Jedynie prawda jest ciekawa

Na Ukrainę wjechało 145 rosyjskich ciężarówek

22.08.2014

Sytuacja związana z nieuzgodnionym z władzami w Kijowie przekroczeniem ukraińskiej granicy przez rosyjski konwój humanitarny świadczy o umyślnych i agresywnych działaniach Rosji wobec Ukrainy - oświadczyło dziś ukraińskie MSZ.

Resort uznał, że Rosja, która nie uzgodniła wjazdu transportu także z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK), rażąco "zignorowała prawo międzynarodowe", a jej akcja jest nielegalna. Oskarżył także władze w Moskwie o naruszenie ukraińskich granic.

Kontrolowany przez rosyjskich dywersantów odcinek wschodniej granicy Ukrainy przekroczyło dotychczas 145 ciężarówek z konwoju rosyjskiej pomocy humanitarnej – podała dziś po południu Straż Graniczna w Kijowie. Agencja Interfax, powołując się na przedstawiciela separatystów Kostiantyna Knyrika, poinformowała, że pierwsze ciężarówki dotarły do Ługańska.

„Jak już wcześniej podkreślaliśmy, całkowita odpowiedzialność za bezpieczeństwo konwoju spoczywa po stronie rosyjskiej. Zwracamy uwagę, że strona ukraińska użyła wszelkich środków, by zagwarantować bezpieczeństwo tego ładunku” - głosi oświadczenie MSZ w Kijowie.

Ukraińska dyplomacja zaznaczyła, że Kijów podejmował próby nawiązania kontaktu między swym sztabem generalnym a jego odpowiednikiem w Rosji, jednak poniosły one fiasko. „Zwracamy uwagę, że terroryści prowadzą ogień wzdłuż możliwej trasy przejazdu konwoju” - zaznaczono. „Nie znamy treści ustaleń zawartych między stroną rosyjską a ługańskimi (prorosyjskimi) bojownikami, więc nie wykluczamy, że może dojść do prowokacji” - czytamy w oświadczeniu resortu.

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko zapewnił, że mimo naruszenia przez Rosjan prawa jego kraj nie zastosuje przeciwko konwojowi lotnictwa, ani innej broni. Podkreślił przy tym, że według informacji wywiadu wtargnięciem transportu na Ukrainę kieruje generał rosyjskich wojsk. Jego nazwiska Naływajczenko nie podał.

W związku z zaistniałą sytuacją dziś po południu ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin zaprosił na spotkanie akredytowanych w Kijowie ambasadorów, by zrelacjonować im wydarzenia dotyczące wjazdu rosyjskiej pomocy na terytorium jego kraju.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]


Słowa kluczowe:

Rosja Ukraina

,

ciężaróki

,

pomoc

,

wojna

,

Donieck

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook