Jedynie prawda jest ciekawa


NATO ostrzega przed Rosją. „To powtarzający się schemat” wrogich działań

27.04.2018
nato27042018
NATO ostrzega przed Rosją. „To powtarzający się schemat” wrogich działań

Obserwujemy powtarzający się schemat ingerencji Rosji w procesy demokratyczne wielu krajów, także członków NATO - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zapowiedział zwiększanie możliwości odpowiadania na takie zagrożenia.

"Powtarzający się schemat" wrogich działań Rosji był jednym z tematów spotkania Stoltenberga z nowo mianowanym sekretarzem stanu USA Mike'iem Pompeo przed rozpoczęciem obrad ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

Te działania Rosji to, jak tłumaczył na konferencji prasowej szef NATO, "przykład próby ingerowania w demokratyczne procesy, w tym również kampanie wyborcze". Przypomniał, że w USA toczy się obecnie postępowanie, które ma wyjaśnić tego rodzaju ingerencje w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej w tym kraju w 2016 roku.

Stoltenberg podkreślił również, że w obliczu zagrożeń hybrydowych ze strony Rosji Sojusz Północnoatlantycki musi starać się skuteczniej im zapobiegać. Jego zdaniem środki, które NATO stosuje do tradycyjnego odstraszania wojskowego, jak np. zwiększanie obecności na wschodniej flance czy wzmocnienie odporności na ataki cybernetyczne, przyczyniają się również do powstrzymania Rosji przed działaniami hybrydowymi.

"W ramach przygotowań do szczytu NATO w lipcu będziemy zwiększać możliwości odpowiadania na zagrożenia, które nie uruchamiają artykułu 5 Sojuszu, ale mimo to stanowią wyzwanie dla krajów członkowskich, jak np. cyberataki czy zaburzanie procesów politycznych" - dodał sekretarz generalny.

Innym przykładem wrogich działań Rosji są zdaniem Stoltenberga próby ingerencji w suwerenne decyzje krajów starających się o przyjęcie do NATO, jak to ma miejsce w przypadku krajów regionu Bałkanów Zachodnich, np. Macedonii.

"O przyjęciu do NATO mogą decydować tylko kraje aspirujące i same kraje Sojuszu. Nikt inny nie ma prawa interweniować w tej sprawie czy ingerować w proces" rozszerzenia - zaznaczył. Sekretarz generalny dodał też, że "polityka otwartych drzwi Sojuszu będzie kontynuowana".

Stoltenberg przypomniał również, że od czasu znacznego ochłodzenia stosunków z Rosją po inwazji dokonanej przez ten kraj na ukraiński Krym Sojusz Północnoatlantycki prowadzi niezmiennie dwutorową politykę: z jednej strony odstraszania, z drugiej - prób podejmowania dialogu.

Zaznaczył, że aby polityka ta mogła być skuteczna, NATO powinno "kontynuować solidarne działania" i "wzmacniać odstraszanie". "Obecnie jesteśmy w sytuacji, w której nigdy wcześniej nie byliśmy - tłumaczył szef NATO. - Nie jest to ani dawna zimna wojna, ani też partnerstwo strategiczne, które miało miejsce po okresie zimnej wojny. To coś nowego".

Zdaniem Stoltenberga w tej nowej sytuacji ważne jest, by kraje sojusznicze wykazywały się jednomyślnością, jeśli chodzi o postepowanie wobec Rosji, tak jak wykazały się nią, wydalając rosyjskich dyplomatów w reakcji na próbę otrucia podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki w brytyjskim Salisbury. Jako kolejny przykład podał jednogłośne potępienie użycia broni chemicznej w Syrii przez siły tamtejszego prezydenta Baszara el-Asada.

Szef NATO zaznaczył, że pomimo napiętych stosunków Sojusz nie zaprzestanie podejmowania prób dialogu z Rosją. Jako przykład podał spotkanie dowódcy sił NATO w Europie generała Curtisa Scaparrottiego z szefem rosyjskiego sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem, do którego doszło 19 kwietnia w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Głównym celem spotkania było utrzymanie "przewidywalności" i "przejrzystości" działań wojskowych.

Z Brukseli Grzegorz Paluch (PAP)

gpal/ stk/ ulb/ ap/


Warto poczytać

 1. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 2. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 3. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

 4. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 5. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 6. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 7. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook