Jedynie prawda jest ciekawa


NATO zwiera szyki

22.06.2015

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział w w Brukseli, że ministrowie obrony państw NATO mają podjąć kroki zmierzające do wzmocnienia wspólnej obrony tak, by Sojusz mógł odpowiadać na wyzwania szybciej i bardziej efektywnie.

Wzmocnienie Sił Reagowania NATO (NRF), w tym zatwierdzenie innych niż lądowy komponentów tzw. szpicy, oraz usprawnienie procesu podejmowania decyzji o użyciu żołnierzy NRF - to niektóre decyzje, które mają podjąć w tym tygodniu ministrowie obrony państw NATO.

- Podejmiemy decyzje o dalszym wzmocnieniu siły i zdolności Sił Reagowania NATO. W całości będą one liczyły między 30 a 40 tys. żołnierzy - ponad dwa razy więcej niż obecnie - powiedział Stoltenberg. Na ubiegłorocznym szczycie NATO w Newport Sojusz zdecydował o reformie NRF; w ich ramach utworzono tzw. szpicę, czyli siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości (VJTF, ang. Very High Readiness Joint Task Force).

Jak dodał Stoltenberg, ministrowie mają zatwierdzić komponenty powietrzny, morski i sił specjalnych, które razem z komponentem lądowym będą wchodziły w skład "szpicy".

Kolejna decyzja, którą mają podjąć ministrowie, ma dotyczyć procesu podejmowania decyzji o użyciu żołnierzy. - Będziemy przyspieszać nasz polityczny i wojskowy proces podejmowania decyzji w celu umożliwienia szybkiego rozmieszczenia Sił Reagowania NATO, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli politycznej - powiedział Stoltenberg.

Jak wyjaśnił, ma temu służyć bardziej szczegółowe i zaawansowane planowanie. NATO ma dać też naczelnemu dowódcy sił Sojuszu w Europie "więcej władzy" do przygotowania żołnierzy, by wyruszyli "jak tylko zapadnie polityczna decyzja".

W ubiegłym tygodniu polski wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak podczas ćwiczeń "szpicy" NATO w Polsce, których scenariusz skupiał się na reakcji na zagrożenia hybrydowe, ocenił, że "decyzje o tego rodzaju działaniach powinny być w ręku wojskowych". - My, politycy, musimy zbudować taki mechanizm, który będzie powodował, że na różne wyzwania będziemy mogli reagować szybko i elastycznie - powiedział wtedy wicepremier.

Ministrowie obrony mają też zdecydować o utworzeniu nowego dowództwa logistycznego w strukturach NATO. Celem ma być lepsza koordynacja i lepsze zarządzanie centralnymi zapasami i ruchami wojsk przez terytorium Sojuszu.

Stoltenberg wspomniał o ubiegłotygodniowych ćwiczeniach "szpicy" w Polsce. Wysłały one bardzo jasny sygnał, że Sojusz jest w regionie i że jest gotowy do działania - mówił sekretarz generalny.

NATO opublikowało też w poniedziałek dane o wydatkach obronnych swoich członków w 2014 r. oraz szacunki na 2015 rok. Jak powiedział Stoltenberg, w tym roku pięć krajów członkowskich ma wydać na obronę 2 proc. PKB, co jest poziomem zalecanym przez Sojusz. Na szczycie w Newport kraje NATO zapowiedziały zwiększenie wydatków na cele obronne do poziomu 2 proc. PKB w ciągu dekady. Wśród państw, które w tym roku osiągną ten pułap jest Polska, a także Estonia, Grecja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kolejnych 18 członków NATO ma podnieść swoje wydatki obronne.

- To jest dobra wiadomość, ale obraz jest niejednoznaczny. Ogólnie spodziewamy się, że łączne wydatki obronne krajów NATO spadną w 2015 r. do poziomu 1,5 proc. - przyznał Stoltenberg. Zapowiedział, że poruszy ten problem na spotkaniu ministrów obrony, bowiem "nie można robić w nieskończoność więcej mniejszym kosztem".

Stoltenberg ocenił też, że ewentualne rozmieszczenie w Europie Wschodniej amerykańskiego uzbrojenia w żaden sposób nie naruszałoby porozumienia NATO-Rosja z 1997 r. Podobne zdanie wyraził w ubiegłym tygodniu głównodowodzący siłami NATO w Europie gen. Philip Breedlove.

"New York Times" pisał niedawno, że Pentagon rozważa rozmieszczenie w naszym regionie m.in. czołgów i bojowych wozów piechoty, które w razie potrzeby pozwoliłyby wyposażyć brygadę liczącą 3-5 tys. żołnierzy. Składy sprzętu miałyby się znaleźć w Polsce, krajach bałtyckich, Bułgarii, Rumunii i być może na Węgrzech. Decyzja – podał "NYT" - wymaga jeszcze zatwierdzenia przez sekretarza obrony i Biały Dom. Siemoniak rozmawiał o tym w maju podczas wizyty w Waszyngtonie.

Drugiego dnia spotkania, w czwartek, ministrowie z krajów NATO spotkają się z ministrem obrony Ukrainy Stepanem Połtorakiem. Według słów Stoltenberga kraje Sojuszu mają potwierdzić solidarność z Kijowem. Prócz wyrażenia wsparcia politycznego dla niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy mają dyskutować też o praktycznym wsparciu dla tego kraju.

Pytany, czy w stosunkach NATO-Rosja wraca mentalność z czasów zimnej wojny, Stoltenberg powiedział, że nie jesteśmy ani w sytuacji zimnej wojny, ani partnerstwa strategicznego, które Sojusz starał się budować po upadku ZSRR, lecz gdzieś pomiędzy tymi stanami. Podkreślił, że Sojusz w sposób proporcjonalny dostosowuje się do zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa, zarówno na południu, jak i na wschodzie. - NATO nie szuka konfrontacji - zapewnił.

Podczas obrad zostanie też przedyskutowana sytuacja w Afganistanie, gdzie od początku roku NATO prowadzi misję szkoleniową Resolute Support, w miejsce poprzedniej, bojowej ISAF. Stoltenberg potępił w poniedziałek dokonany tego dnia przez talibów atak na parlament w Kabulu.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook