Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nacjonaliści przeszli przez Wilno

11.03.2012

"Litwa dla Litwinów", "Litwa dla litewskich dzieci" - pod takimi hasłami około 2 tys. osób przeszło w niedzielę główną ulicą Wilna, aleją Gedymina, w 22. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości.

Nacjonalistyczne marsze w dniu niepodległości na Litwie należą już do tradycji. Jednak po raz pierwszy w niedzielę w Wilnie odbył się też alternatywny pochód zorganizowany przez znanych działaczy społecznych i przedstawicieli świata kultury. Wzięło w nim udział kilkaset osób.

- Konieczne jest głośne zademonstrowanie, że nie wszystko, co się mówi i deklaruje podczas nacjonalistycznych marszów, jest do przyjęcia w wolnym, demokratycznym społeczeństwie obywatelskim - powiedział czołowy litewski solista operowy Vytautas Juozapaitis.

Już wcześniej minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis apelował do uczestników marszów organizowanych podczas świąt państwowych o odrzucenie radykalizmu. W jego ocenie powinni oni uświadomić sobie, że miłość do ojczyzny nie oznacza nacjonalizmu i nienawiści wobec innych narodów oraz że święta państwowe są dla wszystkich obywateli Litwy, niezależnie od ich poglądów i narodowości.

Z sondażu instytutu Spinter Tyrimai, który w niedzielę ukazał się na portalu Delfi, wynika, że 13,3 proc. badanych popiera marsze nacjonalistycznej młodzieży, podczas gdy 44,4 proc. respondentów potępia je i wyraża przekonanie, że przynoszą one wstyd Litwie.

11 marca 1990 roku Rada Najwyższa Republiki Litewskiej proklamowała akt "O przywróceniu niepodległości państwa litewskiego". Litwa była pierwszą republiką Związku Radzieckiego, która ogłosiła niepodległość. Wśród sygnatariuszy Aktu Niepodległości byli również trzej litewscy Polacy: Czesław Okińczyc, Zbigniew Balcewicz i Medard Czobot.

Z okazji rocznicy przywrócenia niepodległości w niedzielę w litewskim parlamencie odbyło się uroczyste posiedzenie. W południe czasu miejscowego na placu przed Sejmem tradycyjnie odbyła się ceremonia podniesienia flag trzech państw bałtyckich.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 2. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 3. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

 4. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

 5. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 6. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

 7. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 8. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook