Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nagła śmierć szefa GRU

04.01.2016

Generał Igor Siergun, szef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, zmarł nagle w wieku 59 lat. Na czele Głównego Zarząd Wywiadowczego stał od 2011 roku. Na ręce rodziny i bliskich, swoje kondolencje po śmierci Sierguna złożył już prezydent Rosji Władimir Putin.

Informacja o jego śmierci Sierguna została opublikowana na oficjalnej stronie Kremla. „Szef GRU zawsze był szanowany za profesjonalizm, przyzwoitość i twardy charakter”—napisano w oświadczeniu kondolencyjnym, opublikowanym na oficjalnej stronie prezydenta Rosji.

„Całe swoje życie Igor Dmitrijewicz poświęcił służbie Ojczyźnie i Siłom Zbrojnym”—czytamy w telegramie prezydenta Władimira Putina, wysłanym do rodziny zmarłego. „Koledzy i podwładni znali go jako prawdziwego oficera bojowego, doświadczonego i kompetentnego dowódcę, mężnego człowieka i prawdziwego patriotę”—dodał Putin.

Siergun urodził się 28 marca 1957 roku. Od 1973 roku pełnił służbę w radzieckiej, a potem rosyjskiej armii. Jego związki z wywiadem sięgają 1984 roku. W roku 1998 był attache wojskowym Federacji Rosyjskiej w Tiranie. W lutym 2015 roku otrzymał awans na stopień generała-pułkownika.

W kwietniu 2014 roku Igor Siergun znalazł się na liście 48 osób, którym zabroniono wjazdu do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Sankcje wprowadzone przez te kraje były konsekwencją militarnego zaangażowania się Rosji w walki na wschodzie Ukrainy.

Elitarna służba wywiadowcza Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - to najbardziej elitarna służba wywiadowcza Rosji, znana na całym świecie jako GRU (to skrót od rosyjskiej nazwy).

W przeciwieństwie do służb cywilnych, wywiad wojskowy uniknął wstrząsów, zmian i reform związanych z upadkiem ZSRR. KGB rozwiązano, powstały na jego miejsce różne służby, a GRU spokojnie funkcjonowało. W 2006 r. GRU ze starej siedziby przeniosło się do nowoczesnego i ogromnego kompleksu (ponad 70 tys. m kw.).

GRU jest wywiadem wojskowym, więc siłą rzeczy koncentruje się na kwestiach związanych z obronnością, zbrojeniami, wojskiem. Jego specnaz bierze udział w militarnych operacjach Rosji. Ale agenci GRU gromadzą informacje nie tylko o uzbrojeniu, wojsku, przemyśle zbrojeniowym, oficerach i dokumentach obronnych innych państw.

Liczba oficerów i pracowników cywilnych GRU jest tajemnicą państwową. Mówi się jednak o ok. 2 tys. osób. Większość pracuje w centrali w Moskwie i generalnie w Rosji, a kilkaset osób za granicą pod przykryciem, głównie w placówkach dyplomatycznych. Z zasady można przyjąć, że oficerem GRU jest attache wojskowy.

Ryb, rp.pl, onet.pl, tvn24.pl

Fot. [kremlin.ru]

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook