Jedynie prawda jest ciekawa


Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

18.06.2018
syria-18062018
Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Wcześniej informowano o śmierci 38 zagranicznych bojowników.

Wśród zabitych jest 30 bojowników irackich i 16 syryjskich, w tym żołnierze oraz członkowie milicji walczących po stronie sił Asada - powiedział AFP szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. Wciąż nieznana jest przynależność państwowa pozostałych sześciu ofiar.

Ataki z powietrza zostały przeprowadzone w nocy z niedzieli na poniedziałek. Oficjalna syryjska agencja SANA podała, że naloty na miasto al-Hara, na południowy wschód od Abu Kamal, przeprowadziła koalicja pod wodzą Stanów Zjednoczonych.

Również dowódca sojuszu wojskowego wspierającego Asada powiedział agencji Reutera, że drony, prawdopodobnie amerykańskie, zbombardowały pozycje irackiej frakcji między miastem Abu Kamal a Tanf, a także syryjskie pozycje wojskowe.

Zaprzeczył temu jednak w rozmowie z Reuterem rzecznik Centralnego Dowództwa USA Josh Jacques. Żaden członek koalicji dowodzonej przez USA nie przeprowadził nalotów w pobliżu Abu Kamal - oświadczył. 

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, organizacja z siedzibą w Londynie, która dysponuje na miejscu w Syrii własną siatką informatorów, nie była w stanie zidentyfikować, kto dokonał ataków. Według tej organizacji były one jednymi z najkrwawszych ataków wymierzonych w siły proreżimowe w Syrii.

Obserwatorium sprecyzowało, że niezidentyfikowane samoloty uderzyły niedaleko Abu Kamal w pozycje wspieranych przez Iran sił Hezbollahu i inne zagraniczne milicje sprzymierzone z siłami Asada.

Al-Hara znajduje się w bogatej w ropę naftową muhafazie (prowincji) Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii, gdzie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wspierane przez Stany Zjednoczone oraz syryjskie siły rządowe wspierane przez Rosję przeprowadzają oddzielne ofensywy przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS). 

W maju również kilkudziesięciu proreżimowych bojowników zginęło w ataku z powietrza na pozycje armii syryjskiej. Obserwatorium i syryjskie media państwowe podały wówczas, że ataku dokonały siły koalicji pod wodzą USA, ale Pentagon temu zaprzeczył.

Siły rządowe kontrolują obszary na zachód od rzeki Eufrat, która przechodzi przez prowincję Dajr az-Zaur, podczas gdy siły SDF walczą w celu wyparcia IS z szeregu miejscowości usytuowanych na wschodnim brzegu rzeki, przy granicy z Irakiem. 

(PAP)

fot. twitter.com

Warto poczytać

 1. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 2. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 3. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 4. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 5. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 6. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 7. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 8. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook