Jedynie prawda jest ciekawa


Najbliższe dni zadecydują o przyszłości Hiszpanii. W referendum miażdżąca większość wybrała secesję

02.10.2017

Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych a pozostałe głosy były nieważne.

Jak poinformował dziennikarzy rzecznik rządu Katalonii Jordi Turull,w referendum wzięło udział ok. 42,3 proc. z uprawnionych do głosowania 5,34 mln Katalończyków.

Turull dodał, że 90% z 2,26 miliona osób biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za niepodległością, prawie 8% (176.000 osób) było przeciw, a pozostałe głosy były nieważne. Zaznaczył, że 15 tys. głosów jest wciąż liczonych.

Rzecznik oświadczył, że przeliczane karty do głosowania nie obejmują tych, które zostały skonfiskowane przez hiszpańską policję podczas siłowych interwencji w lokalach wyborczych. Dodał, że podczas starć z policją co najmniej 844 osoby zostały ranne, w tym 2 znajdują się w ciężkim stanie. Rannych zostało też 33 policjantów.

Zgodnie przyjętym we wrześniu br. przez kataloński parlament Aktem Przejściowym, który został uznany za nielegalny przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny, samodzielne ogłoszenie niepodległości przez Katalonię będzie mogło nastąpić w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników.

Akt Przejściowy przewiduje, że w przypadku wygrania zwolenników odłączenia się od Hiszpanii, obecny premier Katalonii Carles Puigdemont zostałby automatycznie prezydentem nowego kraju, a niebawem przeprowadzono by tam wybory parlamentarne. Deputowani mieliby rok na przyjęcie konstytucji Katalonii. Nowy parlament zadecydowałby też czy stacjonujące tam wojska hiszpańskie mogłyby opuścić terytorium nowego kraju.

Puigdemont poinformował w poniedziałek, że rząd, któremu przewodzi, "w najbliższych dniach przekaże do parlamentu" wyniki referendum "by przystąpił do działania" zgodnie z określonym trybem postępowania.

Puigdemont powiedział, że po działaniach policji skierowanych przeciwko obywatelom, którzy zamierzali wziąć udział w referendum "Unia Europejska nie może patrzeć w innym kierunku". Podkreślił, że sytuacja Katalonii "jest sprawa europejską". - Jesteśmy obywatelami Europy, których prawa i wolności są naruszane. Zaapelował, by Bruksela "szybko działała, aby utrzymać swój autorytet moralny".

Media zwracają uwagę na fakt, iż nikt jednak nie jest w stanie przewidzieć, co się stanie jeśli katalońskie władze, zgodnie z zapowiedziami, opierając się na wynikach tak "chaotycznego" referendum przyjmą jego wyniki za podstawę do ogłoszenia niepodległości, co zagroziłoby Hiszpanii utratą jednego z jej najbogatszych i najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów.

Media w Hiszpanii twierdzą, że referendum niepodległościowe w Katalonii uczyniło z niedzieli jeden z najczarniejszych dni w historii demokracji w tym kraju. Odnotowują, że od czasu zakończonej w latach 70. XX w. dyktatury frankistowskiej nie było w kraju tak poważnego kryzysu politycznego.

Komentatorzy konserwatywnego dziennika "ABC" twierdzą, że rząd Mariano Rajoya miał bardzo trudne zadanie w rozwiązaniu problemu referendum niepodległościowego, uznanego za nielegalne przez Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii. Twierdzą, że pozostał niedosyt co do negocjacyjnej polityki rządu centralnego wobec autonomicznego gabinetu Katalonii Carlesa Puigdemonta.

- Niedziela kończy się smutnym wnioskiem, że nie wygrała ani Katalonia, ani Hiszpania. Szkoda, że wcześniej nie udało się zapobiec rozlewowi krwi - podsumował plebiscyt niepodległościowy w Katalonii madrycki dziennik "ABC".

Konserwatywna gazeta odnotowała, że w starciach pod lokalami wyborczymi między uczestnikami referendum a hiszpańską policją i Gwardią Cywilną rannych zostało według szacunków katalońskiego rządu ponad 840 osób.

Podwójną porażkę obwieszczają również komentatorzy dziennika "El Mundo". Wydawana w stolicy gazeta twierdzi, że niedziela naznaczona została z jednej strony brakiem odpowiedzialności organizatorów plebiscytu, a z drugiej nieumiejętnością rządu w Madrycie w radzeniu sobie z chaosem w Katalonii.

Tymczasem komentatorzy telewizji 13TV jako zwycięzcę wskazują premiera katalońskiego rządu. Twierdzą, że Carles Puigdemont osiągnął swój cel, pokazując światu poprzez policyjną interwencję hiszpańskiej policji nieprawdziwy obrazek: "dobrą Katalonię i zły Madryt".

Wydawane w stolicy dzienniki zgodnie twierdzą, że niedzielne głosowanie było tylko przygrywką do poważniejszych trudności, które mogą pojawić się przed Hiszpanią wraz z jednostronnym ogłoszeniem przez Katalonię niepodległości.

Także komentatorzy telewizji TVE24 spodziewają się, że do wtorku rząd Puigdemonta może ogłosić zwycięstwo opcji separatystycznej w plebiscycie i zapoczątkować proces secesji Katalonii od Królestwa Hiszpanii.

- Jeśli tak się stanie, to możemy być pewni, że Katalonia pogrąży się w długotrwałym kryzysie, który będzie bardzo niekorzystny dla całego kraju - oceniła stacja informacyjna hiszpańskiej telewizji publicznej.

PAP

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook