Jedynie prawda jest ciekawa


NATO nie dla Sikorskiego?

20.03.2014

Wszystko wskazuje na to, że Radosław Sikorski będzie musiał obejść się smakiem. Nie będzie mu dane pełnić funkcji sekretarza generalnego NATO. Przyszły szef Sojuszu najprawdopodobniej znów będzie pochodzić ze Skandynawii.

Jak podaje portal wPolityce.pl, najpoważniejszym kandydatem na szefa Paktu Północnoatlantyckiego jest jeden z najpopularniejszych premierów w historii Norwegii – Jens Stoltenberg.

Duńczyk Anders Fogh Rasmussen kończy swoją kadencję jesienią, a jego następca musi być wybrany jeszcze przed wrześniowym szczytem Sojuszu. Jak twierdzi włoska gazeta „La Repubblica” kandydaturę Stoltenberga popierają prezydent USA, Barack Obama, i kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

On sam powiedział enigmatycznie: - Bardzo mi miło, że moje nazwisko pojawiło się w związku z tak prestiżowym stanowiskiem, jednak nie znaczy to, że potwierdzam swoją kandydaturę.

Stoltenberg, obecnie piastuje stanowisko przewodniczącego norweskiej Partii Pracy (Arbeiderpartiet) oraz specjalnego wysłannika ONZ ds. klimatu.

Według „La Reppublica” został wytypowany na szefa NATO z powodu swojego „politycznego doświadczenia, zdolności do kompromisu i osobistego uroku”.

Wśród proponowanych kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego sojuszu najczęściej, obok Stoltenberga, padały nazwiska Philipa Hammonda (brytyjski minister obrony), byłego szefa włoskiej dyplomacji Franco Frattiniego oraz szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego. Ten ostatni jednak, jak widać, mimo usilnych starań nie uzyskał szerokiego poparcia na arenie międzynarodowej.

rch, wPolityce.pl

[Na zdj. Jens Stoltenberg (z lewej). Fot. Wikimedia Commons, Kjetil Ree / licencja CC-BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270putinkremlin 23.01.2018

  Wściekły atak na rosyjski Memoriał. Nie mogą im darować walki o prawa człowieka. Za szykanami stoi "małpa Putina"?

  Do kolejnych incydentów wymierzonych w Stowarzyszenie Memoriał, organizację broniącą praw człowieka, doszło we wtorek na rosyjskim Kaukazie Północnym, w Dagestanie. Pracownicy Memoriału otrzymują telefoniczne pogróżki, wcześniej podpalono ich auto

 2. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 3. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 4. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 5. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

 6. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 7. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook