Jedynie prawda jest ciekawa


Najwyższy szacunek dla decyzji Benedykta XVI

11.02.2013

Światowi przywódcy z zaskoczeniem ale też wyjątkowo zgodnie z wielkim szacunkiem przyjęli zapowiedź papieża Benedykta XVI o abdykacji 28 lutego. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyrażając najwyższy szacunek dla decyzji Benedykta XVI o zakończeniu pontyfikatu, podkreśliła, że papież jest i pozostanie jednym z największych myślicieli religijnych w czasach współczesnych.

Światowi przywódcy z zaskoczeniem ale też wyjątkowo zgodnie mówią o wielkim szacunku, z jakim przyjęli zapowiedź papieża Benedykta XVI o abdykacji 28 lutego. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyrażając najwyższy szacunek dla decyzji Benedykta XVI o zakończeniu pontyfikatu, podkreśliła, że papież jest i pozostanie jednym z największych myślicieli religijnych w czasach współczesnych.

- Jeżeli papież po gruntownym zastanowieniu doszedł do wniosku, że nie dysponuje wystarczającymi siłami, by nadal sprawować swój urząd, to taka decyzja zasługuje na najwyższy szacunek - powiedziała Merkel w poniedziałek w Berlinie, dodając, że była to dla papieża z pewnością trudna decyzja.

W epoce stale wydłużającego się życia ludzie są w stanie zrozumieć, że papież też musi borykać się z następstwami starzenia się - oświadczyła szefowa rządu.

Merkel wspomniała o przemówieniu papieża wygłoszonym we wrześniu 2011 roku w Bundestagu, nazywając to wystąpienie "niezapomnianym". - Za podstawowe zadanie polityków uznał służbę prawu i walkę z bezprawiem - powiedziała kanclerz, dodając, że myśli o tych słowach. Jak zaznaczyła, gdy osiem lat temu Joseph Ratzinger został wybrany na papieża, jego rodacy byli z tego powodu dumni.

Niemiecka kanclerz podkreśliła, że papież jest pasterzem dla ponad miliarda wiernych na całym świecie. Powiedziała, że Kościół katolicki może sprostać swoim zadaniom tylko w dialogu ze światem. Jej zdaniem Benedykt XVI prowadził właśnie taki dialog z innymi Kościołami i wyznaniami, "wyciągając rękę do żydów i muzułmanów". Przypomniała, że papież był zwolennikiem integracji europejskiej.

- Jako niemiecka kanclerz dziękuję papieżowi za jego pracę i życzę mu z całego serca wszystkiego najlepszego na przyszłość - powiedziała Merkel.

Również prezydent Francji Francois Hollande uznał, że decyzja Benedykta XVI o ustąpieniu jest godna głębokiego szacunku. Dodał, że nie będzie w inny sposób komentował tej decyzji.

- Nie mam nic szczególnego do powiedzenia w sprawie tej decyzji, która jest godna głębokiego szacunku i która sprawi, że zostanie wybrany nowy papież - powiedział dziennikarzom Hollande.

Francja, jak powiedział jej prezydent, "z uznaniem odnosi się do decyzji papieża, lecz nie ma tytułu do komentowania spraw, które należą przede wszystkim do Kościoła".

Hollande nazwał decyzję papieża wyrażeniem woli, którą trzeba uszanować.

- To wielka odwaga, a z mojej strony największy szacunek – powiedział włoskiej agencji ANSA prezydent Włoch Giorgio Napolitano.

Po rezygnacji Benedykta XVI jego brak będzie odczuwalny, jako duchowego przywódcy milionów ludzi - powiedział z kolei brytyjski premier David Cameron w reakcji na zapowiedź papieża o abdykacji 28 lutego.

- Papież Benedykt XVI pracował niestrudzenie nad tym, by wzmocnić relacje Wielkiej Brytanii ze Stolicą Apostolską. Jego wizyta w Wielkiej Brytanii w 2010 roku wspominana jest z wielkim szacunkiem i wzruszeniem. Będzie go brakować jako przywódcy duchowego milionów ludzi - powiedział Cameron.

Premier przekazał również Benedyktowi XVI najlepsze życzenia.

Zaskoczony informacją o abdykacji papieża był też przebywający w Warszawie minister spraw zagranicznych Holandii Frans Timmermans. On również przyznał, że szanuje decyzję papieża Benedykta XVI o abdykacji i życzy mu wszystkiego dobrego.

- Nie mogę ukryć tego, że sam jestem zaskoczony tą informacją - powiedział Timmermans na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim, odnosząc się do decyzji Benedykta XVI o zakończeniu posługi.

Timmermans dodał, że on sam jest wyznania rzymskokatolickiego i nie brał pod uwagę takiej sytuacji, że papież może abdykować.

- Mogę tylko wyrazić wielki szacunek dla papieża Benedykta XVI, życzę mu wszystkiego dobrego, życzę mu tego, aby mógł odpocząć i mam nadzieję, że zgodzimy się co do tego, że zrobił wszystko, co w jego mocy, by prowadzić Kościół zgodnie ze swoją ideą - ideą tego, by być ojcem dla wszystkich katolików na całym świecie - powiedział szef MSZ Holandii.

- W imieniu rządu chciałbym powiedzieć, że szanuję tę decyzję i życzę mu wszystkiego dobrego - skończył Timmermans.

Greg/KAI/PAP
[fot. bundeskanzlerin.de]
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook