Jedynie prawda jest ciekawa

NATO zwiera szyki

22.06.2015

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział w w Brukseli, że ministrowie obrony państw NATO mają podjąć kroki zmierzające do wzmocnienia wspólnej obrony tak, by Sojusz mógł odpowiadać na wyzwania szybciej i bardziej efektywnie.

Wzmocnienie Sił Reagowania NATO (NRF), w tym zatwierdzenie innych niż lądowy komponentów tzw. szpicy, oraz usprawnienie procesu podejmowania decyzji o użyciu żołnierzy NRF - to niektóre decyzje, które mają podjąć w tym tygodniu ministrowie obrony państw NATO.

- Podejmiemy decyzje o dalszym wzmocnieniu siły i zdolności Sił Reagowania NATO. W całości będą one liczyły między 30 a 40 tys. żołnierzy - ponad dwa razy więcej niż obecnie - powiedział Stoltenberg. Na ubiegłorocznym szczycie NATO w Newport Sojusz zdecydował o reformie NRF; w ich ramach utworzono tzw. szpicę, czyli siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości (VJTF, ang. Very High Readiness Joint Task Force).

Jak dodał Stoltenberg, ministrowie mają zatwierdzić komponenty powietrzny, morski i sił specjalnych, które razem z komponentem lądowym będą wchodziły w skład "szpicy".

Kolejna decyzja, którą mają podjąć ministrowie, ma dotyczyć procesu podejmowania decyzji o użyciu żołnierzy. - Będziemy przyspieszać nasz polityczny i wojskowy proces podejmowania decyzji w celu umożliwienia szybkiego rozmieszczenia Sił Reagowania NATO, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli politycznej - powiedział Stoltenberg.

Jak wyjaśnił, ma temu służyć bardziej szczegółowe i zaawansowane planowanie. NATO ma dać też naczelnemu dowódcy sił Sojuszu w Europie "więcej władzy" do przygotowania żołnierzy, by wyruszyli "jak tylko zapadnie polityczna decyzja".

W ubiegłym tygodniu polski wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak podczas ćwiczeń "szpicy" NATO w Polsce, których scenariusz skupiał się na reakcji na zagrożenia hybrydowe, ocenił, że "decyzje o tego rodzaju działaniach powinny być w ręku wojskowych". - My, politycy, musimy zbudować taki mechanizm, który będzie powodował, że na różne wyzwania będziemy mogli reagować szybko i elastycznie - powiedział wtedy wicepremier.

Ministrowie obrony mają też zdecydować o utworzeniu nowego dowództwa logistycznego w strukturach NATO. Celem ma być lepsza koordynacja i lepsze zarządzanie centralnymi zapasami i ruchami wojsk przez terytorium Sojuszu.

Stoltenberg wspomniał o ubiegłotygodniowych ćwiczeniach "szpicy" w Polsce. Wysłały one bardzo jasny sygnał, że Sojusz jest w regionie i że jest gotowy do działania - mówił sekretarz generalny.

NATO opublikowało też w poniedziałek dane o wydatkach obronnych swoich członków w 2014 r. oraz szacunki na 2015 rok. Jak powiedział Stoltenberg, w tym roku pięć krajów członkowskich ma wydać na obronę 2 proc. PKB, co jest poziomem zalecanym przez Sojusz. Na szczycie w Newport kraje NATO zapowiedziały zwiększenie wydatków na cele obronne do poziomu 2 proc. PKB w ciągu dekady. Wśród państw, które w tym roku osiągną ten pułap jest Polska, a także Estonia, Grecja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kolejnych 18 członków NATO ma podnieść swoje wydatki obronne.

- To jest dobra wiadomość, ale obraz jest niejednoznaczny. Ogólnie spodziewamy się, że łączne wydatki obronne krajów NATO spadną w 2015 r. do poziomu 1,5 proc. - przyznał Stoltenberg. Zapowiedział, że poruszy ten problem na spotkaniu ministrów obrony, bowiem "nie można robić w nieskończoność więcej mniejszym kosztem".

Stoltenberg ocenił też, że ewentualne rozmieszczenie w Europie Wschodniej amerykańskiego uzbrojenia w żaden sposób nie naruszałoby porozumienia NATO-Rosja z 1997 r. Podobne zdanie wyraził w ubiegłym tygodniu głównodowodzący siłami NATO w Europie gen. Philip Breedlove.

"New York Times" pisał niedawno, że Pentagon rozważa rozmieszczenie w naszym regionie m.in. czołgów i bojowych wozów piechoty, które w razie potrzeby pozwoliłyby wyposażyć brygadę liczącą 3-5 tys. żołnierzy. Składy sprzętu miałyby się znaleźć w Polsce, krajach bałtyckich, Bułgarii, Rumunii i być może na Węgrzech. Decyzja – podał "NYT" - wymaga jeszcze zatwierdzenia przez sekretarza obrony i Biały Dom. Siemoniak rozmawiał o tym w maju podczas wizyty w Waszyngtonie.

Drugiego dnia spotkania, w czwartek, ministrowie z krajów NATO spotkają się z ministrem obrony Ukrainy Stepanem Połtorakiem. Według słów Stoltenberga kraje Sojuszu mają potwierdzić solidarność z Kijowem. Prócz wyrażenia wsparcia politycznego dla niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy mają dyskutować też o praktycznym wsparciu dla tego kraju.

Pytany, czy w stosunkach NATO-Rosja wraca mentalność z czasów zimnej wojny, Stoltenberg powiedział, że nie jesteśmy ani w sytuacji zimnej wojny, ani partnerstwa strategicznego, które Sojusz starał się budować po upadku ZSRR, lecz gdzieś pomiędzy tymi stanami. Podkreślił, że Sojusz w sposób proporcjonalny dostosowuje się do zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa, zarówno na południu, jak i na wschodzie. - NATO nie szuka konfrontacji - zapewnił.

Podczas obrad zostanie też przedyskutowana sytuacja w Afganistanie, gdzie od początku roku NATO prowadzi misję szkoleniową Resolute Support, w miejsce poprzedniej, bojowej ISAF. Stoltenberg potępił w poniedziałek dokonany tego dnia przez talibów atak na parlament w Kabulu.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. 1270kiev 18.10.2017

  Przepychanki z policją i zatrzymania przed parlamentem w Kijowie: "Specnaz napadł na nasz obóz pod parlamentem. Trują nas gazem, kopią po kolanach, starają się wyprzeć ludzi"

  Ukraińska policja po brutalnych - jak mówią świadkowie - przepychankach z demonstrującymi przed parlamentem w Kijowie zatrzymała w środę wieczorem 11 osób z ustawionego tam miasteczka namiotowego przeciwników władz.

 2. 1270angmerkel 18.10.2017

  Merkel poruszy na szczycie UE "kwestię praworządności". Zdaniem redakcji "Spiegla" będzie to oznaczało spór z Polską i Węgrami

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Unii Europejskiej kwestię praworządności - poinformowały w środę źródła rządowe w Berlinie. Praworządność jest zdaniem niemieckiego rządu rdzeniem europejskiego ładu.

 3. Katalonia 18.10.2017

  Tragiczny skutek referendum! Katalonię opuściło ponad 700 firm

  Ponad 700 podmiotów gospodarczych przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii w następstwie referendum niepodległościowego w tym regionie. W nieuznawanym przez Madryt plebiscycie z 1 października wygrali zwolennicy secesji.

 4. Hells-Angels 18.10.2017

  Szturm policji w kilkunastu niemieckich miastach

  700 funkcjonariuszy niemieckiej policji o godzinie 6:00 rano przeprowadziło w 16 miastach Północnej Westfalii naloty na mieszkania i sklepy, należące do Hells Angels oraz podlegającej jej paramilitarnej bojówki Clan 81 Germany.

 5. Jerozolima 18.10.2017

  Irański dowódca wzywa do przeciwstawienia się Izraelowi

  Szef sztabu generalnego irańskiej armii generał Mohammad Bakeri rozmawiał w środę w stolicy Syrii Damaszku na temat pogłębienia współpracy z syryjskim wojskiem. Wezwał do przeciwstawienia się Izraelowi i sunnickim rebeliantom - poinformowały syryjskie media.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook