Jedynie prawda jest ciekawa


Czy te przepisy wprowadzą rewolucję w prowadzeniu polityki imigracyjnej w Europie?

02.07.2018
dania-imigranci-2072018
Czy te przepisy wprowadzą rewolucję w prowadzeniu polityki imigracyjnej w Europie?

Wraz z początkiem miesiąca w Danii wchodzą nowe przepisy, które mają doprowadzić do asymilacji społeczności mieszkającej w muzułmańskich gettach z duńskim społeczeństwem. Młodzi muzułmanie będą musieli uczyć się o kulturze, języku i obyczajach skandynawskiego państwa.

Zgodnie z nowym prawem dzieci między pierwszym, a szóstym rokiem życia będą musiały spędzić ok. 25 godzin tygodniowo w celu nauki o „duńskich wartościach”. Dotyczy to także edukacji dotyczącej świąt obchodzonych w Danii, w tym Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Nieprzestrzeganie tego obowiązku edukacyjnego przez rodziców może skutkować odcięciem dofinansowania z tytułu opieki społecznej. 

Nowe przepisy są obowiązkowe tylko dla rodzin muzułmańskich mieszkających w specjalnych gettach. W przypadku pozostałych obywateli Danii takie zajęcia mają mieć charakter fakultatywny. 

Projekt został przyjęty w tym roku przez duński rząd, po szerokiej debacie w parlamencie tego kraju. Zdążył on wywołać liczne kontrowersje oraz krytykę, głównie ze strony muzułmanów mieszkających w tym państwie. Część z nich zapowiada, że nie podda się przymusowi, nawet kosztem utraty świadczeń socjalnych. Przede wszystkim zarzucają nowemu prawu brak równości oraz sprawiedliwości. Uznają, iż są wystarczająco zasymilowani z duńskim społeczeństwem.

Jednak projekt liczy się także ze sporym poparciem, a jego zwolennicy zapewniają, iż ma on pomóc społeczności muzułmańskiej. Powołują się w tym przypadku na dane, zgodnie z którymi blisko połowa osób, mieszkających w specjalnych strefach dla imigrantów, jest bezrobotna, posiada relatywnie niskie zarobki oraz nie posiada wykształcenia. Przymusowa edukacja od najmłodszych lat miałaby znacznie obniżyć takie statystyki.

JD/ The New York Times

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 5. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 6. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 7. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook