Jedynie prawda jest ciekawa


Nacisk na wybory w Donbasie

12.03.2016

Ukraińskie media podają, że Zachód mocno naciska na przyjęcie przez parlament Ukrainy jeszcze w marcu ustawy o wyborach samorządowych na zajętych przez prorosyjskich separatystów obszarach Donbasu i przeprowadzenie ich do czerwca.

Jeśli wyborów w tym terminie nie będzie, to państwa zachodnie mogą znieść sankcje wobec Rosji i może to nastąpić już w czerwcu, albo w grudniu – pisze, z powołaniem na źródła we władzach Ukrainy, Serhij Rachmanin, zastępca redaktora naczelnego kijowskiego tygodnika "Dzerkało Tyżnia”.

- Ma to być kara dla Kijowa za niezrealizowanie porozumień mińskich. Fakt, iż Moskwa ich także nie wypełnia, europejskich przywódców nie martwi - podkreśla publicysta.

Przypomina on, że szczególne zainteresowanie wyborami w Donbasie wykazuje szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który mówił niedawno, iż nie można ich dłużej odkładać. Według Rachmanina prace nad ustawą o wyborach już trwają i prowadzone są "w stałym kontakcie z przedstawicielami Niemiec i Francji", z którymi spotykano się w tej sprawie co najmniej dwukrotnie, w Berlinie i Kijowie.

- Można sądzić, że Kijów jest przekonany, iż Moskwa nie zna jego planów, ale według naszych źródeł Berlin i Paryż (nie informując o tym strony ukraińskiej) nie tylko dzielą się z Kremlem niezbędnymi informacjami, ale również konsultują się z Rosją odnośnie poszczególnych punktów przyszłej ustawy. Interesy Ukrainy martwią naszych zachodnich partnerów o wiele mniej, niż sam fakt przeprowadzenia wyborów, które pozwolę na zamknięcie problemu (Ukrainy) - czytamy w artykule.

Według Rachmanina Kijów chce, by warunkiem wyborów w Donbasie było zapewnienie ich bezpiecznego przebiegu przez międzynarodową misję policyjną. - Berlin zareagował na tę inicjatywę chłodno. OBWE obiecuje, że rozpatrzy taką możliwość do końca marca. Rosja, o ile wiadomo, jest kategorycznie przeciw i w każdej chwili może ten plan zablokować - podkreśla autor.

Według tygodnika prezydent Rosji Władimir Putin gotów jest do usunięcia dotychczasowych władz separatystycznych republik w Donbasie, a jego nieformalny przedstawiciel na Ukrainie, szef administracji za prezydentury Leonida Kuczmy, Wiktor Medwedczuk, przedstawił Moskwie i Kijowowi plan, zgodnie z którym na ich czele mogłyby stanąć osoby, wygodne dla obu stolic.

Medwedczuk wskazał prezydentowi Ukrainy Petrowi Poroszence dwóch kandydatów: oligarchę z Donbasu Rinata Achmetowa i Jurija Bojkę, szefa frakcji parlamentarnej Bloku Opozycyjnego, który wywodzi się z prorosyjskiej Partii Regionów obalonego przed dwoma laty prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

- Putin zna te propozycje, ale jego zgody jeszcze nie ma. Putin nie ufa Achmetowowowi w związku z jego dwuznacznym stanowiskiem (wobec konfliktu w Donbasie). (...) Bojko cieszy się zaufaniem Kremla, ale czy (opłaca się mu) odwoływać go wobec „bezrybia” w Bloku Opozycyjnym, czy ryzykować losem szefa jedynej obecnie prorosyjskiej siły w ukraińskim parlamencie? - pyta Rachmanin.

Zdaniem publicysty tygodnika prezydent Poroszenko rozpatruje jeszcze jeden plan rozwiązania sytuacji wokół Donbasu. Miałoby to być referendum w sprawie autonomii zajętych przez separatystów ziem.

- Motyw jest zrozumiały: jeśli obywatele powiedzą „tak” prezydent zdejmie z siebie odpowiedzialność za decyzje parlamentu, które są niebezpieczne dla jego notowań. Jeśli powiedzą „nie” (Poroszenko) będzie mógł usprawiedliwić niewypełnianie mińskich porozumień wolą narodu - czytamy w "Dzerkale Tyżnia".

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

 2. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 3. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

 4. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 5. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 6. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 7. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 8. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook