Jedynie prawda jest ciekawa


Nacjonaliści przeszli przez Wilno

11.03.2012

"Litwa dla Litwinów", "Litwa dla litewskich dzieci" - pod takimi hasłami około 2 tys. osób przeszło w niedzielę główną ulicą Wilna, aleją Gedymina, w 22. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości.

Nacjonalistyczne marsze w dniu niepodległości na Litwie należą już do tradycji. Jednak po raz pierwszy w niedzielę w Wilnie odbył się też alternatywny pochód zorganizowany przez znanych działaczy społecznych i przedstawicieli świata kultury. Wzięło w nim udział kilkaset osób.

- Konieczne jest głośne zademonstrowanie, że nie wszystko, co się mówi i deklaruje podczas nacjonalistycznych marszów, jest do przyjęcia w wolnym, demokratycznym społeczeństwie obywatelskim - powiedział czołowy litewski solista operowy Vytautas Juozapaitis.

Już wcześniej minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis apelował do uczestników marszów organizowanych podczas świąt państwowych o odrzucenie radykalizmu. W jego ocenie powinni oni uświadomić sobie, że miłość do ojczyzny nie oznacza nacjonalizmu i nienawiści wobec innych narodów oraz że święta państwowe są dla wszystkich obywateli Litwy, niezależnie od ich poglądów i narodowości.

Z sondażu instytutu Spinter Tyrimai, który w niedzielę ukazał się na portalu Delfi, wynika, że 13,3 proc. badanych popiera marsze nacjonalistycznej młodzieży, podczas gdy 44,4 proc. respondentów potępia je i wyraża przekonanie, że przynoszą one wstyd Litwie.

11 marca 1990 roku Rada Najwyższa Republiki Litewskiej proklamowała akt "O przywróceniu niepodległości państwa litewskiego". Litwa była pierwszą republiką Związku Radzieckiego, która ogłosiła niepodległość. Wśród sygnatariuszy Aktu Niepodległości byli również trzej litewscy Polacy: Czesław Okińczyc, Zbigniew Balcewicz i Medard Czobot.

Z okazji rocznicy przywrócenia niepodległości w niedzielę w litewskim parlamencie odbyło się uroczyste posiedzenie. W południe czasu miejscowego na placu przed Sejmem tradycyjnie odbyła się ceremonia podniesienia flag trzech państw bałtyckich.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook