Jedynie prawda jest ciekawa

NATO nie dla Sikorskiego?

20.03.2014

Wszystko wskazuje na to, że Radosław Sikorski będzie musiał obejść się smakiem. Nie będzie mu dane pełnić funkcji sekretarza generalnego NATO. Przyszły szef Sojuszu najprawdopodobniej znów będzie pochodzić ze Skandynawii.

Jak podaje portal wPolityce.pl, najpoważniejszym kandydatem na szefa Paktu Północnoatlantyckiego jest jeden z najpopularniejszych premierów w historii Norwegii – Jens Stoltenberg.

Duńczyk Anders Fogh Rasmussen kończy swoją kadencję jesienią, a jego następca musi być wybrany jeszcze przed wrześniowym szczytem Sojuszu. Jak twierdzi włoska gazeta „La Repubblica” kandydaturę Stoltenberga popierają prezydent USA, Barack Obama, i kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

On sam powiedział enigmatycznie: - Bardzo mi miło, że moje nazwisko pojawiło się w związku z tak prestiżowym stanowiskiem, jednak nie znaczy to, że potwierdzam swoją kandydaturę.

Stoltenberg, obecnie piastuje stanowisko przewodniczącego norweskiej Partii Pracy (Arbeiderpartiet) oraz specjalnego wysłannika ONZ ds. klimatu.

Według „La Reppublica” został wytypowany na szefa NATO z powodu swojego „politycznego doświadczenia, zdolności do kompromisu i osobistego uroku”.

Wśród proponowanych kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego sojuszu najczęściej, obok Stoltenberga, padały nazwiska Philipa Hammonda (brytyjski minister obrony), byłego szefa włoskiej dyplomacji Franco Frattiniego oraz szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego. Ten ostatni jednak, jak widać, mimo usilnych starań nie uzyskał szerokiego poparcia na arenie międzynarodowej.

rch, wPolityce.pl

[Na zdj. Jens Stoltenberg (z lewej). Fot. Wikimedia Commons, Kjetil Ree / licencja CC-BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270kiev 18.10.2017

  Przepychanki z policją i zatrzymania przed parlamentem w Kijowie: "Specnaz napadł na nasz obóz pod parlamentem. Trują nas gazem, kopią po kolanach, starają się wyprzeć ludzi"

  Ukraińska policja po brutalnych - jak mówią świadkowie - przepychankach z demonstrującymi przed parlamentem w Kijowie zatrzymała w środę wieczorem 11 osób z ustawionego tam miasteczka namiotowego przeciwników władz.

 2. 1270angmerkel 18.10.2017

  Merkel poruszy na szczycie UE "kwestię praworządności". Zdaniem redakcji "Spiegla" będzie to oznaczało spór z Polską i Węgrami

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Unii Europejskiej kwestię praworządności - poinformowały w środę źródła rządowe w Berlinie. Praworządność jest zdaniem niemieckiego rządu rdzeniem europejskiego ładu.

 3. Katalonia 18.10.2017

  Tragiczny skutek referendum! Katalonię opuściło ponad 700 firm

  Ponad 700 podmiotów gospodarczych przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii w następstwie referendum niepodległościowego w tym regionie. W nieuznawanym przez Madryt plebiscycie z 1 października wygrali zwolennicy secesji.

 4. Hells-Angels 18.10.2017

  Szturm policji w kilkunastu niemieckich miastach

  700 funkcjonariuszy niemieckiej policji o godzinie 6:00 rano przeprowadziło w 16 miastach Północnej Westfalii naloty na mieszkania i sklepy, należące do Hells Angels oraz podlegającej jej paramilitarnej bojówki Clan 81 Germany.

 5. Jerozolima 18.10.2017

  Irański dowódca wzywa do przeciwstawienia się Izraelowi

  Szef sztabu generalnego irańskiej armii generał Mohammad Bakeri rozmawiał w środę w stolicy Syrii Damaszku na temat pogłębienia współpracy z syryjskim wojskiem. Wezwał do przeciwstawienia się Izraelowi i sunnickim rebeliantom - poinformowały syryjskie media.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook