Jedynie prawda jest ciekawa


NATO chce pogłębić współpracę z UE

05.12.2016

Przyjęcie pakietu pogłębiającego współpracę NATO-UE będzie najważniejszą decyzją, jaką podejmą ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu, którzy we wtorek i w środę spotkają się w Brukseli - zapowiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Narada ministrów rozpocznie się we wtorek po południu i będzie podzielona na pięć tematycznych sesji. Jednak najważniejsza, jak zgodnie przyznają dyplomaci z kwatery głównej NATO w Brukseli, będzie dotyczyła współpracy z UE. Obie organizacje na szczycie Sojuszu w Warszawie podpisały deklarację o wzmocnieniu współpracy, a teraz mają przedstawić konkretne plany.

"Najważniejszym rezultatem spotkania ministrów spraw zagranicznych, które rozpocznie się jutro, będzie pakiet w sprawie wzmocnienia współpracy NATO-UE, bo uważamy, że jest to kluczowe dla odpowiedzi na wiele wyzwań" - powiedział w poniedziałek Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

"Spodziewam się, że zrobimy znaczący krok naprzód i zaaprobujemy pakiet ponad 40 środków, by wdrożyć wspólną deklarację, którą podpisałem razem z przewodniczącym (Rady Europejskiej Donaldem) Tuskiem i przewodniczącym (Komisji Europejskiej Jean-Claude'em) Junckerem w lipcu w Warszawie. To zmierza do pogłębienia naszej współpracy w siedmiu obszarach, w tym w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni, operacjach morskich i rozwoju zdolności" obronnych – zapowiedział sekretarz generalny.

Jak dodał, współpraca z UE jest także ważnym sposobem prowadzenia przez NATO działań na rzecz stabilizacji poza granicami swoich państw członkowskich.

Przedstawiciel USA przy NATO Douglas Lute powiedział dziennikarzom, że wśród 40 konkretnych działań będzie m.in. współpraca przy powołaniu europejskiego centrum do zwalczania zagrożeń hybrydowych, które ma powstać w Finlandii przy udziale NATO i UE, a także synchronizacja działania komórek obu organizacji odpowiedzialnych za śledzenie tego typu zagrożeń.

Ponadto procesy reagowania kryzysowego w NATO i UE mają zostać zsynchronizowane, bliższa ma być współpraca w zakresie cyberobrony, w tym dotycząca szkolenia, ćwiczeń i standardów. Decyzja ministrów ma także dotyczyć ćwiczeń prowadzonych przez NATO i UE - obie organizacje mają dzielić się doświadczeniami oraz uczestniczyć w roli obserwatora w przedsięwzięciach organizowanych przez drugą stronę. 

Współpraca ma objąć też bezpieczeństwo na morzach, pomoc udzielaną państwom partnerskim i budowę zdolności obronnych. "Działania UE powinny uzupełniać wysiłki NATO, a nie z nimi konkurować" - podkreślił dyplomata z USA. W sesji poświęconej współpracy NATO-UE udział wezmą szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz szefowie MSZ Szwecji i Finlandii, które są członkami UE i krajami partnerskimi NATO.

Lute podkreślił, że spotkanie ministrów jest poświęcone przede wszystkim wdrażaniu w życie postanowień szczytu NATO w Warszawie.

Poza współpracą z UE we wtorek ministrowie będą rozmawiali także o stabilności poza granicami państw NATO. Jak zapowiedział Stoltenberg, ma być mowa m.in. o wsparciu dla globalnej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, szkoleniu irackich oficerów oraz o operacji Sea Guardian na Morzu Śródziemnym. Według Lute'a szczególna uwaga ma być zwrócona na Bałkany Zachodnie.

Natomiast robocza kolacja we wtorek wieczorem ma być poświęcona relacjom z Rosją w okresie ostatnich dwóch i pół roku oraz przyszłości stosunków z tym państwem. W poniedziałek Stoltenberg, pytany o termin najbliższego spotkania Rady NATO-Rosja, powiedział, że nie został on jeszcze wyznaczony. Dopytywany zaznaczył, że sytuacja na Ukrainie jest jednym z istotnych tematów dialogu z Rosją. 

Natomiast Lute powiedział, że jest optymistą i ma nadzieję, iż do spotkania Rady NATO-Rosja dojdzie "w najbliższych tygodniach". Dwie sesje zaplanowane na środę mają być poświęcone krajom partnerskim. Pierwsza będzie spotkaniem Komisji NATO-Ukraina, druga - naradą państw uczestniczących w misji Resolute Support w Afganistanie z udziałem szefa MSZ tego państwa.

Ryb, PAP

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook