Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nacisk na wybory w Donbasie

12.03.2016

Ukraińskie media podają, że Zachód mocno naciska na przyjęcie przez parlament Ukrainy jeszcze w marcu ustawy o wyborach samorządowych na zajętych przez prorosyjskich separatystów obszarach Donbasu i przeprowadzenie ich do czerwca.

Jeśli wyborów w tym terminie nie będzie, to państwa zachodnie mogą znieść sankcje wobec Rosji i może to nastąpić już w czerwcu, albo w grudniu – pisze, z powołaniem na źródła we władzach Ukrainy, Serhij Rachmanin, zastępca redaktora naczelnego kijowskiego tygodnika "Dzerkało Tyżnia”.

- Ma to być kara dla Kijowa za niezrealizowanie porozumień mińskich. Fakt, iż Moskwa ich także nie wypełnia, europejskich przywódców nie martwi - podkreśla publicysta.

Przypomina on, że szczególne zainteresowanie wyborami w Donbasie wykazuje szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który mówił niedawno, iż nie można ich dłużej odkładać. Według Rachmanina prace nad ustawą o wyborach już trwają i prowadzone są "w stałym kontakcie z przedstawicielami Niemiec i Francji", z którymi spotykano się w tej sprawie co najmniej dwukrotnie, w Berlinie i Kijowie.

- Można sądzić, że Kijów jest przekonany, iż Moskwa nie zna jego planów, ale według naszych źródeł Berlin i Paryż (nie informując o tym strony ukraińskiej) nie tylko dzielą się z Kremlem niezbędnymi informacjami, ale również konsultują się z Rosją odnośnie poszczególnych punktów przyszłej ustawy. Interesy Ukrainy martwią naszych zachodnich partnerów o wiele mniej, niż sam fakt przeprowadzenia wyborów, które pozwolę na zamknięcie problemu (Ukrainy) - czytamy w artykule.

Według Rachmanina Kijów chce, by warunkiem wyborów w Donbasie było zapewnienie ich bezpiecznego przebiegu przez międzynarodową misję policyjną. - Berlin zareagował na tę inicjatywę chłodno. OBWE obiecuje, że rozpatrzy taką możliwość do końca marca. Rosja, o ile wiadomo, jest kategorycznie przeciw i w każdej chwili może ten plan zablokować - podkreśla autor.

Według tygodnika prezydent Rosji Władimir Putin gotów jest do usunięcia dotychczasowych władz separatystycznych republik w Donbasie, a jego nieformalny przedstawiciel na Ukrainie, szef administracji za prezydentury Leonida Kuczmy, Wiktor Medwedczuk, przedstawił Moskwie i Kijowowi plan, zgodnie z którym na ich czele mogłyby stanąć osoby, wygodne dla obu stolic.

Medwedczuk wskazał prezydentowi Ukrainy Petrowi Poroszence dwóch kandydatów: oligarchę z Donbasu Rinata Achmetowa i Jurija Bojkę, szefa frakcji parlamentarnej Bloku Opozycyjnego, który wywodzi się z prorosyjskiej Partii Regionów obalonego przed dwoma laty prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

- Putin zna te propozycje, ale jego zgody jeszcze nie ma. Putin nie ufa Achmetowowowi w związku z jego dwuznacznym stanowiskiem (wobec konfliktu w Donbasie). (...) Bojko cieszy się zaufaniem Kremla, ale czy (opłaca się mu) odwoływać go wobec „bezrybia” w Bloku Opozycyjnym, czy ryzykować losem szefa jedynej obecnie prorosyjskiej siły w ukraińskim parlamencie? - pyta Rachmanin.

Zdaniem publicysty tygodnika prezydent Poroszenko rozpatruje jeszcze jeden plan rozwiązania sytuacji wokół Donbasu. Miałoby to być referendum w sprawie autonomii zajętych przez separatystów ziem.

- Motyw jest zrozumiały: jeśli obywatele powiedzą „tak” prezydent zdejmie z siebie odpowiedzialność za decyzje parlamentu, które są niebezpieczne dla jego notowań. Jeśli powiedzą „nie” (Poroszenko) będzie mógł usprawiedliwić niewypełnianie mińskich porozumień wolą narodu - czytamy w "Dzerkale Tyżnia".

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. koptowieSISISI 27.05.2017

  ISIS przyznaje się do ataków na Koptów

  Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) przyznało się w sobotę do przeprowadzenia piątkowego ataku na grupę Koptów w Egipcie, w którym zginęło 29 osób, w tym dzieci. Jednocześnie egipskie lotnictwo kontynuuje odwetowe uderzenia na cele dżihadystów.

 2. airbriti 27.05.2017

  Paraliż brytyjskich lotnisk

  'Linie lotnicze British Airways oświadczyły w sobotę, że nie ma dowodów na to, iż globalna awaria ich systemów informatycznych to skutek cyberataku. Z powodu awarii brytyjski przewoźnik odwołał wszystkie loty do godz. 18 (g. 19 w Polsce) z Heathrow i Gatwick."

 3. PetrPavel2012 27.05.2017

  Gen. NATO: Będziemy bronić terytorium Polski

  "NATO to sojusz obronny, NATO nie dąży do konfrontacji z Rosją".

 4. mid-epa05992920 27.05.2017

  Trump: Do NATO napływają pieniądze

  "Wiele państw NATO wyraziło zgodę na znaczące zwiększenie wydatków".

 5. mid-epa05992467 27.05.2017

  Franciszek: Gdy nie ma pracy, zagrożona demokracja

  Ojciec Święty odwiedził Genuę - miejsce, z którego jego ojciec rozpoczął podróż do Argentyny.

 6. ramadan-dsjksjjsd 27.05.2017

  Muzułmanie rozpoczęli Ramadan

  30-dniowy post wyznawców islamu, to dziewiąty miesiąc opartego na fazach księżyca roku muzułmańskiego.

 7. Zbigniew-Brzezinski-gfdgdg 27.05.2017

  Zmarł prof. Zbigniew Brzeziński

  Informację o śmierci Zbigniewa Brzezińskiego przekazały w sobotę amerykańskie media.

 8. puy75 26.05.2017

  Putin złoży wizytę Macronowi

  Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, na spotkaniu 29 maja omówią sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem; poruszą też temat relacji Rosja-UE.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook