Jedynie prawda jest ciekawa


Najważniejsza reforma Obamy jednak się utrzyma? Spór u Republikanów

19.07.2017

W poniedziałek wieczorem dwóch senatorów z Partii Republikańskiej wspólnie zapowiedziało, że nie poprze przygotowanej przez Republikanów ustawy o zniesieniu Obamacare i zastąpieniu jej nowymi regulacjami; uniemożliwili w ten sposób przegłosowanie ustawy.

Decyzja Mike'a Lee ze stanu Utah oraz Jerry'ego Morana ze stanu Kansas sprawiła, że Senat najprawdopodobniej wróci do głosowania nad ustawą, która wycofuje Obamacare z opóźnieniem. Nowa ustawa regulująca służbę zdrowia ma zostać przedstawiona w przyszłości; szacuje się, że prace mogą zająć dwa lata. Oznacza to, że Obamacare będzie obowiązywać przez kolejne dwa lata, podczas których kongresmeni będą mieli czas na przygotowanie nowego projektu.

Taki akt prawny został przegłosowany już przez obie Izby w 2015 roku, ale został zawetowany przez byłego prezydenta Baracka Obamę.

Senator Lee, ogłaszając w poniedziałek swoją decyzję, poinformował, że od początku był sceptyczny wobec proponowanych w republikańskim projekcie rozwiązań i uważał, że zawarte w nim zmiany nie są wystarczające, by pozbyć się źle funkcjonującego starego systemu. Moran natomiast dodał, że nowa ustawa nie porusza kwestii rosnących kosztów ubezpieczenia zdrowotnego.
W 100-osobowym Senacie Republikanie mają 52 mandaty; lider Partii Republikańskiej w Senacie Mitch McConnell starał się uzyskać poparcie dla republikańskiego projektu co najmniej 50 członków izby, jednak już wcześniej dwoje senatorów, Rand Paul i Susan Collins, ogłosiło, że projektu nie poprą.

Prezydent USA Donald Trump na Twitterze skomentował, że jest zawiedziony postawą Demokratów i części Republikanów. Następnie dodał, że Senat powinien zawsze głosować zwykłą większością głosów (51 do 49), zamiast - jak jest teraz przy niektórych ustawach - 60 do 40, co daje Demokratom możliwość zablokowania każdej inicjatywy.
4 maja republikański projekt zyskał aprobatę Izby Reprezentantów. Jednak by nowy system został ostatecznie zaakceptowany, ustawę musi przyjąć Senat, a następnie obie wersje ustawy - Izby Reprezentantów i Senatu - muszą zostać uzgodnione podczas wspólnego posiedzenia ustawodawczego przedstawicieli obu izb parlamentu.

Zniesienie i zastąpienie Obamacare było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Trumpa podczas jego kampanii w 2016 roku.

PAP

Warto poczytać

 1. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 2. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 3. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 4. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 5. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 6. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 7. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 8. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook