Jedynie prawda jest ciekawa


NATO nie dla Sikorskiego?

20.03.2014

Wszystko wskazuje na to, że Radosław Sikorski będzie musiał obejść się smakiem. Nie będzie mu dane pełnić funkcji sekretarza generalnego NATO. Przyszły szef Sojuszu najprawdopodobniej znów będzie pochodzić ze Skandynawii.

Jak podaje portal wPolityce.pl, najpoważniejszym kandydatem na szefa Paktu Północnoatlantyckiego jest jeden z najpopularniejszych premierów w historii Norwegii – Jens Stoltenberg.

Duńczyk Anders Fogh Rasmussen kończy swoją kadencję jesienią, a jego następca musi być wybrany jeszcze przed wrześniowym szczytem Sojuszu. Jak twierdzi włoska gazeta „La Repubblica” kandydaturę Stoltenberga popierają prezydent USA, Barack Obama, i kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

On sam powiedział enigmatycznie: - Bardzo mi miło, że moje nazwisko pojawiło się w związku z tak prestiżowym stanowiskiem, jednak nie znaczy to, że potwierdzam swoją kandydaturę.

Stoltenberg, obecnie piastuje stanowisko przewodniczącego norweskiej Partii Pracy (Arbeiderpartiet) oraz specjalnego wysłannika ONZ ds. klimatu.

Według „La Reppublica” został wytypowany na szefa NATO z powodu swojego „politycznego doświadczenia, zdolności do kompromisu i osobistego uroku”.

Wśród proponowanych kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego sojuszu najczęściej, obok Stoltenberga, padały nazwiska Philipa Hammonda (brytyjski minister obrony), byłego szefa włoskiej dyplomacji Franco Frattiniego oraz szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego. Ten ostatni jednak, jak widać, mimo usilnych starań nie uzyskał szerokiego poparcia na arenie międzynarodowej.

rch, wPolityce.pl

[Na zdj. Jens Stoltenberg (z lewej). Fot. Wikimedia Commons, Kjetil Ree / licencja CC-BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook