmieszczenie w Europie Wschodniej amerykańskiego uzbrojenia w żaden sposób nie naruszałoby porozumienia NATO-Rosja z 1997 r. Podobne zdanie wyraził w ubiegłym tygodniu głównodowodzący siłami NATO w Europie gen. Philip Breedlove.

"New York Times" pisał niedawno, że Pentagon rozważa rozmieszczenie w naszym regionie m.in. czołgów i bojowych wozów piechoty, które w razie potrzeby pozwoliłyby wyposażyć brygadę liczącą 3-5 tys. żołnierzy. Składy sprzętu miałyby się znaleźć w Polsce, krajach bałtyckich, Bułgarii, Rumunii i być może na Węgrzech. Decyzja – podał "NYT" - wymaga jeszcze zatwierdzenia przez sekretarza obrony i Biały Dom. Siemoniak rozmawiał o tym w maju podczas wizyty w Waszyngtonie.

Drugiego dnia spotkania, w czwartek, ministrowie z krajów NATO spotkają się z ministrem obrony Ukrainy Stepanem Połtorakiem. Według słów Stoltenberga kraje Sojuszu mają potwierdzić solidarność z Kijowem. Prócz wyrażenia wsparcia politycznego dla niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy mają dyskutować też o praktycznym wsparciu dla tego kraju.

Pytany, czy w stosunkach NATO-Rosja wraca mentalność z czasów zimnej wojny, Stoltenberg powiedział, że nie jesteśmy ani w sytuacji zimnej wojny, ani partnerstwa strategicznego, które Sojusz starał się budować po upadku ZSRR, lecz gdzieś pomiędzy tymi stanami. Podkreślił, że Sojusz w sposób proporcjonalny dostosowuje się do zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa, zarówno na południu, jak i na wschodzie. - NATO nie szuka konfrontacji - zapewnił.

Podczas obrad zostanie też przedyskutowana sytuacja w Afganistanie, gdzie od początku roku NATO prowadzi misję szkoleniową Resolute Support, w miejsce poprzedniej, bojowej ISAF. Stoltenberg potępił w poniedziałek dokonany tego dnia przez talibów atak na parlament w Kabulu.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 2. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 3. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 4. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 5. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 6. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 7. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 8. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook